ČD 174/2025  -  středa 25. června 2025 

 Křižovatka "Korado" se mění na "kruháč"

Je to investice Ředitelství silnic a dálnic, dodavatelem stavby je společnost MADOS. Stavba byla zahájena v pondělí 17. března 2025. Nyní je červen postupně se dokončuje druhá etapa stavby a před sebou máme tru třetí, nejsložitější etapu, kde budou semafory a to hned ze tří směrů. Lze tedy očekávat, že bude dlouhé čekání vozidel a zatarasené celé město. Proto si pro jistotu zopakujme  na schematických obrázcích jak je stavba řešena v jednotlivých etapách a jako bonus mám možnost uvést čtyři fotografie zachycující stavbu z výšky, snímané právě v měsíčních intervalech. Ukazují jak práce na stavbě kruháče postupuje. Autorem snímků je Miloš Menclík.  Stavba zatím probíhá v podstatě dle předběžného harmonogramu a závěrem listopadu by měla být předána do předběžného užívání. budou probíhat dokončovací práce mimo konstrukce silnice, a to zejména na chodnících, přeložce Semanínského potoka a na odstranění dočasných komunikací.

Podrobnější harmonogram stavby kruhové křižovatky "Korado" byl zveřejněn v březnu ZDE

Postup prací na schematech: 1 etapa                                                       2. etapa (probíhá)                                                      3. etapa (nejsložitější)                                                     4. etapa (závěrečná)


 Problémová kvalita záznamu jednání zastupitelstva města

Soubor prezentovaný na webové stránce města resp. na kanálu youtube z červnového jednání zastupitelstva  je proti dřívějšku zajímavější operativnější možností střihu mezi kamerami, ale poškozený, není vše dobře doladěno a vyzkoušeno natolik, aby nedocházelo k přerušování signálu, nedokonalé konektory, záznam se trhá, není dobře někde obraz a jinde zvuk, potřebuje se to ještě vyladit, pro stažení je znehodnocený tak, že se jako celek nedá použít, jen složitě rozstříhaný.  Také zřejmě nebyla zajištěna dostatečná kapacita přenosu signálu. Je dobře že se na nějakém zlepšení pracuje, ale vyzkoušet nanečisto, tedy i v provozu s otáčením kamer a nejen to. Chce to jít i dále, zřetelně a trvale označovat  název programového bodu, který se projednává a ke kterému se diskutuje, je třeba se učit jinde, kde se právě této orientaci v záznamu věnuje daleko větší pozornost než u nás. Pokouším se stříhat aspoň část týkající se  problematiky stavby penzionu Javorka a je to dost složité. Pro veřejnost však významné. Některé části diskuze ovšem do veřejného záznamu nepatří a naopak tam některá důležitá sdělení nejsou,  např. posouzení návrhu stavby komisí městského architekta, které bylo určitě řešeno a není na něm nic tajného.  (mm)

 Městská knihovna připravuje

POTŘEBA PRAVIDEL A JEJICH VYTVÁŘENÍ SPOLEČNĚ S DĚTMI  -  KOMUNITNÍ KRUH A ŠKOLA
Pokračovací seminář pro absolventy základních kurzů Žít s respektem nebo Respektovat a být respektován. Seminářem provází Tatjana a Pavel Kopřivovi (spoluautoři knihy a konceptu Respektovat a být respektován)  Ve čtvrtek 28. 8. 2025 od 9.00 do 16.00 hodin.
Účastnický poplatek 800 Kč/osobu.  Seminář je vhodný i pro učitele MŠ, ZŠ, SŠ a průvodce dětských skupin.  Přihlášení předem přes www.energeia.cz/kurzy.

 Pravidla určující možnost úpravy rozpočtu radou města nejsou špatná, ale jsou zneužívána

Také v jiných městech je naprosto běžné, když rada města má možnost provádět rozpočtová opatření tím, že upravuje výši zastupitelstvem schválených závazných ukazatelů  tak, aby zajistila profinancování pro schválený účel, Dojde-li např. k potřebě financovat nutné vícepráce, nebo když se naopak ušetří při výběru zhotovitele v zakázkovém řízením.  Proti takovýmto úpravám nelze nic namítat. Jenže u nás v České Třebové se stalo metodou protlačit do městského rozpočtu závazné ukazatele v nereálně nízké  výši tvoří třeba jen jednotky procent potřebné hodnoty. A prostředky, které bude třeba pro realizaci těchto akcí dodatečně vložit jsou pak astronomicky vysoké, uloženy v jakési investiční rezervě, o jejímž skutečném účelu nemá nikdo mimo vedení města ani potuchy. A nelze ani zkontrolovat, zda výše rezervy skutečně pokrývá hodnotu zamýšlených investic nebo oprav. S těmito prostředky pak manipuluje městská rada dle své libosti a zastupitelům je výsledek pouze předložen "na vědomí". A to nemluvím nic o veřejnosti, která se v tom nevyzná vůbec. Ale vedení města a radniční koalice si to pochvaluje.
Jak jsme na tom v roce letošním? Podobně jako v letech předchozích.  Posviťme na příklady investic, které byly takto v rozpočtu "zajištěny":
Kubelkova ulice, chodníky a veřejné osvětlení, kanalizace   v rozpočtu bylo 100 tisíc, t.j. 1,7% skutečnosti. Ta činí 9,3 milionu a byla dobře známa předem.
Rekonstrukce parku Bezděkov ve schváleném rozpočtu bylo opět 100 tisíc, t.j. 4,2% nyní zařazené částky ve výši 2,4 milionu Kč
Úprava parkoviště  u Pucholtů ve schváleném rozpočtu bylo opět jen 100 tisíc, t.j. 2,3% z částky 3500 tis. + DPH, která je nyní zadána v zakázkovém řízení. Tak připravujeme rozpočet!
Proti těmto investicím nic nemám, jen to, že měly být zařazeny v reálných hodnotách nebo alespoň v kvalifikovaných odhadech a takto to mělo být schváleno zastupitelstvem! Tak to je uvedeno v metodickém pokynu Ministerstva financí k přípravě rozpočtů.
"Ale my jsme nevěděli, kolik bude hodnota zakázky, proto to tam tak není ", říká starosta. "Pak jste ovšem neměli tuto položku vůbec do rozpočtu zařazovat", říkám zase já. Rozpočet je přece finanční plán, podle kterého můžeme  poznat, kolik z rezerv je vyčerpáno apod.  A možnost dodatečného zařazení investice v průběhu roku - již dobře připravené a v reálné hodnotě - existuje.  Problém je jen v tom, že by o tom, jako o nové investici již nerozhodovala rada, ale celé zastupitelstvo a toho se vedení města bojí jako čert kříže. 
Právě současná zkušenost, kdy v polovině roku nikdo neví, kolik je v rezervě volných peněz, je ukázkou, že současný "kutilský" systém řešení rozpočtu města nemůže pokračovat. (mm)

Jak je na tom Kubelkova (a Tykačova) ulice

Podle informace podané starostou na jednání zastupitelstva je předpoklad že investice proběhne podle plánu. Proto se vraťme k harmonogramu stavby a dopravnímu řešení, které bylo pro stavbu schváleno. Uvádím znovu mapy s dopravním omezením pro druhou a třetí etapu stavby. Druhá etapa by měla skončit nejpozději 11. srpna. po té bude již k řešení jen poslední úsek Kubelkovy ulice od ulice Českých bratří k ulici Litomyšlské. Tato akce by pak měla proběhnou velmi rychle do konce srpna t.r. . Chodníky ovšem v této době asi hotové nebudou, ale dopravní omezení by měla skončit. Pokusil jsem se řešit stížnosti obyvatel Tykačovy ulice.  Její poškození mezi ulicemi Rösslerova a Lesní bylo provizorně upraveno, podobně na trase kolem sídliště Pod Jelenicí, kde se však  při čilém provozu auta obtížně vyhýbají.  Byl jse,m se podívat a myslím, že další, úsekem Tykačovy ulice kolem trati již auta běžně nejezdí, odbočují nahoru na upravenou část ulice Kubelkovy.  Starosta ovšem na jednání zastupitelstva hovořil i o tom, že nějaké pořádné opravy se Tykačova ulice v dohledné době nedočká, protože zde bude při rekonstrukci uzlu jezdit další těžká technika, která by vše znova zničila.

Kraj otevřel novou školní jízdárnu v Kladrubech n. Labem, plechovou halu u zámku může bourat

Pardubický kraj jako zřizovatel Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem dokončil stavbu nové jezdecké haly v areálu školy za 54 milionů korun a slavnostně ji otevřel. Žáci školy v ní předvedli hostům své dovednosti a návštěvníci si prohlédli celé zázemí, které bude sloužit škole a potažmo i Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem.
„Pro novou jízdárnu pro naši unikátní školu chovu koní a jezdectví jsme dlouho hledali nejvhodnější umístění a pak i možný dotační titul, který by nám s budováním pomohl. Oboje se nám nakonec podařilo. Hala navazuje přímo na areál školy, má i vhodný příjezd pro koně a kočáry a navíc je i z pohledového hlediska velmi zdařilá, a to doplněním o dřevěné prvky. Uspěli jsme i v získání dotace, která činí přes 32 milionů korun z evropských fondů a necelé dva miliony od státu. Celkové náklady na vybudování haly činí 54 milionů korun. Díky dokončení této investice jsme mohli vypsat výběrové řízení na demolici staré haly, která se nachází v blízkosti zámeckého areálu hřebčína a celý prostor pohledově narušuje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Stavbu nové jízdárny se dokonce podařilo urychlit. „Stavbaři začali na konci ledna loňského roku a halu předali o dva měsíce dříve. Nyní už je zkolaudovaná, ovšem se závazkem provedení náhradní výsadby do konce letošního roku. Té se ujmou žáci Střední školy zahradnické a technické Litomyšl,“ informoval 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a sport Dušan Salfický. „Demolice plechové haly v  sousedství zámecké budovy v Kladrubech nad Labem byla jednou z podmínek komise UNESCO při zápisu Krajiny pro chov a výcvik kočárových ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na světový seznam památek. Nemohli jsme s ní ale začít dříve, než bude stát hala nová, aby se nenarušila výuka školy,“ poznamenal radní Roman Línek, který je zároveň předsedou Rady této památky UNESCO. „Po odstranění stavby i celého souvrství podlahy bude pozemek po původní hale vyrovnán a následně rekultivován jako travnatá plocha,“ dodal.
Škola v Kladrubech patří svým zaměřením mezi unikátní. Kraj se snaží postupně zlepšovat jak technické vybavení, tak ubytovací kapacity či další zázemí. Nová hala je pro další rozvoj školy velmi důležitá. „V minulosti se nám podařilo za 32 milionů korun upravit domov mládeže v areálu školy. Investice šly také do úpravy školní jídelnu, kuchyně či demonstrační učebny. Hala je tak jedním z opatření ke zvýšení atraktivity školy. Letošní školní rok dokončí žáci ve staré plechové hale, ale žáci a odborní učitelé se už určitě nyní těší do té nové, kde mají moderní zázemí a mnohem lepší podmínky pro odborný výcvik,“ řekl radní pro školství Josef Kozel.
Jak vypadá provoz v nové hale, popsala ředitelka školy Lenka Gotthardová: „Do nové jezdecké haly vstoupili žáci při nácviku programu na slavnostní otevření haly. Například čtverylku nacvičovali nejenom na koních, ale také pěšky, aby si všechny cviky dobře zapamatovali. Běžný výcvik začne v jízdárně v novém školním roce. Do budoucna zde plánujeme odborný výcvik pro žáky školy a zároveň pro zaměstnance hřebčína, proběhnou zde všechny školní Dny otevřených dveří s ukázkami výcviku. V závěru roku zde bude pro širokou veřejnost tradiční Mikulášská akademie a jistě přibydou další akce." 

 Letní výstava Když jsem já sloužil..."  v městském muzeu zahájena  

 Ze čtvrtečmí vernisáže uvádím fotografie z webu města. Na vernisáži se znamenitě představily děti z MŠ U Stadionu. O výstavě připravujeme také video dokument. Výstava bude otevřena celé prázdniny

 


       



 Kulturní a kreativní odvětví mohou hrát v budoucnu významnější roli

Všechny kraje v České republice si díky evropské dotaci z Národního plánu obnovy mohly pořídit Strategii rozvoje a podpory kulturních a kreativních odvětví. Ta pro Pardubický kraj je hotová a na svém zasedání ji minulý týden schválili i zastupitelé kraje. Ne každý si ale pod tímto názvem umí představit konkrétní věci, proto jsme o vysvětlení požádali radního pro kulturu Pardubického kraje Romana Línka.
Co si máme představit pod pojmem kulturní a kreativní odvětví?
Kulturními a kreativními odvětvími se rozumí všechna odvětví, jejichž činnosti jsou založeny na kulturních hodnotách nebo na uměleckých a jiných individuálních nebo kolektivních kreativních projevech.  Patří k nim například architektura a design (včetně módního návrhářství), archivy, knihovny a muzea, umělecká řemesla, audiovizuální odvětví (například kinematografe, televize, videohry a multimédia), hmotné a nehmotné kulturní dědictví, festivaly, hudba, literatura, scénická umění, knihy a vydavatelská činnost, rozhlas a výtvarné umění. Budou mít stále větší potenciál vytvářet inovace a pracovní místa, zejména na základě duševního vlastnictví. Takové lidi zaměstnávají nyní už například firmy Ravensburger Karton, s.r.o., BOHEMIA RINGS, s.r.o., ELEKTROPOLI Czech Republic, s.r.o., Umdasch Story Design, s.r.o. a další. V současné době pracuje v těchto odvětvích v kraji okolo 2,5 procenta ekonomicky aktivních obyvatel.
Proč kraj takovou strategii potřebuje?
Vypadá to, že v době digitalizace a umělé inteligence budou hrát právě tato odvětví založená na lidském umu a nápaditosti stále důležitější roli. Chceme být na to připraveni.  Rádi bychom, aby mladí lidé, kteří vystudují nebo se vyučí, v kraji zůstali, nebo se do něj po čase vrátili. Podle výzkumů je pro ně důležitý nejen ekonomický kapitál, ale také ten sociální a kulturní v daném místě.
Navíc Evropská unie a různé evropské instituce už nyní vyčleňují významné prostředky na podporu těchto odvětví. Je to například program Kreativní Evropa nebo Nový evropský Bauhaus. Při nedávné návštěvě našeho partnerského regionu ve Francii jsme viděli, že Francouzi se už do těchto programů zapojují. Byla by škoda to nevyužít.
Jaká odvětví jste do strategie zařadili?
Je to samozřejmě kulturní dědictví, dále architektura a rozvoj měst, kultura a vzdělávání, živé umění a v neposlední řadě samotná kulturní a kreativní odvětví. Ta by měla být líhní mladých podnikavých profesionálů, kteří se stanou odolnou částí krajské ekonomiky. Tady si slibujeme posílení možností také v hospodářsky a sociálně ohrožených regionech.
V čem strategie změní zaběhlé praxe z minulých let?
U každé kategorie máme konkrétní cíl i jak se k němu dostat. Například v oblasti kulturního dědictví je jedním z cílů zapojit v ohrožených regionech i odbor rozvoje a investic a pomáhat i tam, kde nemáme krajské organizace.  Kultura by měla být dostupná i znevýhodněným skupinám obyvatel a chceme více podporovat projekty k aktivizaci obyvatel v socioekonomicky slabších územích. Dotací by se měly dočkat i některé objekty bez památkové ochrany.