ČD 164/2025  - neděle 15. června 2025 


Aktuálně z České Třebové

Po páteční nehodě autojeřábu na stavbě blízko kolejiště poblíž Semanínské ulice dnes probíhaly stavební práce, jeřáb byl odstraněn a trolejové vedení bylo opraveno  Nehoda připomíná opravdu  velké pracovní úsilí dodavatelů, právě na úseku, kde vznikl popsaný problém, probíhá intenzivní stavební činnost, kterou můžeme pozorovat již při cestě od podjezdů.  Nedaleko je pak staveniště budoucí lávky, kde se zatím tyčí jeden z pilířů budoucí stavby. Staveniště již bylo také vytyčeno i na části parkoviště u Korada  v Hubálkově ulici. Pokračuje také stavba  v oblasti budoucího vyústění podchodu pod nádražím. I zde není o velké jeřáby nouze. Právě takový se v pátek převrátil.....
Dále sledujeme  rekonstrukci Kubelkovy ulice. Na druhém stavebním úseku se budují obrubníky jako základ budoucí trasy. Potom již vše nabere opět vetší rychlost. Tento důležitý úsek by bylo třeba dokončit  co nejdříve tak, aby byl průjezdný.  Nevím zda je to jen dojem, ale po osazení obrubníků se mi zdá komunikace užší. Kolem sídliště stávala skoro souvislá řada aut, částečně mimo vozovku a tím zde nepřekážela. Nyní to tak už možné nebude. Velké množství vozidel totiž projíždí Tykačovou ulicí a ta podle toho vypadá. Doufejme že rozpočet akce pamatuje i na to, aby dostala nový povrch a nebudou to "vícepráce", protože objížďka, vedená po málo únosné komunikaci je již dnes ve stavu "klinické smrti".

 V ekocentru skončila výstava kaktusů a léčivek 

Výstava, vlastně dvě výstavy,  byly v ekocentru celý týden od pondělí do soboty. Živé vystavené exponáty mohl obdivovat (a poučit se)  každý,  využily to především školy. Z gymnázia navštívily výstavy 4 třídy a 4 třídy z Parníka,a Nádražky, největší škola, ZŠ Habrmanova měla jiný program, škoda. Zajištění exponátů a jejich stěhování  z přírody (u léčivek) a od sběratelů kaktusů v širším regionu dalo práci a všichni to dělali ('rádi) ve svém voleném čase. Červnové výstavy  se staly v ekocentru tradicí, pořádají se zde již 8 let. Z výstavy uveďme několik fotografií, máme také krátké video, Odkaz na video ZDE.

Insolvence obyvatel v České Třebové a okolním regionu

Oddlužení podle insolvenčního zákona je určeno pro ty osoby, které nejsou schopny splácet své dluhy. Žadatel o oddlužení musí mít dluhy alespoň u dvou věřitelů a musí prokázat, že je schopen ze svých příjmů v oddlužení platit alespoň 2 200 Kč měsíčně (+ případné měsíční výživné). Manželský pár musí prokázat schopnost platit alespoň 3 300 Kč měsíčně (+ případné měsíční výživné). O oddlužení se žádá u krajského soudu, který následně o žádosti rozhoduje. Žádost se podává v elektronické formě. K soudu se osobně nechodí, a to obvykle ani v průběhu oddlužení. To, jakou část svých dluhů dlužník v oddlužení zaplatí, je individuální. Závisí to na výši dluhů, na částce, kterou je dlužník schopen měsíčně věřitelům splácet, a na tom, zda je dlužník starobním důchodcem nebo osobou invalidní ve druhém či třetím stupni. V praxi se dokonce může například stát, že dlužník v průběhu oddlužení zaplatí pouze 5 % svých dluhů, a na konci procesu oddlužení bude soudem od placení zbytku svých dluhů osvobozen.
Výsledek: Velká úleva a konečně bez stresu, právě to často bývá pro lidi tím prvním užitkem. Vymahači si dají pohov, dlužné částky přestanou narůstat, exekuce se stopnou.  Dochází k zastavení exekucí a celkového narůstání dluhů.  Skončí nátlak věřitelů, exekutorů a vymahačů.  Zpravidla na 4 - 8 měsíců je splácení dluhů zastaveno. Veškeré dluhy se sloučí do jedné měsíční splátky. Zákon umožňuje odpuštění větší části dluhů.
Hlídač státu sleduje insolvenci obyvatel měst a obcí, vytváří "mapu insolvence"- Česká Třebová na tom není v tomto přehledu až tak špatně, je na průměru Pardubického kraje :
Nejdříve město Česká Třebová: V insolvenci je 136 osob, což je 1,1 % obyvatel města  s věkovým průměrem 42,7 roku, z toho je 57% mužů.
V našem ORP jsou tyto obce: Přívrat má v insolvenci 2 osoby (0,6%) Rybník 9 osob (1,3%),  Semanín 9 osob (1,7%)  a Třebovice 9 osob (1,7%).
Často se srovnáváme s Ústím n. O., které je na tom hůř: 189 osob (1,6%) a městem Svitavy 170 lidí (1,3%) .
Naopak jsou města, která jsou na tom lépe než Česká Třebová: Litomyšl 54 lidí (0,6%), Letohrad 32 lidí (0,6%) Chrudim 165 osob (0,8%)
Další města v našem kraji jsou na tom obdobně jako u nás: Lanškroun,  Žamberk, Pardubice, ale i Moravská Třebová.  

Honza Šimůnek zdraví z Angoly

Na FB profilu Honza Šimůnek najdeme každý den novinky a hlavně fotografie.  Dnes jenom ukázku, pokusím se najít jiné dokonalejší spojení přes aplikaci Relive.com, abychom měli dokonalejší přehled o jeho cestování. 

 Návrhy vlakových jízdních řádů na příští rok 2026

Zveřejňujeme návrhy železničních jízdních řádů pro období 2025/2026 (s platností od 14. prosince 2025 do 12. prosince 2026), které vydala Správa železnic. Případné připomínky k osobním a spěšným vlakům prosím zasílejte na emailovou adresu: verejnadoprava@pardubickykraj.cz, a to nejdéle do 9. července 2025. Do předmětu zprávy prosím uveďte Připomínky k návrhu JŘ 2025/2026. Na připomínky bude odpovídáno v následujících měsících.
Na níže uvedeném odkazu naleznete návrhy pro celou ČR: Návrh jízdního řádu na rok 2026 - www.spravazeleznic.cz
Návrhy železničních jízdních řádů 2025/2026 pro Pardubický kraj: https://www.pardubickykraj.cz/dopravni-obsluznost/101915/navrh-zeleznicniho-jizdniho-radu-pro-obdobi-2019/2020
V návrzích jízdních řádů pro období 2025/2026 jsou zaneseny významnější změny u vlaků dálkové dopravy, které nejsou v gesci Pardubického kraje. Časové posuny u jednotlivých vlaků na řadě míst způsobily rozvázání návazností mezi dálkovou a regionální dopravou. V rámci sestavování jízdních řádu pro následující období jsme se snažili o maximální zachování návaznosti. Bohužel ne na všech místech se podařilo návaznosti a přestupy zachovat.  Upozorňujeme, že se jedná o pracovní verze jízdních řádů.
Nicméně si všimněte, že v České Třebové nemá v budoucím jízdním řádu stavět  SC Pendolino Košičan a přímé spoje Česká Třebová - Zábřeh jen s jednou odpolední výjimkou nejsou  - nutné přestoupit v Rudolticích.

 Nová videa: Slavnostní koncert + ZUŠ Stavba Domova pro seniory + výstava v ekocentru

Jak město udělovalo ceny Kohout v roce 2008

Udělování cen města může být seriálem. 

Většinu ročníků mám zaznamenanou a můžeme se tedy každý den věnovat novému ročníku.  Dnes ukážeme, jak to bylo před 18 lety:

Slavnostní večer se konal 16/5 2008 jehož součástí byl vynikající koncert hudební skupiny Jiřího Korna 4TET, který byl jak  hlasově a akusticky naprosto bezchybný, tak obsahoval všechny prvky moderního showbyznysu tedy měl spád, byl zábavný, využíval moderní divadelní techniku. Posluchači odcházeli z tohoto večera skutečně obohaceni. Jiří Korn a jeho přátelé  opravdu nic neodbyli, nakonec jak se přiznal sám protagonista skupiny, tak zde v podstatě oslavil své 59. narozeniny, které má v sobotu 17. května...
Programem večera provázel známý televizní komentátor Alexandr Hemala. Ač byl v pro něho asi nezvyklém a neznámém prostředí, zhostil se svého úkolu na výbornou, dodal celému večeru ráz daleko slavnostnější.
Navíc se to možná moc nevědělo, ale Saša Hemala patří do rodu Hemalů s velmi rozvětveným rodokmenem čítajícím přes stovku jmen, sahajícím na jedné straně až do Austrálie, ale také do České Třebové   Zde se také konal několikrát sjezd rodu Hemalů naposledy v srpnu 2018 v restauraci Faltus. Do rodu patřila  Ilka Hartmanová-Hemalová, manželka PhDr. Ladislava Hartmana z Javorky, bývalého ředitele SPŠ Litomyšl  

JMéna nositelů ocenění Kohout v roce 2008: 

Jakub Jakoubek, Josef Pácl, Michal Válek, Fotokroužek gymnázia (vedoucí Mgr. Milana Soukupová), Cena starosty Jiří Pásek
 

Další významná událost roku 2008: Bendl účinkoval v Rusalce v Rychnově nad Kněžnou


Koncertní provedení lyrické opery Antonína Dvořáka Rusalka  se na I. nádvoří v Rychnově nad Kněžnou uskutečnilo na úvod  hudebního svátku s názvem "Mezinárodní hudební slavnosti Gabriely Beňačkové". Mezi hlavními protagonisty koncertu byla uvedena jména, která potěšila:
1) Filharmonie Hradec Králové, dirigent David Švec
2) Pěvecký sbor Bendl Česká Třebová, sbormistr Josef Menšík
Sólisté: Gabriela Beňačková (Rusalka), Miroslav Dvorský - bratr  Petera Dvorského (Princ), Eva Urbanová (Ježibaba, Cizí kněžna), Richard Novák (Vodník)... 
Bendl se tedy objevil ve velmi dobré (mezinárodní) společnosti. Měl za sebou již úspěšné představení ve stejnojmenné opěře s operou Národního divadla v Praze.  Vystoupení předcházela podvečerní zkouška, na které se ukázalo, že sbor Bendl dovede s profesionály dobře spolupracovat. Členové Bendla si velmi pochvalovali spolupráci s dirigentem Královéhradecké filharmonie Davidem Švecem, který umožnil Bendlovcům, aby si našli v prostoru vedle pódia akusticky nejvýhodnější místo pod arkádami pro své vystoupení a ukázal velké pochopení pro volbu správného tempa.
Vystoupení s předními českými sólisty bylo pro členy  sboru Bendl velkým zážitkem, získali další zkušenost a navázali  nová přátelství.  Sbory z Rusalky v repertoáru sboru jsme od této doby slyšeli i na jiných koncertech.  Koncert byl vyprodaný, v hledišti byla tisícovka posluchačů se vzácnými hosty. Hlavním organizátorem  celé hudební několikadenní akce byl. hrabě Jan Kolowrat Krakowský, partnery pak řada firem z Rychnova i odjinud. Koncert skončil až  po půlnoci velkou děkovačkou, na které se zúčastnil také sbormistr Bendla Mgr. Josef Menšík. Večerní, vlastně noční vystoupení mělo neopakovatelnou atmosféru, počasí se vydařilo, koncert nebyl nijak narušen....

Kraj hledá dodavatele pro stavbu železničního muzea v Dolní Lipce

Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila zahájení výběrového řízení na dodavatele stavby železničního muzea v areálu depa v Dolní Lipce. Jedná se o další významný krok pro zahájení stavby unikátního muzea, na které kraj obdržel finanční prostředky z programu INTERREG Česká republika-Polsko.
„Projekt železničního muzea v Dolní Lipce patří mezi naše největší projekty v oblasti podpory cestovního ruchu a muzejnictví, a to vedle budování technického muzea ve Vysokém Mýtě. Předpokládaná hodnota stavby před soutěží činí 267 milionů korun včetně DPH s tím, že až 118 milionů korun získáme z evropských fondů, konkrétně z programu INTERREG Česká republika-Polsko.  Evropská dotace pro nás byla nezbytným předpokladem pro realizaci projektu, který podle nás výrazným způsobem zatraktivní oblast, a to nejen pro milovníky železnice, ale pro širokou veřejnost nejen u nás, ale i v Polsku. Na polské straně projekt obsahuje přestavbu historického komplexu lokomotivního depa v Jaworzyně Śląske a lokomotivního depa v Dzierzoniowě pro muzejní funkci a údržbu historického vozového parku,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Historické železniční depo v Dolní Lipce představuje jedinečný soubor historických objektů vypovídajících o provozu parních lokomotiv v 19. století, nacházejících se v těsné blízkosti kolejiště a stávajícího vlakového nádraží. Předmětem záměru je vybudování muzea v areálu železničního depa v Dolní Lipce, jehož ideou je přiblížit návštěvníkům provoz a historii vlakové dopravy konce 19. století, včetně vytvoření funkčního zázemí pro opravy a provoz historických parních vlaků se zachováním napojení na stávající železniční síť. „Projekt zahrnuje opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny, vybudování druhé repasované točny, které jsou nezbytné pro umístění kolejových vozidel na celé centrální ploše areálu. Součástí investice je výstavba nových budov, které jsou nutné pro provoz muzea. Ve vstupním objektu budou vybudovány prostory pro expozice, depozitář a zázemí pro návštěvníky a zaměstnance muzea. Na tento objekt navazuje přístřešek pro lokomotivy,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.
Součástí vyprojektovaného celku jsou také renovace stávajících historických budov hradla, vodárny, traťového okrsku, výtopny a vodních jeřábů, dále přípojka elektro pro potřeby areálu a nový objekt rotundy.  
VÁCLAV CiGLER: VIDĚT
Trvání výstavy: 15. ČERVEN - 30. SRPEN 2025   Uvádíme fotografie z dnešní vernisáže.   Dernisáž výstavy:  30. sprna 2025
Komentovaná prohlídka:  15. červen 2025 | v 11:00 a 14:00    28. červen 2025 | v 15:00   29. červen 2025 | v 11:00
Výstava Václav Cigler – Vidět představuje autorovo celoživotní tvůrčí usilování a úvahy o skle a jeho smyslu. Václav Cigler začal od konce padesátých let dvacátého století používat nejnáročnější sklářské techniky a technologie. Zabýval se volným uměním i sklářskou tvorbou v oblasti designu, například stavebním a osvětlovacím sklem nebo sklem technického a užitného charakteru.  Poprvé v historii umění použil průmyslově využívaný materiál optického skla k vytvoření uměleckého díla.
Cigler je průkopníkem v použití optického skla, které do světa výtvarného umění přenesl z technického prostředí. Tato metoda mu umožnila vytvářet objekty, které okolní svět opticky proměňují. Optické hry pak dále rozvíjí leštěný kov nebo vodní hladina. Zároveň pracuje s citlivostí diváka a přivádí ho do jiných dimenzí skutečnosti. „Jakási ramena člověka nějak pohlcují, stejná ramena ho při odchodu vypouštějí, a mezi nimi je ten průzor, štěrbina, kterou člověk projde,“ popisuje Cigler jedno ze svých děl.

 

 

   


Českotřebovská videa - květen 2025


Úmrtí
Hana Simonová, 82 let, Žižkova ul. Česká Třebová
Věra Mikulecká, 83 let, Na Výšině 2022 Česká Třebová
Antonie Snítilá, 90 loet, Lhotka 133
Sedláčková Iva, 71 let, Zhoř 80
Simon Augustin 100 let  Moravská 1132 Česká Třebová
Libor Kotyza, 54 let, Česká Třebová
František Szüllö, 63 let, Lhotka 190 Č. Třebová
Marie Šovčíková, 82 let, Křib 1810 Česká Třebová
Růžena Markéta Krymová, 56 let, Česká Třebová, Sadová ulice
Jaroslava Killerová, 67 let, Přívrat
Zdeněk Petr, 55 let, Třebovice