ČD 176/2025  -  pátek 27. června 2025 

 Společenský sál v České Třebové bude otevřen veřejnosti v září

Pardubický kraj je vlastníkem dvou velkokapacitních společenských sálů. Prvním z nich je sál v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, který byl zmodernizován v roce 2020. Tím druhým je Společenský sál Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. V něm i s koncem školního roku pokračují intenzivní práce tak, aby byl sál na začátku nového školního roku připraven k ostrému provozu. Celkové náklady stavby činí 70 milionů korun.
„Společenský sál Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové je jedním ze dvou velkokapacitních společenských sálů, které má kraj ve svém vlastnictví. Zatímco koncertní sál v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích jsme za 100 milionů korun zmodernizovali v roce 2020, tak v České Třebové by mělo dojít k předání stavby 18. července tak, aby bylo možné se začátkem nového školního roku v sále již pořádat různé akce od konferencí, přes burzy škol, plesy až po setkání se starosty,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se společně s ředitelem školy Janem Kovářem zúčastnil pravidelného kontrolního dne stavby.
Sál, který je součástí školy, byl postaven v 60. letech minulého století. S ohledem na stáří budovy a reálný technický stav se po odkrytí stropních podhledů a omítek se objevily dílčí komplikace, které byly řešeny v rámci stavby. Nicméně úpravami ve stavební části došlo k prodloužení realizace stavby. Kromě samotného sálu a jeho technického vybavení prochází výraznou přeměnou další prostory. „Stavební práce se týkají také vstupních prostor školy včetně vrátnice, šatny, sekretariátu, ředitelny, kuchyňky, baru či sociálních zařízení. Součástí celého projektu jsou také práce na všech střechách na objektu školy, a to včetně budovy domova mládeže, která je přímo napojena na hlavní objekt školy,“ řekl hejtman Netolický.
Podle ředitele školy Jana Kováře je nutné, aby byl sál připraven k provozu se začátkem září a bylo také možné jednotlivé provozní náležitosti vyzkoušet. „Dlouhodobě patříme i díky poloze mezi často využívanou školu pro pořádání různých kongresů, konferencí a další společenských akcí. Naší výhodou je také možnost ubytování, sportovní hala, zimní stadion a atletický stadion. Proto se všichni těšíme na nový sál, který bude z mého pohledu nejen chloubou naší školy, ale celého města. Již na září máme naplánované první konference, a proto je nutné, abychom sál řádně zkolaudovali a měli možnost jej také po technické stránce vyzkoušet,“ sdělil Jan Kovář

K problematice financí:  o čem se nejednalo

Kraj výhodně (bezúročně) půjčí obcím v problémových regionech na rozvojové projekty

Tato novinka byla oznámena  již 27. května 2025 formou tiskové zprávy Pardubického kraje ZDE. Informaci jsem  publikoval v Českotřebovském deníku 146/2025 dne 28. 5. 2025. Vyplývá z ní, že 19. června, tedy minulý čtvrtek byl nový dotační program vyhlášen a  Žádosti o návratnou finanční výpomoc obcím v oblastech hospodářsky a sociálně ohrožených budou přijímány elektronicky cestou Dotačního portálu Pardubického kraje od 19. července do 15. srpna 2025. Je to přece zajímavé - v rámci tohoto programu si bezúročně můžeme vypůjčit od Pardubického kraje až 20 milionů korun, splácet tedy jen jistinu a nikoliv úroky! 

Dne 12. června jsme měli jednání finančního výboru, na kterém jsem se dotazoval, zda tuto finanční pomoc využijeme, zda ji vlastně při našem dalším úvěrovém zatížení využít můžeme a zda se již o problému někde jednalo. Podotkl jsem, že by o takové věci měl přece jednat také také v předstihu i finanční výbor a nikoliv - jak je dosud ve zvyku - se problémem zabývat až tehdy, když je vše schváleno v radě města a připravuje se jednání zastupitelstva.  Starosta Zdeněk Řehák byl o této možnosti informovaný. Řekl, že ještě nejsou stanoveny přesné podmínky pro poskytnutí úvěru a naznačil, že by město mohlo a mělo tuto nabídku využít. Od té doby se pak ale nestalo nic, je ticho po pěšině, i když čas  běží a město by se přece mělo ve svých orgánech o takové věci poradit. Vždyť žádosti bude třeba poslat již během prázdnin a kdo dřív přijde, ten dřív mele! 

Od 19. června se ale na webu Pardubického kraje nic bližšího o této  výhodné pomoci obcím neobjevilo, stále je zde jen stejná tisková zpráva. Ani na Dotačním portálu Pardubického kraje.  Problém neřešil na jednání zastupitelstva 23/6 ani starosta např. ve své zprávě o práci rady města. Takže nastalo období letního klidu.  Zastupitelé, kteří by měli přijetí takové půjčky odsouhlasit, se přitom sejdou k jednání až 15. září,  tedy s křížkem po funuse.Doufejme, že bude nějaký posun v termínech žádostí. Byla by škoda tuto možnost nevyužít.  (mm) 

Rekonstrukce signalizace na přechodu pro chodce u ZŠ Ústecká.

Součástí rekonstrukce je přesun jednoho ze stožárů SSZ, druhý stožár bude vzhledem k množství podzemních inženýrských sítí vyměněn v původní poloze. SSZ bude osazeno návěstidly se světelnými zdroji LED s provozním napětím do 50 V AC/DC. Návěstidla budou na stožárech osazena tak, aby nezasahovala do průjezdného profilu komunikace. Přechod pro chodce bude vybaven akustickou signalizací pro nevidomé. Signalizace pro nevidomé bude aktivován bezdrátově pouze nevidomými pomocí zařízení pro aktivaci signalizace Na stožárech SSZ budou pro umožnění výzvy chodcům nainstalována chodecká tlačítka. Chodecká tlačítka budou mít reflexní barvu, a budou vybavena prosvětleným nápisem ČEKEJTE PROSÍM (svítí od doby nároku chodců po dobu příslušné chodecké zelené). K detekci vozidel budou použity videodetektory  Pro převedení kabelů přes vozovku bude vybudován nový kabelový prostup. Pokud je stávající kabelový prostup SSZ průchodný a má dostatečnou kapacitu, lze použít tento stávající prostup.
Detekce průjezdu na červenou a krátký úsek měření. Projektová dokumentace řeší výstavbu technologie pro detekci jízdy na červenou (DJČ) a měření rychlosti na krátkém úseku (MÚR-S) na silnici I/14 u přechodu pro chodce před ZŠ Ústecká v České Třebové. Provoz na přechodu je řízen světelnou signalizací s chodeckou zelenou „na vyžádání“. Detekce jízdy na červenou a krátký úsek měření, Česká Třebová má čtyři stanoviště označená 1 až 4. Technologie DJČ a MÚR budou osazeny ve výšce min. 5,0 m na výložnících (délky 1,6 m, 1,1 m a 2x 0,32 m) umístěných na nově osazených zesílených stožárech VO.

 

Platit za parkování se nikomu nechce

Máme možnost sledovat ochotu řidičů parkovat na nově vytvořeném placeném parkovišti Diskontu v dnech, kdy se v okolí zdarma zaparkovat nedá a kdy to umožněno je  v Podbranské ulici na blízkém úseku od Kapounova mlýna  směrem Tyršovu náměstí. Ve dnech, kdy zde zaparkovat nebylo možné se placené parkoviště u Diskontu (200 Kč/den) naplnilo a nyní, když je parkovat zdarma umožněno je zde opět prázdno. Připomeňme, že do jedné hodiny zde zaparkovat můžete bezplatně  a delší parkování se zaplatí v pokladně prodejny. Jde tedy o systém, který je sice děravý, ale přesto účinný, umožňuje zajistit, aby parkoviště sloužilo těm, pro které je určeno. Na fotografiích jsou i časy pořízení....


 Letní výstava Když jsem já sloužil..."  v městském muzeu zahájena  

 Ze čtvrtečmí vernisáže uvádím fotografie z webu města. Na vernisáži se znamenitě představily děti z MŠ U Stadionu. O výstavě připravujeme také video dokument. Výstava bude otevřena celé prázdniny

 


       


  

Nové dopravní napojení pardubické nemocnice na obzoru
Rada Pardubického kraje na svém červnovém jednání schválila zpracování projektové dokumentace pro povolení stavby na vybudování nového dopravního napojení areálu Pardubické nemocnice. Plánovaná komunikace propojí nemocniční zázemí s ulicí Kyjevská a naváže na stávající městskou infrastrukturu. Tento záměr přispěje ke zlepšení dopravní obslužnosti nemocnice i ke zvýšení bezpečnosti pohybu pěších a cyklistů v okolí nadjezdu.
„O novém způsobu napojení spodní části areálu Pardubické nemocnice nejen pro pacienty a zaměstnance, ale i pro návazné technické provozy hovoříme již delší dobu, jelikož jsme se snažili se všemi aktéry v lokalitě nalézt co nejlepší řešení. Nové napojení usnadní logistiku nemocnice a zároveň doplní městskou infrastrukturu v lokalitě Kyjevská-sever. Nyní se dostáváme do zpracování projektové dokumentace. Celkové předpokládané náklady na přípravu i realizaci včetně stavby, dozoru a dalších služeb jsou odhadovány na 35 milionů korun, nicméně přesnější objemy budeme znát až po doprojektování. V tuto chvíli odhadujeme zahájení stavby v roce 2027 s dokončením v průběhu roku 2028,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Napojení povede od připraveného výchozího bodu komunikace v severní části ulice Kyjevská. Jeho součástí bude také propustek pro pěší a cyklisty pod nadjezdem směrem k ulicím Štrossova a Východní. Komunikace bude vedena obloukem ke stávajícímu podchodu a následně napojena zpět na ulici Kyjevská. V této lokalitě kraj zároveň připravuje další stavební akci, jejímž cílem je rozšíření parkovacích kapacit v návaznosti na nemocnici. Součástí dokumentace stavby je také samostatná část týkající se případné demolice stávajícího objektu č. 22 v areálu nemocnice, který zasahuje do prostoru plánovaného napojení.
„Pozemky dotčené stavbou jsou ve vlastnictví Pardubického kraje, Města Pardubice a soukromého vlastníka. Po dokončení této investice bude kraj jednat se Statutárním městem Pardubice o jejich převodu a zařazení komunikace do městského pasportu,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana zodpovědný za oblast investic Dušan Salfický.
Pardubický kraj nyní zahájí zpracování projektové dokumentace pro povolení stavby včetně související inženýrské činnosti. Dokumentace má být odevzdána do 150 dnů od podpisu smlouvy, následně bude podána žádost o povolení záměru. „Věříme, že nové napojení areálu nemocnice zlepší podmínky nejen pro dopravu, ale i pro pacienty, kteří se v jejím okolí pohybují. Každé zjednodušení přístupu a zlepšení komfortu je v takto vytíženém areálu důležité,“ uzavřel náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.

Barokní sochy se vrátí z Vraclavi na Horu Matky Boží do Králík
Vedení Pardubického kraje oslovili na začátku letošního roku rektor duchovní správy poutního kostela v Králíkách Karel Moravec a starosta města Králíky Václav Kubín s tím, zda by se unikátní soubor barokních soch původně z osmi  kaplí lemujících cestu na Horu Matky Boží v Králíkách mohl vrátit ze současného uložení v kostele sv. Mikuláše ve Vraclavi  zpět do místa svého vzniku. Radní kraje s tím vyslovili souhlas a zahájili sérii nutných kroků ke skutečnému navrácení soch.               
Poutní kostel nad městem Králíky, který je jednou z národních kulturních památek na území našeho kraje, prochází rekonstrukcí a navrací se mu bývalá krása. A to nejen ve vnitřních částech, ale i s jeho vstupním portálem, poutní cestou ve stromořadí a slavnostním schodištěm a hlavním vstupem do areálu kláštera. „Kaple, kde byla sousoší výjevů z Ježíšova utrpení umístěna, pocházejí z let 1706 – 1710. Sochy jsou z dílny některého z žáků Matyáše Bernarda Brauna. Po roce 1950 byly vyneseny z poškozených kaplí a uloženy v ambitech kláštera. V roce 1976 pak byly převezeny do Žamberku, kde byly v budově zámku postupně restaurovány. Celá skupina těchto soch pak byla instalována pravděpodobně v roce 1986 do interiéru kostela ve Vraclavi,“ uvedl Karel Moravec v průvodním dopisu.
Sochy jsou nyní v majetku Pardubického kraje a jejich expozici ve Vraclavi spravuje Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě. Jedná se o jednotlivé sochy, sousoší i skupiny, často s velmi dramatickým výrazem a v lehce nadživotní velikosti. Vyřezány jsou z lipového dřeva před rokem 1740 a jsou barevně polychromované.
„Návrat soch do Králík považujeme za legitimní a spravedlivý krok. Jednal jsem už s panem starostou Vraclavi Pavlem Osinkem, že areál kostela i bývalých lázní pravděpodobně opustíme. Zároveň jsme obci přislíbili jednorázovou finanční pomoc při změně užívání,“ řekl radní pro kulturu Roman Línek a pokračoval: „Čeká nás ale ještě dlouhá cesta, než sochy předáme na Horu Matky Boží. Nejdříve musíme požádat Ministerstvo kultury ČR o vyřazení soch z našich sbírek zapsaných v Centrální evidenci sbírek. Dále dáme odborně posoudit jejich stav, některé totiž byly napadeny červotočem. Bude potřeba je zaplynovat a opravit polychromii. Duchovní správě bychom je mohli převést jako dar Pardubického kraje.“
Pokud se vše podaří, duchovní správa by sochy ráda umístila do chodeb ambitů kláštera, kterými ročně projde na 10 tisíc návštěvníků.