ČD 150/2025  - neděle 1. června 2025 


Českotřebovský deník na cestách: OLOMOUC

Soukromé povinnosti mně zavedly v sobotu 31. 5. do Olomouce a část dne jsem měl možnost také absolvovat prohlídku centra města, které mám tak rád, neboť je městgem mých vysokoškolských studií  na které mám spoustu vzpomínek. Nezklamalo mně i dnes. Konečně bylo pěkné počasí a centrum si to užívala spousta turistických skupin. Na vlastní oči jsem měl možnost poznat, že pro turisty není zajímavá jen Praha, ale přijedou a zabydlí se také na Moravě. Byl to kouzelný den, turisté naplňují v centru zahrádky, kavárny i cukrárny,  také restaurace, živo je i v olomouckých parcích. Je to víkend, klidný den, pohoda. Zněla zde angličtina stejně jako němčina nebo polština.  Skupina japonských turistů se spokojila s anglickým výkladem. Olomouc je město v krásných kulisách, u nás nejblíže mají takové v Litomyšli. Moje fotografie jsou zaměřeny na jednu olomouckou specialitu - sochy z písku, každý rok je zde u olomoucké radnice k vidění i tvoření něco jiného. A tak mám pár obrázků, ve kterých velmi sympatický autor tvoří a současně také s pozorujícími davy komunikuje. Pískové sochy nemají velkou trvanlivost, i když jsou impregnovány a také pod stanem chránícím před živly. Právě dnes byly bouřky. Jen doufám, že dílo nepoškodily a zítra bude možné na práci pokračovat....  (mm)

Ústecký týden dobré pohody začíná u v neděli večer!
Loňský průběh ústeckých městských slavností se považuje za nevydařený.  Tradice je lepší neměnit, ale pouze vylepšovat a zkvalitňovat. Rozdělení městských slavností na jarní a podzimní část se neosvědčilo. Své sehrála i nepřízeň počasí, neboť zářijová část musela být kvůli povodním bez náhrady zrušena. Programová a termínová změna vyvolala diskusi a nebyla veřejností přijata pozitivně. Výsledky říjnové ankety potvrdily, že občané si přejí návrat k původnímu šestidennímu formátu, kdy je každý den zaměřen na jiný hudební žánr. Před rokem jsem zmínil, že změna není zavazující, že teprve Vaše reakce budou odrazovým můstkem pro přípravu dalšího ročníku. Přijměte tedy moje srdečné pozvání na letošní Město v pohybu, které se uskuteční v tradičním termínu, v tradiční délce a v tradiční programové skladbě. Ačkoli se loňská změna neukázala šťastnou, jedno nové zpestření se setkalo s úspěchem a získalo své příznivce. Stůl nad Orlicí neboli Stoluj potěšil všechny zúčastněné. Prostor před kostelem se svojí podvečerní atmosférou byl pro sousedskou večeři jako stvořený. Dlouhý stůl připomínal, s trochou nadsázky, soutok řek protékajících naším městem. Setkání občanů mělo přátelskou a milou atmosféru. Letní večerní bouřka a tanec mezi kapkami deště byly poetickou tečkou. Letos si můžeme vše zopakovat a prožít znovu. Sousedská večeře se uskuteční hned na začátku akce v neděli 1. června od 17 hodin. Odkaz na program ZDE   Jaké kapely v Ústí vystoupí?

Připomeme si na videu koncerty z letošní sezóny Kruhu přátel hudby

ˇ
16. odborná konference orlickoústecké zdravotnické školy  
VZŠ a střední škola zdravotnická a sociální zveme 1. 10. 2025 na XVI. odbornou konferenci s názvem „Mozek, jeho potenciál a co prevence“? Pozvání přijali odborníci jako například profesor MUDr. Pavel Kalvach (Výkonnost mozku a jeho regionální diference) a MUDr. Martin Jan Stránský, Professor neuro logie Yale University (Negativní vliv digitálních technologií na lidský mozek). Můžete se těšit na praktický trénink mozku a paměti od certifikovaných trenérů Mgr. Petry Hirtlové, Ph.D., Mgr. Zdeňka Gloze a Ing. Aleše Procházky. Naučíte se funkčně dýchat pro lepší zdraví nejen mozku s RNDr. Rostislavem Václavíkem a Bc. Jiřím Uhlířem, Master instruktory Oxygen Advantage a Buteyko Clinic International ČR a SR. Žáci tříd PS 1. A a 2. A ukáží, jak lze efektivně využít mozek při výuce odborné latinské terminologie. O významu tréninku mozku v herecké profesi promluví Martin Zounar. Konference proběhne pod záštitou Ing. Dany Steinové, zakladatelky České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. Přihlásit se na konferenci bude možné od 15. 5. 2025 přes online formulář na webových stránkách školy szsuo.cz, kde najdete i podrobný pro gram. Pozor, kapacita přednáškového sálu v ZUŠ Ústí nad Orlicí je omezena. Změna programu vyhrazena. Mgr. Leona Červinková
Aquapark Ústí nad Orlicí
Sezóna bude zahájena v první půlce měsíce června v závislosti na počasí! Pro více informací sledujte rekreacnisluzby--uo.cz, kde budou aktuální informace nebo volejte na: 734 353 475, 465 524 254.
Fotbalová remíza v krajském přeboru:
Moravská vers. Česká Třebová 1 : 1
Českotřebováci jako hosté začali zhurta a hned v druhé minutě si poprvé sáhl na míč moravskotřebovský brankář až tehdy, kdy jej vytahoval ze sítě . Střelec branky Lukáš Hýbl se radoval a vypadalo to na snadné pokračování. Ale nestalo se. Vyrovnání přišlo ještě v I. poločase ve 39. minutě.  Ze zápasu je vysílán záznam. ale je tak nekvalitní, že  jej nelze prezentovat., jen max . prvních 30 minut zápasu.  Remíza  neznamená ztrátu pozice, třetí místo bude i nadále a dokonce chybí ještě dvě kola.  To nejbližší hrajeme doma s poslední Litomyšlí a body bychom měli mít pro sebe  v posledním kole jede Česká Třebová do Chocně. 

 Dotace Národní sportovní agentury na sportovní areál ZŠ na Parníku nebyla opět udělena

Národní sportovní agentura po vyhodnocení a posouzení žádostí o dotaci zveřejnila seznam podpořených žádostí ve Výzvě 19/2025 Regiony 2025 – investice nad 10 mil. Kč – výstavba. Projekty,  které byly vybrány k financování a které bylo na základě bodového zisku v hodnocení možné pokrýt alokovanými finančními prostředky pro tuto výzvu. Úspěšní žadatelé v nejbližší době obdrží ze strany NSA „Dopis schváleným příjemcům“ a „Podmínky pro čerpání dotace“. Po podpisu „Podmínek pro čerpání dotace“ a dalších požadovaných dokumentů ze strany žadatele bude následně vydáno Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Seznam obsahuje devět kladně vyřešených žádostí, mezi kterými město Česká Třebová i letos chybí. 
Je to smutné a zdá se že to definitivní rozuzlení  problému, jak realizovat sportovní areál na Parníku. Jde ve skutečnosti o školní sportoviště a záměr přebudovat ho na veřejné nebyl akceptován.  Přímo v podmínkách dotace je totiž uvedeno, že se nevztahuje na školní areály a také to, že samotné posouzení zda je či není takto vedený, záleží na samotné NSA.  Tento výsledek se proto dal očekávat. Nebude tedy třeba budovat dodatečně projektované sociální zařízení pro veřejnost - o to by měl být projekt lacinější. 
Zatím město obdrželo na tuto akci dotaci od Nadace ČEZ ve výši 1 milion korun a ve svém schváleném vlastním rozpočtu má pro tuto akci připraveno 4,5 milionu korun. Na celou realizaci to nestačí. Stavba již byla v závěru loňského roku vysoutěžena.  Zúčastnilo se 10 zájemců, ze kterých byla 7. ledna 2025 jako nejúspěšnější vybrána firma Agile, s.r.o. za 16 693 tis. Kč včetně DPH. Staveniště již ale bylo také předáno podle zveřejněné smlouvy o dílo by měla být dokončena za 180 dní od předání staveniště. Stavba byla ale také zahájena. Na městském webu byly rychle publikovány fotografie z odstraňování asfaltové plochy jako základ budoucí výstavby. Jenže tím to skončilo a staveniště je dnes sice  oplocené, ale tak trochu pohádkově opuštěné a smutné - viz fotografie z dnešního dne.
 
V zadávací dokumentaci veřejné zakázky je  uvedeno, že např.  v případě nepřiznání dotace by bylo možné situaci řešit takto:  Výkaz výměr je rozdělen na dvě etapy a zadavatel si vyhrazuje právo rozhodnout pouze o realizaci etapy č. 1. Etapa č. 1 obsahuje rekonstrukci multifunkčního hřiště uvnitř atletického oválu, atletický ovál a atletickou dráhu 100 m. Etapa č. 2 obsahuje sportovní hřiště pro volejbal, tribunu, venkovní posilovnu a přístavbu WC k budově školy.  Nicméně v textu smlouvy uzavřené dne 7.1. 2025 a schválené radou města dne 6.1. 2025  není rozdělení na etapy nijak zakotveno, můžeme se o tom přesvědčit na odkaze ZDE.
Pokud by k tomu mělo dojít, tak pouze na základě dodatku ke smlouvě. Zatím to není na stole a tak spíš hledejme další zdroje financování této opravdu potřebné veřejné zakázky. Možná se podaří zdroj najít v poměrně velmi málo přehledném účelu investiční rezervy města. Tam jsou sice vlastně peníze určené pro konkrétní účely, které ale dosud nejsou ve stadiu realizace. Ovšem právě takové akce lze snadno odsunout (např. přestavbu parkování v lokalitě u Pucholtů) a za tyto peníze raději dofinancovat právě již zahájenou akci u parnické školy, že. Dotaci NSA stejně mít na tuto akci nebudeme. Věřím, že se tento problém dostane co nejdříve na jednání finančního výboru, rady města  a městského zastupitelstva.  Domnívám se, že existuje možnost jak financování této již zahájené stavební zakázky dokončit v celém rozsahu a zabránit tomu, aby bylo u parnické školy staveniště nejen letos, ale v několika následujících letech.
Zachráncem by mohl být i Pardubický kraj, který právě v současné době přichází s nabídkou finančního programu  pomocí bezúročných půjček pro problémové regiony, tedy právě pro nás. Jeho cílem je poskytovat finanční prostředky ve formě bezúročné návratné finanční výpomoci na rozvojové projekty obcí a svazků obcí, které nejsou dostatečně finančně podporovány v rámci evropských či národních dotačních programů. Projekty musí být lokalizované v problémových regionech na úrovni obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem, tedy Česká Třebová, Hlinsko, Chrast, Chvaletice, Jevíčko, Králíky, Moravská Třebová, Skuteč, Svitavy a Třemošnice. Celkem kraj předpokládá poskytnutí půjček v limitní hodnotě 100 milionů korun ročně. Problém by mohl být snad pouze v tom, že podpora není určena pro školy a sportovní areály, podle vydané tiskové zprávy budou podporovány budou investiční projekty zaměřené zejména na nové zóny pro bydlení, startovací byty, revitalizaci brownfieldů, průmyslové zóny, startovací dílny či kanceláře. Prostředky je možné využít také v oblasti zdravotnictví, budování infrastruktury cestovního ruchu, opatření podporujících energetickou soběstačnost obcí či v případě menších obcí na budování komunitních center. Řešení by se nějaké najít dalo - např. přeskupení finančních prostředků v rozpočtu města. Nejdříve je ovšem vůbec třeba diskutovat o tom, zda město touto cestou půjde a zda po zvážení současného uvěrového zatížení města můžeme ještě o další (i když bezúročný) úvěr usilovat.
Léčebný ústav Albertinum v Žamberku letos slaví 120 let svého působení.
Toto specializované zdravotnické zařízení, jehož zřizovatelem je Pardubický kraj, prošlo za více než století rozsáhlým vývojem a stalo se stabilní a odborně uznávanou součástí krajské zdravotní sítě. Poskytuje specializovanou následnou péči v oblasti pneumologie, intenzivní péče a rehabilitace.
Pardubický kraj jako zřizovatel investoval do modernizace ústavu od roku 2006 již 125 milionů korun. Dalších 89 milionů korun pocházelo z dotací Evropské unie a Norských fondů. Celkové investice tak přesáhly 214 milionů korun. „Pardubický kraj dlouhodobě podporuje Albertinum jako klíčové zařízení následné péče. Investice přesahující 200 milionů korun za poslední roky jasně ukazují, že do zdravotnictví chceme směřovat finance efektivně a s respektem k potřebám pacientů i personálu. K největším projektům patří rekonstrukce a modernizace Albertovy vily za více než 62 milionů korun, modernizace čistírny odpadních vod za 24 milionů a probíhající rekonstrukce a modernizace stávajících prostor oddělení paliativní a plicní péče s náklady okolo 20 milionů korun,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Dnešní léčebný ústav je známý svou odborností a schopností poskytovat péči pacientům s chronickými a komplikovanými onemocněními dýchacích cest. Zařízení zaměstnává přes 250 lidí, z nichž jsou desítky lékařů a sester, jejichž péče je pro pacienty klíčová. „Albertinum představuje stabilní a odborně vysoce kvalitní součást krajské zdravotní sítě, Albertinu přeji spokojené zaměstnance a pacienty, kteří budou odcházet s pocitem, že jsme jim dokázali pomoci a bylo o ně dobře postaráno,“ doplňuje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Pavel Štefka.
„K oslavám 120 let Albertina přistupuji s velkou pokorou. V předchozích letech zde byla odvedena skvělá práce mých předchůdců a mojí velkou výzvou je na nastolený dlouhodobě udržitelný rozvoj Albertina navázat. Považuji za uctivé rovněž vzpomenout výročí 125 let od úmrtí zakladatele české chirurgie profesora MUDr. Eduarda Alberta, po kterém se náš léčebný ústav jmenuje. Albertinu přeji k jeho kulatému jubileu usměvavé zaměstnance, spokojené klienty, trvalou přízeň Pardubického kraje, Města Žamberku i všech podporovatelů,“ uvedl ředitel Albertina Pavel Špaček.
„V posledních letech je na Albertinu vidět velký rozvoj a já věřím, že kontinuita po panu řediteli Bulíčkovi bude zajištěna v osobě Pavla Špačka. Je připravena řada projektů, které posunou Albertinum dál, obzvlášť oblast hospicové péče je jednou z těch, které bychom chtěli dál rozvíjet. Tomuto ústavu bych přál spokojené zaměstnance. Spokojený zaměstnanec, znamená zaměstnanec příjemný, a příjemný zaměstnanec znamená spokojený pacient. A jak jsem zaznamenal, je to mnohem důležitější, než opravené objekty, krásné domy – které v případě, že v nich nejsou spokojení lidé, jsou k ničemu,“ dodal hejtman Netolický.
Součástí investic v posledních letech byla například rekonstrukce RTG pracoviště (přes 5 milionů Kč), výměna střešní krytiny na několika objektech areálu (11 milionů Kč) nebo modernizace systému vytápění napojením na bioplynovou stanici. Mezi další realizované projekty patří také revitalizace areálu či obnova technologického zázemí.
Vyvrcholením oslav byl slavnostní program v Kulturním centru Vonwillerka v Žamberku, bývalé továrně přeměněné na muzeum starých strojů. Zúčastnili se ho zástupci Pardubického kraje, města Žamberk, zdravotnických a sociálních partnerů i další významné osobnosti, mezi které patří například český kardiolog Jan Pirk.

Krajské finále soputěže mladých cyklistů

V pátek 30. května se na dopravním hřišti v Pardubicích uskutečnilo krajské finále Dopravní soutěže mladých cyklistů (DSMC). Dvanáct soutěžních týmů ze škol Pardubického kraje se zde utkalo v pěti disciplínách o postup do celorepublikového finále, které se bude konat v polovině června ve Žďáru nad Sázavou.
Dopravní soutěž mladých cyklistů je efektivním a zážitkovým doplňkem školní výuky dopravní výchovy. Kvalitní příprava dětí na tyto soutěže přispívá k odpovědnému přístupu nejmladších účastníků silničního provozu a pomáhá jim osvojit si znalosti a dovednosti, které jsou investicí do jejich bezpečné budoucnosti.
Soutěž je postupová, od základních kol až po evropské finále, a je určena dětem z různých školských zařízení, například základních škol, víceletých gymnázií, či domů dětí a mládeže. Děti jsou rozděleny do dvou kategorií, a to od 10 do 12 let a od 12 do 16 let. V soutěži startují čtyřčlenná smíšená družstva ve složení dvě dívky a dva chlapci v příslušné věkové kategorii.
Soutěží se v pěti disciplínách. V teoretické části se jedná o test znalostí pravidel provozu na pozemních komunikacích, praktická část zahrnuje jízdu po dětském dopravním hřišti, jízdu zručnosti na jízdním kole, zásady poskytování první pomoci a labyrint.
„V disciplíně labyrint jsme letos v Pardubicích vyzkoušeli její praktické provedení. Jsme v rámci republiky první, kteří k této organizačně složitější variantě přistoupili. Pro děti je to ale samozřejmě zajímavější a navíc budou na červnové celostátní finále lépe připraveny,“ vysvětlila Radka Binhaková, krajská koordinátorka BESIPu pro Pardubický kraj.   
Náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr při zahájení účastníkům řekl: „Je velmi potěšující vidět, že i v době elektrokol a chytrých aplikací se pořád najde spousta mladých, kteří dávají přednost zdravému pohybu a bezpečné jízdě. Děkuji BESIPu, který tuto skvělou příležitost každoročně organizuje a který formou zábavné soutěže učí děti, že pravidla silničního provozu nejsou jen nudná teorie, ale také klíč k tomu, jak se z cesty na kole dostat domů bez nehody a v tomto případě ještě s diplomem.“
V obou kategoriích zvítězili a do celostátního kola postoupili žáci ze Základní školy Opatovice nad Labem, krajského kola se zúčastnilo 48 žáků z pěti oblastních kol (Svitavy, Moravská Třebová, Pardubice, Chrudim a Lanškroun). Do oblastních kol se zapojilo 196 dětí z 32 škol a školských zařízení.  Dopravní soutěž mladých cyklistů je v České republice pořádána již několik desetiletí a patří mezi klíčové aktivity v oblasti dopravní výchovy. Škoda, že u nás v České Třebové nemáme pro takovou akci podmínky. 

 


Ve středu 4. června Správa železnic občanům představí redukovaná protihluková opatření.

Setkání proběhne v malém sále KC od 15:00 do 17:00.  Rozpis je uveden v samostatném souboru  ZDE


Připomeňme, že poslední veřejná jednání o této problematice se konala v roce 2019, kdy se původní záměr na vysoké stěny podařilo upravit. Pro připomenutí tehdejší situace uvádím odkazy na texty, které byly k problému publikovány a také obrázky, které popisovaly především to první "vysoké řešení" protihlukových stěn. Byl to evergreen let 2018 a 2019. 
Modernizace uzlu a protihluková opatření duben 2019     Další článek z 23. 5. 2019 ZDE  Problém řešila i Česká televize - říjen 2019   Poslední článek z prosince 2019 ZDE

Debata s premiérem  Debatu s premiérem Petrem Fialou v Pardubicích už příští úterý 3. 6. od 17:30 v multifunkčním sále Paláce Pardubice.  Není to daleko!


ZUŠ slaví 80 a v červnu vyvrcholí její koncertní i výstavní program 

 
 


Českotřebovská videa - květen 2025


Úmrtí