IMS Drašnar, s.r.o. oslavila 35 let činnosti        Zpět

 Fotografie Milan Mikolecký a archiv Českotřebovského deníku


V sobotu 24. května uspořádala  společnost IMS - Drašnar, s.r.o. Den otevřených dveří a připomněla 35 let dlouhou historii firmy 
Účast na akci jsem si nemohl nechat ujít, o práci této českotřebovské rodinné firmy se zajímám dlouhodobě. Tak jak postupoval čas, jsem napsal do Českotřebovského zpravodaje několik článků a dokumentoval aktuální situaci  na fotografiích. Ty se nyní dobře hodí pro porovnání současného stavu rozvoje firmy s její historií.  Jde o ukázku  firmy, která vznikla před 35 lety prakticky v garáži z ničeho a vypracovala se na moderní závod, který je významným hráčem ve svém oboru. Mám za to, že se zde podobně jako v případě budování nového závodu Korado jedná o ukázku, která dokumentuje společné úsilí managementu sloganem "Když chceš něčeho dosáhnout, musíš tomu obětovat všechno." Areál závodu během předchozích let navštívila řada významných hostů a českotřebovskou firmu vnímala jako ukázku smysluplného dynamického rozvoje rodinné firmy se zajištěnou budoucností.
Firma vznikla v roce 1990, v garáži  rodinného domu. Jiří Drašnar se rozhodl využít své dosavadní zkušenosti v práci s plasty  na vlastní riziko a vlastní náklady. Začalo se  na pronajatém, později  zakoupeném lisu. Ve firmě jsou i dnes vystaveny doklady o registraci vydané Okresním národním výborem 15. 8. 1990. Spolu s Janem Janíčkem se firma se poprvé proslavila výrobou trsátek, na veletrhu hudebních nástrojů ve Frankfurtu v r. 1991 slavila s kazetou 18 trsátek různé síly a drsnosti velký úspěch... Dnes má firma po 35 letech již úplně jiné starosti a pracuje také v jiných podmínkách.
První tři zaměstnance – nástrojáře - měla firma v pronajaté dílně na SOUŽ na Skalce, pracovali pak ve firmě desítky let. Vývoj šel dál, kromě oprav se vyráběly nové formy, přebírala se výroba plastových výlisků od jiných firem, vyvíjely se nové výrobky.  Mnoho lidí ve městě si připomene působení  lisovny plastů a nástrojárny v Benátkách.  Zde se firma rozvíjela a modernizovala, ale vždy zde bylo příjemné prostředí a za okny byly květiny. Požadavky na výrobu byly stále náročnější a je to tak dodneška. Další rozvoj firmy zde narazil na  omezené prostorové možnosti lokality. 
1999 - firma dokončila úpravy provozu v Benátkách
snímky z roku 1999 - Oslava dokončení úprav v provozu v Benátkách
Koncem roku  2005 podařilo koupit část areálu firmy PEWAG (též někdejší Jevisport) v Semanínské ulici  a okolní pozemky umožňující budoucí rozvoj. Nové prostory byly rychle upraveny pro potřeby firmy a na jaře r. 2007 došlo k přesunu z Benátek do průmyslové oblasti za nádražím. Zdejší areál ovšem po nastěhování neměl ideální řešení, následovala tedy snaha na rozšíření. 
2010 - společnost si připomíná 20 let činnosti
Snímky z roku 2010
V roce 2010  firma připomněla 20 let činnosti firmy na Dnu otevřených dveří 18. září. Byla to velmi úspěšná akce. Představila, jak lze postupně usilovnou prací  změnit za dvacet firmu, která začala z ničeho  na moderní závod. V této době pracovalo ve firmě  103 pracovníků.
2016 - převzetí podstatné části areálu cihelny
Ale vývoj šel dále. V roce 2016 se Společnost IMS - Drašnar  se společně s CZ LOKO podělila o pozemky bývalé českotřebovské cihelny a panelárny, IMS - Drašnar zakoupila větší část včetně budov, které od února prošly demolicí včetně vysokého komínu cihelny.  Místo cihelny a později výkupny kovů vznikla volná plocha připravená na přístavbu ke stávajícímu objektu společnosti, který pro plánovanou výrobu kapacitně nevyhovoval. Stavba probíhala v roce 2017 a byla opět sledována, máme fotodokumentaci 
2017 - rozšiřování závodu na ploše bývalé cihelny
Ze stávajících 14 vstřikolisů byla lisovna postupně rozšířena  na 19, došlo k sortimentnímu i kapacitnímu rozšíření stávající výroby. S tím byla nutně  spojena potřeba vybudování skladů, technického zázemí, expedičního místa,  kanceláří a montážní dílny. Na pozemcích firmy proběhly tedy velké zemní práce. Ač se stávající množství dešťových vod podstatně nezvýší (podle projektu jen o 3%), tak byla firma povinna při výstavbě realizovat  náročnou investici do nového systému odděleného odvádění dešťové vody a také vybudovat zařízení na její zadržování při prudkých deštích.  V nových halách bylo montováno nové technologické zařízení,  včetně "energetického srdce firmy", které umožňuje  ještě dokonalejší využívání  odpadního technologického tepla, včetně moderního "adiabatického suchého chladiče". S rostoucími požadavky i strojním vybavením narostl také počet pracovníkům který se blíží již dvěma stovkám.  
2025 - 35 let firmy
Během celé existence musí firmy rychle flexibilně reagovat na požadavky zákazníků. Jen tak se může udržet na trhu.  Pod jednou střechou  je vlastní konstrukce, nástrojárna, vstřikovna plastů a montáž.  Pro konečného odběratele zajišťuje komplexní řešení na klíč – spolupráce na vývoji dílu přes konstrukci a výrobu nástrojů až po sériovou produkci finálního výrobku   nejen pro oblast autoprůmyslu, ale i pro jiné oblasti. To umožňuje i moderní strojní vybavení, technologie, stabilní tým zaměstnanců. Také vlastní 25 let vyvíjené know-how.
"Naše rodinná firma byla opakovaně vyhodnocena  jako druhá nejlepší v Pardubickém kraji v prestižním hodnocení "Vodafone - Firma roku", získala i další ocenění, např. od ministra průmyslu za úspory energie,", říká Jiří Drašnar a dodává "Za úspěchy firmy je třeba vidět obrovské a společné úsilí  managementu a všech našich pracovníků. Mohu říci, že spolu drželi vždy společně za jeden provaz" a to se projevilo na přežití firmy i v obdobích , kdy bylo třeba překonávat nenadálé problémy. Podnikání není jen procházka růžovým sadem a cesta od úspěchu k úspěchu. je třeba překonávat překážky a právě v této schopnosti vidím   devizu naší rodinné firmy."
Milan Mikolecký