ČD 172/2025  - PONDĚLÍ 23. června 2025 

  Poslední PŘEDPRÁZDNINOVÁ gastro akce u Kostelíčka  

Spolek od sv. Kateřiny je známý nejen jako pořadatel Jabkancových poutí, ale i další akcí, z nichž získaly velkou oblibu také akce gastronomického charakteru.  Konají se pravidelně a vše potřebné se dozvíte na webovkách tohoto spolku. Třeba to, že sobotní červnová akce byla před prázdninami poslední a další tedy budou až po delší přestávce.   Aby bylo ještě veseleji, pozvali pořadatelé  "Jabkancovou sešlost", která zahrála od podlahy i v letním počasí.  přišel taky Martin Šebela a poslal nějaké fotografie:  

   DSC GYM Česká Třebová má 8 nových mistrů České republiky!

Dne 21. června 2025 se ve Frýdku-Místku konalo Otevřené mistrovství České republiky v submission zápasech pod pravidly ONLY SUBMISSION. Turnaj neprobíhal na body, cílem bylo donutit soupeře ke vzdání se pomocí pák nebo škrcení – tedy čistě technickou převahou.
DSC GYM Česká Třebová vyslal do tohoto turnaje silnou výpravu čítající 30 zápasníků napříč věkovými i váhovými kategoriemi. Každá věková skupina měla přizpůsobená pravidla kvůli bezpečnosti, ale jedno bylo společné: odvaha, nasazení a odhodlání bojovat naplno.
Ne každý se sice probojoval na stupně vítězů, ale o tom to není – skutečné vítězství je o překonání sebe sama. Medaile jsou krásné, ale odvaha vstoupit na žíněnku a dát ze sebe maximum je to, co se počítá nejvíc.
I přesto se našim svěřencům podařilo vybojovat krásné výsledky a v celkovém hodnocení akademií jsme si odvezli trofej za 2. místo v soutěži týmů!  Celý příspěvek se spoustou fotek uvádíme ZDE a také na FB profilu Českotřebovského deníku

 Slavnostní předání výučních listů v Malé scéně máme i na videu !

V pátek 20. června se v českotřebovské Malé scéně konalo slavnostní předávání výučních listů absolventům čtyř tříd, tří oborů truhlář – nábytkář, elektrikář a oboru strojní mechanik. Každoročně jde o velkou a dobře navštívenou slavnost, která vždy dokázal naplnit společenský sál školy na Skalce. Ten však již více než rok prochází rekonstrukcí a není zatím dokončen a vybaven tak, aby mohl být pro slavnostní zakončení studia použit. A tak již loni se slavnost konala ve velkém sále Kulturního centra, podobně jako letošní předávání maturitních vysvědčení. Natěsnat všechno do sálu Malé scény se nakonec podařilo …. Ve videu není záznam celé slavnosti, ale jen reportáž, ze které poznáme slavnostní a srdečnou atmosféru vyřazení absolventů učebních oborů školy.

Žáci SŠTD se během studia účastní soutěží a dosahují dobrých výsledků.  Právě aktuální je nedávný úspěch Petra Kadlece, který se zúčastnil prestižní republikové soutěže České ručičky v oboru Elektrikář – silnoproud. Soutěž se konala na Střední škole  v Sokolnici a byla výjimečná nejen svou odbornou náročností, ale i tím, že celý program probíhal v rámci jednoho dne. Soutěžící měli za úkol zapojit kompletní elektrickou instalaci modelové bytové jednotky – od elektroměrového a bytového rozvaděče, přes zásuvky a svítidla, až po nastavení multifunkčních relé.  Ve druhé části soutěže čekal na soutěžící odborný test složený z náročných výpočtů a odborných otázek z oblasti silnoproudu a bezpečnosti práce.Petr Kadlec zde obstál ve vysoké konkurenci s velkým nasazením a celá zkušenost byla pro něj i pro školu velkým přínosem.

Města Česká Třebová a Ústí nad Orlicí pokračují v každoroční podpoře místní nemocnice

V pátek 20. června proběhlo v Orlickoústecké nemocnici slavnostní předání symbolických šeků Nadačnímu fondu S námi je tu lépe!. Tento fond dlouhodobě podporuje vybavení a modernizaci domácí nemocnice a i letos se k němu připojila města Ústí nad Orlicí a Česká Třebová. Z rukou starostů Petra Hájka a Zdeňka Řeháka převzali zástupci fondu dar v celkové výši 500 000 Kč - každé město dalo polovic, stejně jako v minulých letech.
Letos poputuje příspěvek na pořízení nové endoskopické věže pro urologické oddělení. Popis projektu uvádíme podle webové stránky nadačního fondu:
Urologická endoskopická věž s NBI zobrazováním se stala dalším cílovým projektem Nadačního fondu S námi je tu lépe!, který podporuje Orlickoústeckou nemocnici už řadu let. Návrh na pořízení nového zařízení vzešel z urologického oddělení, které provedlo od roku 2021 více než 290 endoskopických operací tumorů močového měchýře.
Nádory močového měchýře zaujímají 7. příčku mezi nejčastějšími zhoubnými nádorovými onemocněními v ČR. Přestože jejich výskyt vzrůstá, nenarůstají počty pacientů, kteří tomuto onemocnění podléhají. 
„Vysvětlením je zejména zkvalitnění diagnostických metod a včasný záchyt onemocnění v počátečních stádiích. To je cílem i u našich pacientů,“ uvedl ředitel pro zdravotní služby Litomyšlské, Svitavské a Orlickoústecké nemocnice Vratislav Dědek.
Nová endoskopická věž, o kterou urologické oddělení požádalo, disponuje 
moderní technologií NBI (Narrow Band Imaging). Úzkopásmové NBI zobrazování je technické řešení, při kterém se objekt osvětluje přes barevné filtry. Získaný obraz lépe zachycuje kontrast sliznic vůči cévní síti a pomáhá odhalit zánětlivé choroby sliznice, novotvarové léze apod. „Zvýšený kontrast mezi urotelem a hypervaskulární rakovinovou tkání pomůže lékaři oproti stávající endoskopické technologii odhalit i drobná recidivující ložiska nádorů, která jsou pro nás hůře viditelná nebo mohou být na začátku zcela skryta,“ vysvětluje primář urologického oddělení Orlickoústecké nemocnice Martin Novák. Přitom platí, že čím dříve se nádor zachytí, tím lepší je prognóza z hlediska léčby i kvality života pacienta.
Endoskopická věž s technologií NBI se využívá nejen k diagnostice onemocnění a provádění odběru vzorku tkáně k dalšímu vyšetření, ale i k samotnému odstraňování nádorů. „Prezentace pana primáře dokumentovala přínos technologie NBI v časné diagnostice onkologických pacientů v četných studiích a také v doporučení Evropské urologické společnosti. Proto jsme se rozhodli podpořit právě tento projekt, který bude mít prokazatelný vliv na zlepšení léčby urologických onkologických pacientů,“ uvedl za správní radu Nadační fondu S námi je tu lépe! Josef Hájek. Součástí nové endoskopické věže je kamerová jednotka s integrovaným světelným zdrojem, lehká kamerová hlava, která zvýší komfort provádění výkonů, monitor a přístrojový vozík. Cena přístroje je 
1 800 000 Kč
.

 Letní výstava Když jsem já sloužil..."  v městském muzeu zahájena  

 Ze čtvrtečmí vernisáže uvádím fotografie z webu města. Na vernisáži se znamenitě představily děti z MŠ U Stadionu. O výstavě připravujeme také video dokument. Výstava bude otevřena celé prázdniny

 


Burza filantropie má další rekord! Neziskovky z Chrudimska získaly 528.400 Kč

Na letošní Burze filantropie pro okres Chrudim zavládla upřímná radost. Unikátní počin z Pardubického kraje, jehož cílem je propojovat neziskový, podnikatelský a veřejný sektor, vynesl celkem 528.400 korun.
„Šlo o nejvyšší částku v historii Burz filantropie pro okres Chrudim. Těší nás, že můžeme napomáhat tomu, že se firmy se zástupci veřejného sektoru dají dohromady a společně podpoří zajímavé projekty neziskovek,“ uvedla garantka, fundraiserka a moderátorka Burzy filantropie Jana Machová. Ta je rovněž ředitelkou Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), kde tento nápad ve spolupráci s Pardubickým krajem vznikl.
Obě letošní burzy přinesly rekordní výtěžky
„Mám radost, že obě letošní červnové Burzy filantropie v Pardubickém kraji pro okresy Pardubice a Chrudim přinesly rekordní výtěžky. A to v součtu 1.529.900 korun. Od roku 2011, kdy Burza filantropie vznikla, se v Pardubickém kraji podařilo získat přes 22 milionů korun. Všem, kteří se na tom podíleli, patří velký dík,“ konstatoval náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, pod jehož záštitou se Burza filantropie v Pardubickém kraji koná.
„Děkujeme i neziskovým organizacím za odvahu prezentovat jejich smysluplné projekty, které pomáhají druhým,“ poznamenala Jana Machová. Ta letošní Burzu filantropie pro okres Chrudim pojala stylově v duchu známých českých hitů a písniček.
Podporu získalo 11 prospěšných projektů
  • Podpůrné skupiny Chrudim – Podpůrné skupiny Chrudim
  • Oblastní charita Chrudim – Ultrazvuk, který přinese péči DOMŮ
  • Rytmus Východní Čechy – Nejsme v tom sami II. 
  • Centrum J. J. Pestalozziho – Šance pro děti z azylového domu srovnat krok s vrstevníky
  • Sdružení rodičů a přátel dětí školy při Speciální základní škole a praktické škole Chrudim – Krok za krokem ke kouzelné senzorické zahradě pro děti s hendikepem
  • Šance pro Tebe – Kultura v chrudimské Agoře v roce 2025
  • Obecně prospěšná společnost Dlaň Životu – Cesta ke zdrojům
  • Středisko rané péče v Pardubicích – Nový vůz na pomoc dětem s hendikepem
  • Lughnasad – Nová herní stanoviště pro děti na festivalu Lughnasad 2025
  • Péče o duševní zdraví Bez šťávy to nepůjde
  • Dítě v srdci – Memorybox = nedocenitelná podpora rodičů po ztrátě miminka

        

Na demografické změny musí reagovat celé české zdravotnictví

Pardubický kraj tento týden navštívil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek, aby zde představil aktuální data a odhady dalšího vývoje v oblasti zdravotnictví. V rámci odborného setkání se zástupci nemocnic, sociálních služeb, zdravotních pojišťoven a krajského úřadu upozornil na řadu výzev, které český zdravotnický systém, a s ním i Pardubický kraj, v následujících letech čekají.
„Jedním z hlavních témat byla demografická změna, především stárnutí populace. Podle prezentovaných dat lze během následující dekády očekávat výrazný nárůst potřeby péče o seniory, a to jak co do kapacit, tak forem a odborného zaměření služeb. S tím souvisí i další oblast: pokles porodnosti, který se začíná promítat nejen do celkové ekonomické aktivity obyvatel, ale také do snižující se potřeby porodnických kapacit,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Téma přesahové péče, tedy situace, kdy obyvatelé kraje využívají zdravotní služby mimo jeho hranice, otevřelo i otázku porodnické péče. V diskusi zaznělo, že některé rodičky volí k porodu nemocnice v sousedních krajích. „Je potřeba se na to podívat systémově. Můžeme se samozřejmě bavit o výkonnosti jednotlivých zařízení v našem kraji, ale otázkou je, jestli je to skutečně špatně. My se tady často zabýváme sami sebou, ale pokud lidé volí jinou nemocnici proto, že je pro ně dobře dostupná a nabízená péče je kvalitní, nevnímám to jako problém. Důležité je, aby byla péče dostupná, bezpečná a odpovídala potřebám pacientů, bez ohledu na hranice kraje,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Významná část diskuse se týkala zdravotnického personálu, jak lékařského, tak nelékařského. Lékaři v regionu stárnou a mladých lékařů, kteří by je mohli nahradit, je zatím málo. Proto udržení potřebných kapacit, zatraktivnění zdravotnického vzdělávání a efektivní využití odborníků v praxi představují zásadní výzvy pro všechny regiony, včetně Pardubického kraje.  Velkou pozornost věnoval profesor Dušek také paliativní péči, která je nyní součástí národní koncepce, a současně vzniká i vlastní strategie Pardubického kraje. Cílem je zvýšit dostupnost i využití této formy péče a přiblížit ji pacientům a jejich rodinám.
Byla vyzdvižena potřeba zvýšit využívání kapacit preventivních onkologických programů, a to zejména screeningu karcinomu prsu u žen, prostaty u mužů a kolorektálního karcinomu u obou pohlaví. Přestože má kraj dostatečně hustou síť mamografických center, počet žen, které preventivní vyšetření podstupují, zůstává nízký.  Znepokojivý je i údaj o nejvyšším podílu obézních školáků v republice právě v Pardubickém kraji. Profesor se podivil nad tímto trendem a vyzval k hlubší reflexi toho, zda školy dětem poskytují dostatek příležitostí k pohybu, ať už v rámci tělesné výchovy, nebo širší podpory zdravého životního stylu.
Naopak ocenění si odnesla Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, která podle dat patří k republikové špičce v oblasti zásahů, akutní péče a záchrany života.  „Z tohoto velmi přínosného setkání si odnášíme informaci, že zdravotní péče v Pardubickém kraji je na velmi dobré úrovni, v budoucnu nás ale čeká řada velkých výzev, na které je třeba se připravovat,“ podotýká náměstek hejtmana za oblast zdravotnictví Pavel Štefka.  Zdravotnictví se neobejde bez dobré spolupráce s dalšími sektory, kterými jsou podle Duška zdravotní pojišťovny, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ale také Ministerstvo práce a sociálních věcí, obce, kraje, akademický sektor a média, která hrají důležitou roli v informovanosti a prevenci. (TZ)

 Víkend bude patřit Dnům Pardubického kraje


Dnem Pardubického kraje v pátek odstartovala série tří nových kvízů na platformě Get Out Fun. Zájemci si je mohou luštit jen pro zábavu, nebo se mohou přihlásit do soutěže o ceny. Hlavní cenou je víkendový pobyt pro dva s anglickou snídaní z Hradní spižírny na hradě Rychmburk v sezóně 2026. Soutěž potrvá do 30. listopadu 2025 a výherce bude vylosován začátkem prosince. Kvíz byl vytvořen jako součást oslav 25 let od vzniku Pardubického kraje.
„Kvízy v různé podobě jsou stále populárnější, a proto jsme se v rámci oslav 25 let od vzniku Pardubického kraje rozhodli vytvořit tři kvízy přímo cílené na náš kraj, jeho zajímavosti, kompetence či slavné osobnosti. K prověření znalostí je potřeba jen chytrý telefon nebo počítač a internetové připojení. Kvíz jsme připravovali tak, aby se zájemci i po odpovědi něco stručně o našem kraji dozvěděli. A vzhledem k tomu, že v každém kvízu mohou soutěžit celkem třikrát, je velká šance, že nasbírají potřebný počet bodů, aby mohli postoupit do slosování. Hlavní cenou je víkendový pobyt pro dva s anglickou snídaní z Hradní spižírny na hradě Rychmburk v sezóně 2026,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Jak začít hrát? Milovníci kvízů to už jistě znají, ale pro všechny zájemce je tady stručný návod. Stáhněte si do svého telefonu aplikaci Get Out Fun. Případně můžete použít na stažení přiložený QR kód. Potom se zaregistrujte a klikněte na tlačítko “Připojit do hry”. Na jednotlivé kvízy budete potřebovat kódy. Ty jsou jednoduché – PK1, PK2 a PK3. A pak už můžete kliknout na „Hrát hru“.
Vyzkoušejte své znalosti o Pardubickém kraji  Zábavné kvízy provedou zájemce krajem od jeho historie a symbolů přes zdravotnictví, školství až po kulturu, sociální oblast, památky a slavné osobnosti. Do slosování budou zařazeni ti účastníci se souhlasem uvedení emailu, kteří dosáhli skóre nad 70 procent z jednoho kvízu. Každý může hrát všechny tři kvízy, vždy však maximálně třikrát z jedné adresy. Podrobné instrukce ke hře jsou uvedeny v aplikaci Get Out Fun po zadání kódu, na začátku každého kvízu.

Boj za změnu rozpočtového určení daní pro kraje míří do Senátu. Na stole je ústavní stížnost

Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo text návrhu Ústavnímu soudu na zrušení jednoho z ustanovení zákona o rozpočtovém určení daní pro kraje a přílohy tohoto zákona. Zároveň zastupitelé pověřili hejtmana Martina Netolického projednat návrh s hejtmany Středočeského kraje, Jihomoravského kraje a Zlínského kraje a rovněž se senátory zvolenými za Pardubický kraj. Jedná se o reakci na několik let trvající boj za změnu zákona, která by měla vyřešit letitou nespravedlnost v daňových příjmech mezi jednotlivými kraji. V případě, že se podaří sehnat podpisy minimálně 17 senátorů, bude se návrhem zabývat Ústavní soud. Pokud návrh uspěje, bude muset dojít k novému nastavení parametrů pro rozdělení prostředků mezi kraji.
„Dlouhodobě se snažím při všech možných příležitostech upozorňovat na nutnost systémové změny v rámci přerozdělení daní pro kraje. Bohužel naše legislativní iniciativy byly sice zařazeny na jednání schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, doposud však nedošlo ani k započetí jejich projednání. Zároveň byl předložen parametricky obdobný návrh vládou, ale jeho projednávání bylo přerušeno bez avíza pokračování. S blížícími se parlamentními volbami, kdy bude na centrální úrovni tendence spíše bořit než tvořit, nečekám, že bychom proces dokončili. Proto přistupujeme ke kroku, který jsem sice měl v hlavě již delší dobu, ale pevně jsem věřil, že k tomuto krajnímu řešení nebude nutné přistoupit i s ohledem na to, že změnu financování krajů si vláda vepsala do svého programového prohlášení,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Po schválení textu krajskými zastupiteli bude nyní zahájen proces sběru podpisů na úrovni senátorů. „Na úrovni Senátu si náš text po dohodě osvojí krajský zastupitel, starosta Letohradu a senátor Petr Fiala, který již předběžně na toto téma se senátory komunikoval, a proto máme zpětnou vazbu, že bychom měli podpis minimálně 17 senátorů napříč politickým spektrem bez větších problémů získat. Jakmile bude tento proces dokončen, podáme návrh k Ústavnímu soudu. Dohodli jsme se, že by náš návrh byl obhajován právním zástupcem, kterým by po dohodě měl být krajský zastupitel a bývalý ministr a předseda Legislativní rady vlády Jan Chvojka,“ vysvětlil proces hejtman Martin Netolický, který patří dlouhodobě mezi kritiky stávajícího přerozdělení daní mezi jednotlivými regiony. V rámci předchozího volebního období krajské samosprávy došlo k dohodě hejtmanů v rámci Asociace krajů ČR, kdy panovala shoda na sedmi kritériích, mezi které patří počet obyvatel, délka krajských silnic, rozloha kraje, počet výjezdových stanic zdravotnické záchranné služby, struktura kraje, tedy zda je kraj více městský nebo venkovský, dále existence urgentního příjmu prvního stupně, který zřizuje příslušný kraj a počet žáků na středních školách.
Hejtman zároveň v rámci jednání krajského zastupitelstva připomněl, že s příslibem změny RUD pro kraje byl ze státního rozpočtu pro rok 2025 vypuštěn příspěvek Státního fondu dopravní infrastruktury pro kraje v souhrnné výši čtyř miliard korun. „Po jednání s panem ministrem Kupkou se nám podařilo pro kraje k dnešnímu dni vybojovat alespoň dvě miliardy korun, ale trváme na tom, aby došlo ještě před koncem volebního období a stavební sezony k dorovnání na čtyři miliardy. Není možné, aby boj za více peněz pro kraje skončil tak, že obdržíme ještě méně. To jde zcela proti závazku vlády,“ řekl hejtman Netolický