ČD 114/2025 sobota 26. dubna 2025


 Smlouva o převodu vlastnictví pozemků letiště na město dořešena

V registru smluv byla dnešním dnem publikována jako platná smlouva  o bezúplatném převodu vlastnického práva k nemovitostem  na českotřebovském letišti. Pozemky převádí Aeroklub Česká Třebová z.s. který byl  vlastníkem pozemku, pozemky získal odkoupením a převodem od svých členů. Aeroklub jako tzv. převodce má zájem na užívání shora uvedených nemovitostí ke své činnosti i dalších letech.  Ochrana tohoto jeho zájmu je však limitována jeho právním postavením zapsaného spolku.
Město jako nabyvatel v publikované smlouvě  má v tomto smyslu ,,silnější postavení“ např. jako subjekt, rozhodující o změnách územního plánu. Smyslem uzavření této smlouvy, kterou převodce převádí nabyvateli nemovitosti, které se nacházejí z hlediska výstavby v potencionálně atraktivní lokalitě, je oboustranně deklarovaný zájem na zachování činnosti Aeroklubu Česká Třebová, z. s., či jeho právního nástupce, či třetí osoby, která bude na témže místě provozovat totožnou či obdobou činnost, kterou provozuje ke dni uzavření této smlouvy převodce.  Převodce touto smlouvou bezúplatně převádí nabyvateli vlastnické právo k převáděným nemovitostem uvedeným V čl. I. této smlouvy a nabyvatel jej do svého vlastnictví přijímá.
Současně si smluvní strany u jednaly následují podmínky užívání převáděných nemovitostí.
Nabyvatel se zavazuje, že po dobu 99 let zachová V územním plánu města převáděné nemovitosti jako plochu dopravní infrastruktury - letecká, způsob využití letiště (nebo obdobně dle platné legislativy), a to minimálně ve stavu ke dni uzavření této smlouvy. U investic, staveb a záměrů přilehlých ploch dotčených leteckým provozem bude nabyvatel prosazovat řešení nekolidující s aktuálními předpisy leteckého provozu.
Vlastnické právo k převáděnému majetku nabývá nabyvatel zápisem do katastru nemovitostí. Právní účinky zápisu nastanou k okamžiku podání návrhu na vklad katastrálnímu úřadu. Tímto dnem na nabyvatele přecházejí veškerá práva a povinnosti spojené s vlastnictvím a užíváním převáděného majetku. Věcné právo, spočívající v závazku nabyvatele jako povinného nezcizit a nezatížit převáděný majetek, vzniká zápisem do katastru nemovitostí
Bezúplatný převod pozemků schválila členská schůze Aeroklubu Česká Třebová z.s. dne 02.08.2024.
Realizace uvedeného bezplatného převodu byla v podzimním období loňského roku široce diskutována. Je oboustranně rozumným řešením, díky kterému bude letiště v České Třebové zachováno pro svůj účel v další budoucnosti a zabezpečuje i jeho rozvoj.  Podmínky uzavřené smlouvy  byly stanoveny tak, aby nebylo možné pozemky rozprodat  nebo činnost letiště omezit  např. nějakými stavbami v okolí, které by využití letiště bránily. Navíc bude možné  realizovat rozšíření členské základny aeroklubu. Právě dosavadní stav tomu bránil. To je také velmi důležité. Není třeba mít strach z toho, že zde vznikne letiště s velkým dopravním provozem, ale bude zachován stávající status sportovní plochy pro UL létání. Historie aeroklubu v našem městě je taková, že si zasluhuje pečovat do další rozvoj. Je proto třeba poděkovat všem, kteří se o uzavření nové smlouvy zasadili, je to cesta k tomu, aby českotřebovské letiště bylo v budoucností také lépe vybavené. Škoda, že uvedený krok nebyl přijat např. před cca 25 lety, kdy se nový aeroklub ustavoval. Jako zajímavost mohu uvést, že hodnota smlouvy o tomto bezplatném převodu  pozemků je v registru smluv uvedena částka 5 649 163 Kč. (mm)  Plné znění nově publikované smlouvy  najdete ZDE

Kolik stojí zahrádkáře pronájem městských pozemků

Pronajímatel se touto smlouvou zavazuje přenechat nájemci pronajaté pozemky dle nájemní smlouvy k dočasnému užívání a nájemce tyto pozemky do nájmu přijímá. Konkrétně se jedná o Český zahrádkářský svaz Jelenice,  který má od města pronajaté pozemky o ploše 24 876 m2 (Z toho výměra stavebních parcel 765 m2 a výměra pozemkových parcel 25 641 m2). Nyní uzavřel smlouvu o nájmu od 1. dubna 2025  a roční nájem za pozemky celkem činí 110 979 korun.  Touto smlouvou nejsou pronajaty stavby na předmětných pozemcích. Město jako pronajímatel si vyhrazuje právo upravit nájemné v závislosti na každoroční změně nájemného v souladu s  aktualizaci zónových cen pozemků ve vlastnictví města. Tato aktualizace se provádí jednou roce k 1. lednu dalšího roku. Průměrná cena  pronájmu za 1 m2 pozemku vychází bez ohledu na to zda jde o stavební či pozemkovou parcelu 4,45 Kč/m2 
Na slavnostním oceňování sportovců města za rok 2024 nebyl
bohužel žádný zástupce DSC GYM Česká Třebová
Trochu mně to mrzí. Pokud již omrzelo stále znovu a znovu oceňovat Michala Vebra (který se stal loni mimochodem Mistrem světa i Mistrem Evropy a získal další vavříny na prestižních turnajích v brazilském jiu-jitsu Americe, tak měl i další úspěšné následovníky. O vynikajících úspěších  DSC GYM Česká Třebová  pravidelně píšeme. Škoda, že si nikdo nevšiml.
Oceněn mohl být alespoň zdejší tým mládeže DSC GYM, který  Je přece nejlepší v republice a navíc úspěšně bodoval i na světových turnajích např. v Berlíně, v Budapešti. Bratislavě, Antverpách  i na MS v Abú Dhabí. Nikdo si nevzpomněl ani u nás na městě, ale ani při nominacích  v anketě Nejlepší sportovec okresu. Zdá se mi to nespravedlivé. Cenu města Litomyšl získala tak za bronz z Abú Dhabí členka zdejšího oddílu Liliana Dvořáková. Bydlí v Němčicích, chodí na základku v Litomyšli. Ve skutečnosti reprezentovala DSC GYM Česká Třebová, tedy i naše město, ale ocenili si její úspěchy v radě města Litomyšle a cena ji neminula. Má k sobě další velmi úspěšnou kolegyni z oddílu Karolínu Jandovou, jejíž úspěchy bych  také mohl  podrobně vypočítat. Karolína Jandová bydlí ale také mimo Českou Třebovou v Třebovici a i když chodí u nás do školy a sportuje v českotřebovském oddíle. To jsou zřejmě důvody proč i jí ocenění v České Třebové minulo. (Nominace na ocenění však podána byla).  Podívejme se na vedlejší fotografii této dívky obtěžkané získanými medailemi!
Před jejími výkony ale smekám a pro úplnost úvádím přehled jejich dosažených umístění na předních místech v prestižních turnajích v loňském roce 2024: 1. místo AGF Berlín, 1. místo TATAMY Brno (Bez kimona a 1. místo  TATAMY Brno (kimono) 1. místo AJP  GRAZ Rakousko (kimono), 1. místo ADCC Vsetín (bez kimona), 1. místo AGF Antverpy Belgie (bez kimona). 1. místo ASGF Prague ( kimono i bez kimona) 1. místo TATAMY 11 Prague (bez kimona) 1. místo TATAMY 12 Brno (kimono), 1. místo NO EXCUSE (kimono)  12. místo MČR (kimono i bez kimona) 2. místo Mistrovství světa (bez kimona) 2. místo AJP Budapešť (kimono) 2. místo AJP Bratislava (kimono) 2. místo AGF Berlín Bez kimona i s kimonu bez rozdílu vah) a ještě přidám i 5. místo na Mistrovství světa v Abú Dhabí. Pěkný výčet úspěchů, klobouk dolů!  Podívejme se také na úspěchy mládežnického týmu na prestižních turnají doma i v zahraničí.(Fotografií by mohlo být daleko víc).
 
K tomu ještě alespoň tři ukázky z úspěšných akcí týmu mládeže:
DSC GYM ČESKÁ TŘEBOVÁ 5.místo na AJP TOUR HUNGARY 202v ostré konkurenci z celého světa!.
27.4.2024 Českotřebovský tým brazilského JIU JITSU vyjel na prestižní turnaj do Budapešti  odjel ve složení devíti zápasníků a to 4 děti a pět dospělých.Na tomto turnaji se utkalo celkem 45 týmů z 25 států.  
AKCE AGF BERLÍN:  6.dubna 2024 ráno v 01:00h byl odjezd na turnaj AMERICAN GRAPPLING FEDERATION konané v BERLÍNĚ. 8 DĚTÍ vyjelo spolu s trenérem Lukášem Jandou,  aby poměřily své síly v brazilském JIU JITSU.  Naše děti byly nahlášeny ve všech odvětvích co šlo a odvážíme tak celkem 25 medaili a dvě trofeje za první místo TURNAJE v kategorii KIMONO a kategorie BEZ KIMONA.
MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY (22.6. 2024) pod názvem CZECH CHAMPIONSHIP ONLY SUBMISSION ve dvou kategoriich a to v Kimonu a bez kimona (NO GI). Mistrovství se se konalo ve FRÝDKU-MÍSTKU. Soutěžilo celkem 40 týmů a to nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska. Českotřebovskému týmu se podařilo získat 11 zlatých 8 stříbrných a 5 bronzových medailí. Díky tomu  DSC GYM Česká Třebová  získal nejvíce bodů a MISTROVSKÝ POHÁR V BRAZILSKÉM JIU JITSU. Naši závodníci opět dokázali, že jsou v brazilském JIU JITSU v České republice na špici.

Kamenivo na přestavbu železničního uzlu Česká Třebová se bude  vozit zejména po železnici
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal s generálním ředitelem Správy železnic Jiřím Svobodou. Mezi témata patřila elektrifikace trati z Lichkova přes Králíky až do Moravského Karlova, návoz kameniva na přestavbu uzlu Česká Třebová z lomů Šubířov a Litice či rekonstrukce mostu na trati 025 Hanušovice - Dolní Lipka nedaleko Podlesí.
„V souvislosti s přestavbou železničního uzlu Česká Třebová jsem se v rámci výjezdů po regionu setkal s obavou starostů obcí v blízkosti lomů Šubířov a Litice. Z mého pohledu by v rámci dopravy kameniva na přestavbu uzlu Česká Třebová měla být v obou případech v maximální možné míře využita železnice, protože do lomu Šubířov vede vlečka, která je pro tento účel ideální a přímo určená a v případě lomu Litice je železniční trať v bezprostřední blízkosti s funkčním nakladačem. Pro nás je maximalizace přesunu kameniva důležitá především z důvodu bezpečnosti průjezdu obcemi, ale také pro udržení stavu našich silnic. V rámci přestavby uzlu se nejedená jen o tyto dva lomy, ale celkem by mělo být využito sedm lomů podle typu kameniva. Domluvili jsme se s panem generálním ředitelem na zvýšení intenzity kontaktu se starosty dotčených obcí, aby měli vždy co nejaktuálnější informace, které mohu následně předat občanům,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Ten s generálním ředitelem Správy železnic hovořil také o stavu mostů na trati 025 směrem na Hanušovice. „S ohledem na to, že jsme od 15. dubna navýšili počty spojů směrem na Hanušovice na 6 párů v každém směru, a to celoročně, tak bychom rádi řešili technický stav mostů, kde je trvale snížená rychlost. Jsem rád, že pan generální ředitel přislíbil prověření možnosti investice a dopad na jízdní doby,“ uvedl hejtman Netolický, který se zajímal také o plán elektrifikace se zaměřením právě na oblast Králicka. Pro kraj jsou plány státu důležité s ohledem na přípravu dalšího desetiletého období pro objednávku regionální železniční dopravy.

 V Litomyšli zahajuje lázeňská sezóna na téma: Magdalena je jen jedna! 

V letošním roce si připomínáme 240 let od narození a 180 let od úmrtí této naší velké kuchařky. Lázeňsky si užívat budeme od středy 23. do neděle 27. dubna 2025. Věříme, že si ani tentokrát nenecháte neopakovatelnou atmosféru Lázní ducha ujít!
Chybět nebudou samozřejmě ani oblíbené lázeňské prameny, soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár, lázeňská design zóna MINT Market, lázeňské lavičky, výstava dobových kočárků, Smetanova dětská i zámecká scéna, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva. Účast na akci již přislíbil např. Janek Ledecký, Ivan Hlas trio, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, kapela Maniac, Otužilci Česká Třebová či Milevské maškary včetně bubeníků. Celým sobotním programem, jehož součástí můžete být i vy, bude opět provázet lázeňský švihák Václav Žmolík.
Velké lázeňské novinky
Sobotní novinkou bude mimořádné zpřístupnění zámecké kuchyně a věže! Pozor také na nové umístění Fotoateliéru HRG – obrázek a soutěžit o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a pár můžete nově v regionálním muzeu, vchod z teras.
Poprvé v rámci lázní se uskuteční recesistický závod lyžníků na krátké trati! Premiéru bude mít v Litomyšli i stánek Dotek starých časů, který najdete v Mariánské ulici. Michal Klokočník vám zde zahraje i na starý gramofon. Poprvé nám na Lázních ducha zatančí Charleston 20. let 20. století luhačovická partička The Crazy Flappers. Pořad Po kalíšku s Litomankou se nám díky večerní pohodě s kapelou Osada Mandl protáhne až do tmy. Představena bude i fungl nová hra pro rodiny s dětmi Sgrafíkova cesta.
Nově pro vás restaurátorská škola otevře v sobotu i rajský dvůr piaristické koleje, kde bude také připraven zajímavý program. Sami si zde můžete vyzkoušet některé restaurátorské postupy. Se studenty Fakultry restaurování si budete moci vytvořit vlastní sádrový odlitek, vyškrabat obrázek, vyluštit osmisměrku či vybarvit omalovánku podle slavných mistrů malířů. K náročnějším postupům bude patřit  tvorba sgrafita na sádrokartonových podložkách nebo vytvoření šablonové malby.
Kreativní lázeňská novinka – vyrobte si svůj prstýnek!
V neděli 27. dubna 2025 pořádáme v Coworkingu v Kočárovně pravý šperkařský workshop! Pod vedením úspěšné šperkařky Terezy Čermákové si budete moci v rámci šestihodinového workshopu vyrobit voskový model šperku. Ten vám poté Tereza nechá odlít ze stříbra a vyleští do výsledného uměleckého díla, jehož autorem budete vy osobně! Podle Terezy to zvládne opravdu každý a účastníky čeká skvělý zážitek, pohodově strávený den a překvapující výsledek. Cena workshopu je 4.300 Kč a zahrnuje stříbro, zapůjčení všeho potřebného nářadí, občerstvení a profesionální vedení. Fotografie z minulých workshopů najdete na facebooku Tereza Čermáková – Jewellery Workshops. Maximální počet účastníků workshopu je pět – zájemkyně či zájemci, hlaste se prosím na lazneducha@litomysl.cz – se šperkařkou, která mimochodem svoje díla vystavuje po celém světě, vás rádi propojíme!               
Naše lázeňská promenáda vede z prvního zámeckého nádvoří přes máchadlo až na Braunerovo náměstí a bude v sobotu 26. dubna 2025 otevřena již od 10.00 hodin.
Můžete vybírat do klobouku, futrálu od houslí či jiných „pokladniček“. Součástí projektu, o kterém se mluví, mohou být i organizace, které připraví k dané akci svůj lázeňský program! Budeme rádi, když svoji účast nahlásíte na mailové adrese lazneducha@litomysl.cz. Milovníci buskingu se nám již hlásí a bude to letos opravdu pestrá podívaná! Zahrát si můžete i na nedělní Snídani v trávě v zámecké zahradě. Programový plakát najdete ZDE  Fotogalerie loňského zahájení Lázní ducha v Litomyšli od Martina Šebely najdete ZDE

   

  • Tvrz Bouda je unikátní a zaslouží si být národní kulturní památkou, říká hejtman Netolický

    Prohlášení tvrze Bouda za národní kulturní památku či vytvoření krajinné památkové zóny v rámci širšího regionu Králicka. To byla hlavní témata jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou.
    „S ohledem na význam a jedinečnost jsme se rozhodli zpracovat návrh na prohlášení tvrze Bouda, která je v krajském majetku a od roku 1995 je kulturní památkou, za národní kulturní památku. To kromě přísnějších podmínek pro památkovou ochranu umožňuje větší možnosti čerpání národních a evropských zdrojů. Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí, která zároveň jako jediná neprošla rekonstrukcí a přestavbou v období let 1945 – 1989, kdy tehdejší režim přebudoval a tím znehodnotil řadu pevností například pro potřeby muničních skladů. My se ji naopak snažíme citlivě a postupně pod dohledem odborníků vracet její původní charakter. Z našeho pohledu tak není pochyb, že by měla být tvrz Bouda prohlášena národní kulturní památkou. Dohodli jsme se s paní generální ředitelkou, že i díky pozitivnímu přístupu Národního památkového ústavu, které dá doporučení, bude připravený materiál dopracován, a to včetně detailnějšího geometrického zaměření. O zapsání NKP rozhoduje svým usnesením vláda, ale i díky podpoře ze strany NPÚ může být Bouda ještě v letošním roce zapsána na indikativní seznam národních kulturních památek. Lze totiž předpokládat, že i když má vláda prohlášení další NKP ve svém legislativním plánu na letošní rok, tak k rozšíření dojde pravděpodobně až v příštím roce,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také v rámci jednání podpořil záměr města Králíky na prohlášení tvrze Hůrka za kulturní památku.
    Hejtman také generální ředitelku Národního památkového ústavu Naděždu Goryczkovou informoval o druhé aktivitě, kterou je příprava vyhlášení krajinné památkové zóny. „V tuto chvíli stále probíhá upřesňování celé lokality, která je nyní v rozsahu 31 kilometrů čtverečních a je v ní zahrnuto 51 objektů těžkého opevnění a 207 objektů lehkého opevnění. Hlavním cílem prohlášení je zamezení neodbornému nakládání s těmito objekty, k čemuž v některých jiných regionech bohužel docházelo. Tento záměr má podporu mimo jiné Ministerstva obrany ČR, se kterým nyní připravujeme také společné memorandum o spolupráci,“ doplnil k tématu hejtman Netolický.

    Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení

    Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes ve třetím čtení schválila návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Cílem zákona je zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky.
    Předsedové stran vládní koalice se zároveň zavázali k navýšení koeficientu životního minima na maximální možnou hodnotu 1,6 skrze vládní nařízení, jak umožňuje přijatý zákon. Tento krok rozšíří cílovou skupinu lidí, která bude mít možnost využít bydlení s ručením, služby asistence a podporované obecní bydlení.
    „Zákon o podpoře bydlení řeší různé politické reprezentace téměř 20 let a nikomu se dosud nepovedlo takto nezbytnou legislativu prosadit. Je to výsledek několikaleté práce širokého týmu odborníků z ministerstva, které si opravdu vážím. Dnešní den považuji za skutečný start systémového řešení bytové nouze v Česku. Rád bych poděkoval stovkám obcí a dalších organizací, které s námi na přípravě zákona několik let intenzivně spolupracovaly,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Akutní bytové krize v Česku postihuje 160 tisíc lidí, včetně desítek tisíc dětí, a její dopady jsou závažné nejen pro jednotlivce a rodiny. Další domácnosti jsou nebo mohou být ohrožené ztrátou bydlení. Díky zákonu o podpoře bydlení bude možné do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu a zároveň výrazně ušetřit veřejné finance. „Řešení této krize je konečně na dosah. Věřím, že zákon v nejbližších týdnech projde úspěšně Senátem a dostane se k podpisu panu prezidentovi, aby mohl začít fungovat od příštího roku, doplnil ministr Kulhánek.
    Zákon o podpoře bydlení pomůže lidem, kteří se potýkají s nadměrnými náklady na bydlení nebo jsou ohroženi jeho ztrátou. Díky podpůrným opatřením budou mít možnost získat standardní nájemní bydlení za přiměřenou cenu a dlouhodobě si ho udržet. Zákon se zaměřuje také na prevenci bytové nouze a omezení obchodu s chudobou.
    Jedním z klíčových opatření jsou kontaktní místa pro bydlení, která vzniknou ve 115 nejvíce zasažených obcích s rozšířenou působností. Sloužit budou jako podpora pro ty, kteří hledají bydlení nebo potřebují pomoci s jeho udržením. Zároveň bude kontaktní místo ověřovat, zda je domácnost v bytové nouzi, bude provádět majetkový test a zjišťovat, jestli nelze pomoci např. dávkami nebo hledáním bytu na volném trhu. „Otevřít kontaktní místo ale mohou dobrovolně i další obce s rozšířenou působností, které na něj také získají finanční prostředky ze státního rozpočtu. Bude záležet na rozhodnutí obcí, jestli nabídnou obyvatelům poradenství a další osvědčené nástroje zákona. My jim k tomu dáme veškerou podporu. V desítkách měst fungují kontaktní místa už teď a jejich činnost se velmi osvědčila,” řekl ministr Kulhánek.
    Dalšími nástroji zákona je tzv. bydlení s garancí a asistence v bydlení, které podpořeným domácnostem pomohou dlouhodobě si udržet nájemní smlouvy a zároveň minimalizují rizika pro majitele bytů a sousedy. Na podpůrná opatření dosáhnou lidé, kteří se nacházejí v bytové nouzi a zároveň jim po odečtení nákladů na bydlení zbyde disponibilní příjem ve výši 1,43násobku životního minima. „S vládními partnery jsme se dohodli, že po přijetí zákona co nejdříve zvýšíme koeficient životního minima na hodnotu 1,6. Díky tomu zákon hned zpočátku pomůže výrazně širší skupině lidí v bytové nouzi,” dodal Kulhánek.
    Zákon o podpoře bydlení je součástí širší iniciativy Bydlení pro život, v jejímž rámci MMR ve spolupráci se Státním fondem podpory investic podporuje také bytovou výstavbu. V programu Dostupné nájemní bydlení, do kterého žadatelé posílají žádosti od loňského října, SFPI přijal žádosti za více než 8 miliard.  „Bytová krize nemá jedno řešení. Je potřeba k tomu přistupovat komplexně. Proto podporujeme výstavbu dostupného nájemního bydlení, připravujeme další projekty i ve spolupráci se soukromým sektorem, pracujeme na změně územního plánování a jako nutné vnímám otevřít otázku nájemních smluv,“ uzavřel Kulhánek.

     

    Pardubický kraj se i nadále profiluje jako region s pevnou základnou kvalitní zdravotní péče.

    I přes výzvy spojené s demografickými změnami a rostoucími nároky na péči o seniory a pacienty s chronickými onemocněními nadále pracuje na zajištění dostupnosti a kvality péče pro všechny své obyvatele.
    Podle statistik kraj dosahuje vynikajících výsledků v onkologické péči, s velkou šancí na přežití pacientů v rámci celé ČR. Proočkovanost proti chřipce u lidí starších 65 let je v kraji nadprůměrná, což potvrzuje vysokou úroveň prevence a odpovědný přístup obyvatel. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) rovněž pozitivně hodnotí výsledky v léčbě karcinomu tlustého střeva.  Dobrou zprávou je i pokles potřeby akutní lůžkové péče, kdy se hospitalizace zkracuje až o dvacet procent. To svědčí o efektivnosti nových metod léčby a rozvoji ambulantní péče, která umožňuje pacientům rychlejší návrat do běžného života.
    Výzvy a plány do budoucna
    Vzhledem k rostoucímu počtu starších obyvatel a stále častějšímu výskytu chronických onemocnění kraj plánuje posílení kapacit u dlouhodobé péče. Do roku 2040 se očekává navýšení kapacit v pobytových sociálních službách, dále v oblasti geriatrie a paliativní péče. „Rozvoj paliativní péče je v tomto směru zásadní. Jde nejen o dostupnost lůžkových zařízení, ale i o podporu mobilních týmů, které umožní lidem strávit poslední etapu života v domácím prostředí, důstojně a v kruhu svých blízkých,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.
    Podpora mladých zdravotníků a zajištění dostatečných kapacit
    Růst počtu studentů ve zdravotnických oborech na středních školách je pozitivním signálem pro budoucnost. Kraj se zaměřuje na udržení mladých zdravotníků v regionu a na zajištění dostatečných kapacit pro prevenci a následnou péči. Posílení preventivní péče, zejména v oblasti praktických lékařů a pediatrů, je klíčovým směrem k udržení vysoké úrovně zdravotní péče.
    Zajištění péče v oblasti duševního zdraví
    Kraj se také zaměřuje na zajištění kvalitní péče v oblasti duševního zdraví. Vzhledem k rostoucímu počtu pacientů s duševními poruchami bude nutné posílit kapacity psychologů a dalších odborníků. Kraj se soustředí na zajištění včasné a efektivní pomoci pro všechny obyvatele.
    Cílem je kvalitní a dostupná péče pro všechny obyvatele
    „Zdravotní péče v regionu musí reagovat na demografickou křivku. Prudce klesá porodnost, zdravotnický personál stárne a délka života v plném zdraví se podle dat ÚZIS zkracuje. To jsou trendy, které musíme brát vážně. Proto se postupně zaměříme na rozvoj potřebných oblastí zdravotnictví, včetně paliativní péče, která je pro pacienty nepostradatelná v závěrečné fázi života,“ doplnil Pavel Štefka.

     Podívejme se na rok stará videa z dubna 2024


    Pardubický kraj usiluje o lepší dostupnost paliativní péče pro všechny potřebné

    Většina z nás už o paliativě slyšela, naposledy třeba v souvislosti se závěrem života Aničky Slováčkové. Jde o komplexní péči, která se zaměřuje na poskytnutí úlevy jak od fyzických tak psychických symptomů a stresu, které provázejí závažná onemocnění. Cílem je zlepšit kvalitu života pacienta i jeho rodiny. Pardubický kraj spolu s vysoutěženým dodavatelem nyní zahájil tvorbu koncepce paliativní péče v kraji na příštích pět let.
    „Na Pardubickém kraji jsme se shodli, že nutně nepotřebujeme další samostatné kapacity pobytových hospiců. Stačí nám ty v Chrudimi. Budeme analyzovat přínos a další potřeby lůžek a oddělení pro paliativní péči v rámci poskytovatelů následné a dlouhodobé lůžkové péče jaké jsou například v Albertinu Žamberk. Naším cílem je zlepšit obecnou paliativní péči všude tam, kde se s pacienty v závěrečných etapách života setkávají. Ve zdravotnictví se to týká nejen specializovaných ambulancí, týmů a oddělení, ale i praktických lékařů,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Štefka.
    Ve výběrovém řízení zvítězila společnost Centrum Paliativní péče z Prahy (CPP), která má v této oblasti už bohaté zkušenosti. Sdružuje odborníky, kteří v pilotním pětiletém projektu školili týmy v 26 nemocnicích. Nedávno dokončili pětiletý program pro 30 domovů pro seniory a pracují také na standardech pro kompetence zdravotnické záchranné služby při výjezdech k terminálně nemocným. Touto tematickou se zabývají i na webových stránkách www.umirani.cz. Zároveň je to oblast, kde na sebe navazuje práce lékařů a zdravotnického personálu s péčí sociální.
    Pro mnoho poskytovatelů zejména v sociální oblasti je paliativní péče hodně široký pojem. Chceme mít přehled, kdo všechno je v našem kraji schopen poskytovat opravdu specializovanou paliativní péči se vším, co k tomu patří, chceme mít nastavené standardy kvality a postupně tuto péči zkvalitňovat, a rozšiřovat tak, aby byla dostupná pro všechny potřebné,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
    Vybraný zpracovatel během následujícího půl roku provede analýzy této péče u všech poskytovatelů a následně  doporučí další postupy, a to jak obecně, tak samostatně pro zdravotnictví a vedle toho pro sociální služby. „Pro Pardubický kraj bude důležitý takzvaný Akční plán na další období, kde budou posloupně vypsány kroky, které je potřeba udělat v daném období. Ten bude volně dostupný i na Webových stránkách Pardubického kraje,“ informovala koordinátorka paliativní péče v kraji Jitka Kosíková.  Jedním z výstupů bude i jednoduchá brožura pro pacienty a jejich rodiny s důležitými  radami a kontakty na pomoc v kraji.

     Videa Českotřebovského deníku 


     
  •  


         

         
      
    Úmrtí