ČD 144/2025    pondělí 26. května 2025 


Nové video Českotřebovského deníku: Noc kostelů 2025

Program naplánované celoměstské akce začal v 16 hodin ekumenicky pojatou  děkovnou mší  v v modlitebně Církve Československé husitské  v Mlýnské ulici (Husův sbor), kterou vedl farář Štěpán Klásek. Promluvil i Mistru Janu Husovi, v "Husově roce", letos si připomeneme kulaté 610. výročí jeho tragického upálení, při které dokázal neodvolat své myšlenky, a nechtěl se podrobit nátlaku tehdejší církve.
Po úvodní ekumenické bohoslužbě odstartovala v Husově sboru dětská soutěž, inspirovaná  letošním 610. výročím mučednické smrti Mistra Jana Husa. 
Pro účastníky soutěže  zde byly připraveny účastnické listy s úkoly, které děti  po  projítí dalších šesti zastavení nakonec zase odevzdaly na stejném místě. Po příchodu pak zde bylo pro děti připraveno loutkové představení "Tajemství pohádkové knížky". 
Jedno ze soutěžních zastavení bylo u kostela sv. Jakuba, kde bylo navíc připraveno také občerstvení. Uvnitř kostela se stejně jako v minulých letech konal koncert, který zahájil farář Adam Grabiec a ředitelka školy Jarmila Holcová. Noc kostelů je pro hudební vystoupení výbornou příležitostí. Potvrdila se zde dobrá spolupráce základní umělecké školy s Římskokatolickou farností. Na koncertu vystoupili žáci ze tříd Milady Hamplové, Lenky Jakeschové a Pavla Nováka.
Třetí zastavení  letošní Noci kostelů je v Domě adventistů sedmého dne ve Smetanové ulici. Také zde byly připraveny další úkoly pro dětskou soutěž. Konala se zde navíc veřejná zkouška pěveckého sboru Worship. Odkaz na video https://youtu.be/3RMiJDuhf8g

Šachový kroužek na ZŠ Habrmanova úspěšně odstartoval a pokračuje dál

V letošním školním roce jsme na naší škole poprvé otevřeli šachový kroužek a hned se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí. Přihlásilo se osm dětí a navíc tři dívky ze čtvrtých tříd, které příjemně překvapily svým zápalem a odhodláním. Všichni účastníci se hned od začátku pustili do výuky s velkým nadšením a pravidelně se kroužku účastnili.

Naším cílem bylo v prvním roce seznámit děti s úplnými základy šachu – od rozestavení figur, pravidel tahu, až po základní strategie a jednoduché maty. Postupně jsme si osvojili nejen pohyby jednotlivých figur, ale také principy plánování a přemýšlení několik tahů dopředu. Děti dělaly pokroky doslova před očima. Na konci školního roku už každý umí rozehrát partii, zná pravidla a zvládá samostatně přemýšlet nad svou hrou. Nejde jen o tahání figur – děti se učí soustředění, trpělivosti a logickému myšlení.

Velkým zpestřením byla účast na šachových turnajích. Nezůstali jsme jen u školního prostředí – vyrazili jsme i na soutěže v České Třebové a postupně i do okolních měst. Děti si tak mohly vyzkoušet hru v opravdové turnajové atmosféře a změřit síly s vrstevníky z jiných škol. Byla to pro ně velká zkušenost a motivace do dalšího tréninku.

Velmi nás těší, že kroužek vzbudil tak pozitivní ohlas a že šachy dětem dávají smysl a radost. Proto budeme v příštím školním roce s kroužkem určitě pokračovat. Těšíme se, že se k nám připojí i další děti, které se chtějí naučit něco nového, rozvíjet své schopnosti a zažít radost ze hry. Šachy nejsou jen o vítězství – jsou především o cestě, přemýšlení, respektu k soupeři a radosti z každého povedeného tahu.         Ivo Prax, šachový kroužek ZŠ Habrmanova

 

Malé srovnání: Restaurace (hotel) Javorka 1906 a 2026. Jak to bude za dalších 120 let?

65 let archiváře a historika Stanislava VOSYKY ml. narozeného 21. 5. 1960

Přestože se narodil v Ústí nad Orlicí, téměř celý život, nepočítaje studií, bydlí v České Třebové. Studoval na místním gymnáziu a Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze, obor archivnictví – pomocné vědy historické. Po studiích krátce působil jako archivář v místním podniku KOVENTA. Dalším pracovištěm se stal Státní okresní archiv Svitavy se sídlem v Litomyšli, kde pracoval jako odborný archivář a zástupce ředitele. Kromě odborné činnosti zde zastával funkci technického redaktora, zejména archivního periodika a archivních tisků. Publikoval také články z regionální historie. Některé z jeho článků najdete i v Českotřebovském zpravodaji – o MUDr. Františku Laškovi (1997), Janu Pelikánovi (1998), MUDr. Františku Rybičkovi (1999) ... Na řadě publikací spolupracoval s městským muzeem a městskou galerií v Litomyšli, v jednom případě to byla Českotřebovská farnost. Výsledkem byl sborník prací k 200. výročí vystavění kostela sv. Jakuba v České Třebové. Výtvarné umění bylo jeho velkým koníčkem. Svůj sen si splnil nedávno, když opustil zaměstnání v archivu a nastoupil do Městské galerie v Litomyšli. 
Za celoživotní práci pro město Litomyšl mu radxa města Litomyšle udělala Plaketu rady, tamní Cenu města. Stanislav Vosyka jako "čerstvý důchodce" intenzivně sleduje kulturní dění také v našem městě, nechybí na žádné vernisáži, také na všech koncertech Velkého swingového orchestru, který  před lety založil jeho otec.

Pomozme Luďkovi znovu vstát – příběh o obrovské vůli žít. Přečtěte si a  reagujte!
Regionální den železnice se letos konal v České Třebové mimořádně v květnovém termínu.  Je to vlastně jen několik měsíců od podzimního Národního dne železnice a to svádí trochu ke srovnání. Rozdíl byl samozřejmě patrný, ale ukázalo se, že Den železnice v České Třebové má velkou magnetickou sílu a dovede přilákat velké množství příznivců mašinek. Pro Třebováky a rodiny bylo jistě významné i to, že nebylo třeba kupovat drahé vstupenky. I letos se na zdejší točně prezentovaly zajímavé exponáty a veškeré dění bylo důkladně komentované.  Odkaz na 8 mimutové video ZDE Fotoreportáž najdete ZDE

 Nová videa Českotřebovského deníku:

ZUŠ slaví 80 a v červnu vyvrcholí její koncertní i výstavní program 


Poslední koncert sezóny 2024/2025 Kruhu přátel hudby Česká Třebová                                    

Cello Republic (Petr Špaček, Jan Zemen, Matěj Štěpánek, Ivan Vokáč – violoncellové kvarteto) Malá ukázka zde

Na koncertu zazní skladby z repertoáru A. Dvořáka, F. Mercuryho, Abby, F. Sinatry,  A. Chačaturjana, A. L. Webbera, J. Šlitra, J. Ježka, Radiohead, O. Osbourna a mnoha dalších.
Česká Třebová, Malá scéna, čtvrtek 29. května 2025 v 19:00 hodin.   Rozhovor o koncertu a jeho program najdete ZDE

Odborníci debatovali v Pardubicích o silniční zeleni. Zájem byl rekordní

Čtvrtý ročník semináře Udržitelnost silniční zeleně se zaměřil především na problematiku správních řízení. Odborníci z celé republiky se 23. května sešli v multifunkčním prostoru Sirius, aby společně diskutovali o správné péči o zeleň, výzvách současné legislativy i o budoucnosti silniční zeleně z pohledu ochrany přírody a bezpečnosti provozu.
„Podle statistik stromy podél silnic z naší krajiny postupně mizí. Od roku 2003 do konce roku 2022 bylo vykáceno více stromů, než bylo vysazeno. To ukazuje na potřebu lepší ochrany a péče o stromy. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny mimo jiné zavádí přísnější ochranu stromů a stromořadí v uličním profilu. Peníze z poplatků za kácení dřevin půjdou do rozpočtu obcí na péči o dřeviny a zelenou infrastrukturu,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Podle náměstka ministra životního prostředí Eduarda Levého je důležité udržet vysoký standard ochrany dřevin, ale zároveň reagovat na signály z terénu. „Je potřeba najít rovnováhu mezi důslednou ochranou silniční zeleně a praktickými potřebami správců komunikací. Dřeviny podél silnic nejsou jen součástí krajiny – mají ekologický, estetický i bezpečnostní význam. Potřebujeme nastavit pravidla, která zachovají vysoký standard ochrany a zároveň umožní správcům komunikací a úřadům rozhodovat na základě odborného posudku a konkrétní situace. Jenom tak zajistíme kvalitní výsledky správy v terénu,“ uvedl náměstek Eduard Levý.
Účastníci semináře se shodli, že klíčem k posunu je zjednodušení procesů, větší důraz na odborný posudek namísto plošné administrativy a otevřenější komunikace mezi silničními správci, úřady a ochranářskou sférou. Seminář potvrdil, že správní řízení v oblasti silniční zeleně není pouze technickou otázkou, ale i zásadním tématem pro fungování veřejné správy ve vztahu ke krajině.
Dorazily špičky v oboru
Odborný seminář pořádaný Správou a údržbou silnic Pardubického kraje již počtvrté otevřel širokou debatu o správě a ochraně silniční zeleně. Diskutovalo se nejen o legislativních aspektech, ale i o praktických problémech, kterým silničáři, úředníci i ekologové čelí v každodenní praxi.
„Máme radost, že se nám do Pardubic podařilo přivést špičky z celé republiky. Téma silniční zeleně je pro nás, jakožto správce komunikací, zásadní a je skvělé, že se na tomto semináři odborníci navzájem seznámí se svými pohledy. Diskuze a sdílení jsou jednou z cest, jak se posunout dál,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák s tím, že semináře budou pokračovat i v následujících letech.
Na semináři vystoupili experti z právní sféry, odborníci na péči o krajinu i z vysokých škol. Celkově se akce zúčastnilo téměř 110 odborníků, což je o třicet více než v loňském roce. To dokazuje stále se zvyšující zájem o problematiku silniční zeleně.
Podle Ladislava Valtra, náměstka hejtmana Pardubického kraje pro oblast dopravy, je rostoucí zájem o problematiku důkazem, že se stále jedná o plošně živé i tíživé téma. „Je už skutečně načase tu rozumnou rovnováhu mezi ochranou zeleně podél silnic, bezpečností dopravy a potřebami údržby či obnovy komunikací nastavit a umožnit. Z mého pohledu bohužel neustále posiluje administrativa a jednostranná práva bez povinností těch, kterým nejde ani o reálná řešení a v podstatě ani o ochranu zeleně,“ dodal Valtr.


Českotřebovská videa - květen 2025



  •   
    Úmrtí