ČD 140/2025 čtvrtek 22. května 2025 


 Nové video Českotřebovského deníku: Zuška na Tyršovce  

Předpověď počasí na čtvrtek 15. května nebyla optimistická. Bylo chladno, foukalo a hrozily přeháňky. Proto byla zvolena mokrá varianta letošního ročníku festivalu ZUŠ OPEN. Byla náročná, ale ukázala se jako správná.  Budova zušky na Tyršově náměstí tak zažila zatěžkávací zkoušku. 
Výtvarníci využili možnosti práce venku, taneční obor ukázal jaké možnosti má při nácviku ve svých učebnách a hudební obor využil jednak zkušebnu v suterénu budovy ale především hudební sál v poschodí budovy, kde se hudební program střídal s tanečním vystoupením.  Počet míst pro návštěvníky byl jak v hudebním sále, tak zejména u prezentace tanců sice omezený, ale návštěvníci se postupně střídali podle vystupujících žáků a souborů. 
Největší nápor byl v době, kdy probíhalo oceňování nejlepších.  Jako by to napovídalo, že potřebujeme novou větší zušku. Však také v posledních letech trvale roste nejen počet žáků školy, ale i úspěchů v soutěžích. Program s názvem Zuška na Tyršovce začal již ve 14 hodin a končil až po sedmnácté a nebylo možné jej na video zachytit celý. Oceňování nejlepších je tak zaznamenáno samostatně. V nově publikovaném  videu (ZDE) jsou ukázky z děním v zušce mezi 15. a 17 hodinou.V druhém videu (ZDE)je ocenění nejlepších. (mm)

 Vodotrysk na terminálu opět stříká, vodní kaskáda funguje

Po zazimování v letošním jaru byla práce navíc - výměna čtyř skleněných tabulí za nové z plexiskla a v takovém masivnějším provedení, aby byly pevnější a odolaly případným snahám o destrukci lépe, než křehké sklo. Ostrý a silou vržený kámen v loňském roce způsobil zkázu a bylo třeba zasáhnout. Výměna nebyla laciná, ani snadná. Nová plexiskla Jsou silnější, masivnější, proto  bylo třeba přizpůsobit přichycení pro nové delší šrouby. Práce začala již 7. května. Potom se čekalo, až přijede odborná firma, která provádí zazimování a nové oživení systémů, odstranily se ochranné fólie. Vodotrysky a fontány  během roku ve městě ošetřují pracovníci Eko Bi, kontrolují jejich stav a automatiku dopouštění vody do systémů. Fontána má poměrně složitou technologii, zásobní nádrž  vody, pracuje v uzavřeném okruhu s filtrací, kde je systém automaticky pod kontrolou čidel. Dnes, tedy ve středu 21. května se pak řešilo dočištění a oživení systému a montáž trysek, které byly na zimu odstraněny. Pracovníci se při montáži nestačili divit, čím vším byla potrubí ucpána - vička od limonád, kuličky, zátky od šampusu. A nestačil ani velký tlak vody, bylo třeba provést demontáž přívodů. Práci se však do odpoledne podařilo zvládnout a odpoledne už vodostrysk všemi šesti tryskami stříkal a vodní kaskáda kolem chodníčku k Pernerovi  byla opět zavodněna. Je tu jaro, už definitivně. Postupné oživování systému mám také na videu ... (mm)  Odkaz na video ZDE

NELLY HURYCHOVÁ  BUDOUCÍ STUDENTKA NA DUNCAN CENTRE

Velká gratulace míří k tanečnici Nelly Hurychové, navstěvující Taneční školu , která byla přijata ke studiu současného tance na prestižní pražské konzervatoři Duncan Centre. Šestileté studium připravuje studenty na roli tanečního interpreta, choreografa či tanečního pedagoga. Přejeme jen to nejlepší a držíme palce při náročném studiu! Team TŠČT

 V Litomyšli připravují na hřbitově stavbu kolumbária, představili svou vizi 

Kolumbárium doplní vsypovou loučku , zatím byl prezentován architektonický návrh, který uvádíme. Připomeňme, že kolumbárium tvoří důležitou část městských hřbitovů v mnoha městech, nejblíže např.v Ústí nad Orlicí. Jde o záměr, který nemusí být ztrátový, za umístění urny v kolumbáriu se platí nájemní poplatky, urna  je vystavena důstojně a označena jménem, umožňuje i květinové pocty, což u vsypové loučky není jde tedy o důstojnější uložení ostatků zemřelých. Právě v České Třebové, kde máme  od roku 1970 městské krematorium se dalo předpokládat, že budeme  o takové zařízení usilovat, byla by to služba pro Třebováky. Zatím se u nás tento návrh nepodařilo prosadit, bylo to chápáno jen jako další zátěž na městský rozpočet. Domnívám se, že by investice do zřízení kolumbária byla účelnější, než záměr na velkorysou realizaci rekonstrukce parku před hřbitovem. Jenomže potřebnější je např. výstavba parkovišť a tak kolumbárium (alespoň u nás) není reálné. 

Stavby v České Třebové - stav k 21.5.

Kubelkova ulice - firma MADOS harmonogram plní. Problémy myjí v úzké ulici Tykačově, kterou někteří motoristé volí jako objížďku.  Navíc zde parkují auta rezidentů, evidentně proti předpisům, neboť šířka vozovky to neumožňuje. Zdá se, že to ale nikomu to nevadí.  Druhý snímek je ze stavby garáží v ulici U Stadionu na území bývalé vlečky k teplárně staví Agile, s.r.o. garáže, ale stavba jim moc nepokročila. Asi není kam spěchat, zájem o koupi nebo drahý pronájem není velký. Snad kdyby byly ty garáže v jiné lokalitě.

Seminář o železnici střídavě zkoumá evropské i domácí železnice

Pavel Stejskal je skutečná železniční fanda a odborník,  má po železnici procestovanou celou Evropu a na některých zajímavých tratích byl mnohokrát. Patří k nim také Gotthardská dráha a tunely s ní spojené. Pavel Stejskal zná jejich historii i současnost a připravuje do semináře atraktivní obrázky s poutavým vyprávěním.  Poslední téma z úterý bylo ze Švýcarska. Uvádím pás snímků  jen pro ilustraci. Minule byla reminiscence oslav 150 let trati Olomouc Praha a oslavy v České Třebové se známou kavalkádou.  Po exkurzi ve Švýcarsku se v červnu seminář vrátí zase zpátky k nám  a připomene historii 180 let staré železnice, jejíž výročí se bude slavit v srpnu.

1000 českých obcí zvyšuje daň z nemovitých věcí

Až šestina z více než 6 tisíc českých obcí totiž upravila takzvaný místní koeficient tak, že vedl ke zvýšení daně. Jedním z typických příkladů výrazného navýšení daně je Ústí nad Labem, kde došlo k navýšení místního koeficientu ze dvou na hodnotu pět, nicméně jen pro problémové vlastníky. Dalšími příklady jsou například města Pardubice, Turnov či Liberec, která se rozhodla navýšit daň u průmyslových a obchodních lokalit se zvýšenou dopravní zátěží. Přístup obcí se liší podle charakteru lokalit. V celorepublikovém měřítku jsou zřejmé tendence nenavyšovat daň u nemovitostí určených k bydlení, a naopak ji zvýšit u průmyslových a obchodních lokalit se zvýšenou dopravní zátěží. Nejvyššího výnosu daně z nemovitých věcí přepočteného na obyvatele dosáhly v posledních letech Volevčice na Mostecku, Dolní Nivy na Sokolovsku či Pavlov u Kladna. Zdůvodnění je zřejmé. Jedná se o malé obce, ve kterých je daň z nemovitých věcí významnou složkou rozpočtů a mají na svém území rozsáhlé průmyslové komplexy, elektrárny nebo rekreační zařízení. Právě pro tyto typy nemovitostí bývají zpravidla totiž koeficienty nejvyšší.

 V Litomyšli připravili pro rodiny novou  zážitkovou hru Sgrafíkova cesta

Když sochař Olbram Zoubek v minulém století opravoval fasádu litomyšlského zámku, na jedno psaníčko zapomněl. Tohle psaníčko nám ožilo a jmenuje se Sgrafík. Je to veselý kamarád, něco mu ale schází! Rádi bychom poprosili všechny děti a jejich rodiče, aby pomohli našemu Sgrafíkovi najít zpátky svojí podobu. Nebudou na to sami, pomůže jim také Olbramova vnučka Maruška. Zámecké návrší z.ú. spojilo síly s autorkou her Terezou Kučerovou a ilustrátorem Liborem Drobným a společně vytvořili novou dobrodružnou hru Sgrafíkova cesta. Ta vás a vaše děti provede těmi nejzajímavějšími místy zámeckého návrší a okolí – navštívíte zámek, Regionální muzeum, chrám Nalezení sv. Kříže, klidné Klášterní zahrady i tajuplné Portmoneum. Cestou vás čekají oblíbené herní zóny – třeba Bludiště historií v zámecké konírně nebo hrací boxy na horním nádvoří. A pozor – jedním ze stanovišť je zbrusu nový herní prvek na vyhlídce mezi věžemi piaristického chrámu. Neváhejte a přijďte ho prozkoumat, na jaře je pohled z výšky na naše město nejkrásnější!
O co jde?
Sgrafíkova cesta je rodinná hra, která propojuje zábavu s poznáváním historie, umění a architektury. Na každém zastavení na vás čeká nový úkol – a s každým splněním jste o krok blíž k tomu, aby Sgrafík znovu získal svou podobu.
Navštívíte tato místa:
Labyrint historií zámku – Herní panely s hýblátky a tajnými průchody vás seznámí s životem dvořanů i významnými osobnostmi zámku.
Herní boxy na zámeckém nádvoří – Pět stanovišť nabízí aktivity, kterým se věnovali renesanční dvořané, učenci a umělci.
Zámecké arkády – Jedinečný renesanční ochoz s výhledy do zámeckých nádvoří.
Zámecké sklepení– Chladné a temné sklepy zámku ukrývají významnou sbírku soch Olbrama Zoubka i voskové Srdce pro Václava Havla.
Regionální muzeum – Ve výstavě Račte vstoupit vás čeká miniaturní náměstí s domy obývanými slavnými Litomyšlany.
Chrám Nalezení sv. Kříže – Barokní chrám s rodinnou hernou a vyhlídkou na město
Klášterní zahrady – Ideální místo k odpočinku pod stromy i u vody.
Portmoneum – Dům plný magických maleb Josefa Váchala s působivým videomappingem v podkroví.
Kde začít a co potřebujete?
Hrací plán si můžete vyzvednout hned na několika místech – v Informačním centru v zámeckém pivovaru, v IC na Smetanově náměstí nebo přímo na některých stanovištích. S sebou se vám bude hodit fixa nebo pastelky. Budete totiž postupně zakreslovat podobu Sgrafíka, kterou společně odhalíte.
Otevírací doby a vstupné
Některé části programu jsou zcela zdarma, jiné jsou součástí placených expozic. Vstupné se řídí jejich aktuálním ceníkem a provozní dobou. Upozorňujeme, že většina venkovních míst je přístupná pouze od dubna do října. Průvodce celou hrou a herní plán naleznete v informačních centrech a na většině stanovišť. Po splnění všech úkolů se v plánku objeví vytoužený motiv, který děti Sgrafíkovi vrátí v prostoru zámeckého IC a mohou si zde pořídit i krásnou fotku na památku.  Tak co, vydáte se na rodinné dobrodružství se Sgrafíkem? Zámecké
MĚSTSKÁ KNIHOVNA INFORMUJE
Rozšiřujeme náš tým a hledáme nového kolegu nebo kolegyni na oddělení pro mládež, který/á se k nám připojí ideálně od září 2025.
Pokud hledáte smysluplnou práci, inspirativní pracovní prostředí plné podpory a tvůrčí atmosféry, pak je toto místo přesně pro vás.
Co nabízíme?
• Přátelské pracovní prostředí, kde se budete cítit jako součást skvělého týmu.
• Prostor a podmínky, abyste mohli rozvíjet své schopnosti a přinášet nové nápady.
• Plný nebo zkrácený úvazek, který je vhodný i pro studenty vysokých škol, takže můžete vyvážit práci a studium.
Co očekáváme?
• Ochotu učit se novým věcem a stále se rozvíjet.
• Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost a schopnost komunikovat s lidmi.
• Vysoké nasazení, kreativitu, iniciativu a vášeň pro věc.
Co budete dělat?
• Organizovat volnočasové i vzdělávací akce zaměřené na děti ve věkové kategorii 10+, protože pro tuto cílovou skupinu budete připravovat nezapomenutelné zážitky.
• Obsluhovat návštěvníky oddělení pro mládež a dospělé.
Připojte se k našemu týmu a buďte součástí našeho společného úsilí vytvářet zábavné a vzdělávací prostředí pro naše uživatele.
Pokud jsme získali vaši pozornost a splňujete naše požadavky, neváhejte
a pošlete nám svůj životopis a motivační dopis na e-mail gabriela.bohackova@moderniknihovna.cz

  •  S BATOLÁTKY DO MĚSTSKÉ KNIHOVNY 

    VŠESTRANNÉ HRÁTKY S BATOLÁTKY 4. 6. 2025 (středa), 10:00, oddělení pro děti
    Stimulačně preventivní program pro rozvoj nejen řeči pro děti od 1,5 roku – 3 let
    Co nás čeká? Pestrý program, který se bude zaměřovat na rozvoj sluchového a zrakového vnímání, jemné a hrubé motoriky, paměti, pozornosti, řečových a jazykových dovedností. Vše se ponese v duchu stanovišť, které si rodiče budou dle zájmů a preferencí dětí obcházet. Střídat se budou aktivnější a klidnější činnosti.
    Pro rodiče dále bude vytvořeno čtecí okénko, kde si budou moci prohlédnout materiály a publikace se zaměřením na rozvoj řeči.
    Programem bude provázet Mgr. Lenka Kavková – klinický logoped, která bude po celou dobu přítomna a bude tu pro Vás.
    Na program je potřeba se přihlásit přes odkaz https://forms.gle/JDvG9sszKFs9Giin8 nebo QR kód. Kapacita je omezena. Maximální počet je 15 účastníků.
    V případě velkého zájmu o akci budete evidováni jako náhradníci. Potvrzení o přihlášení vám zašleme e-mailem. Vstupné na program činí 50 Kč za dítě. Platba v hotovosti

  •  Aktualita - HRADY A ZÁMKY V KVĚTNU A ČERVNU 

    Květnové a červnové zajímavosti na hradech a zámcích – památky se zapojí do Noci kostelů a Víkendu otevřených zahrad, nachystány jsou i kulturní akce pro děti
    Státní hrad Bezděz, Grabštejn a státní zámky Lemberk a Náchod se zapojí do letošní Noci kostelů, další památky se připravují na Víkend otevřených zahrad v červnu – komentované prohlídky parku jsou premiérově připraveny na Hrádku u Nechanic.
    Hrad Bezděz se do Noci kostelů (24. 5.) zapojuje nejenom zpřístupněním hradní kaple ve večerních hodinách, ale dalším kulturním programem, který ve 22 hodin vyvrcholí ohňovou show. Na hradě Grabštejn bude kaple svaté Barbory přístupná od půl šesté večer a připravena zde bude výstavka o jejím restaurování, mimořádně bude otevřena i soukromá oratoř. Na zámku Lemberk jsou připraveny večerní prohlídky zámku s kostýmovaným průvodcem a bude zpřístupněna středověká věž. Večerní prohlídky kaple Nanebevzetí Panny Marie na zámku v Náchodě jsou připraveny na 14. června.
    Blížící se Mezinárodní den dětí přináší na zámky akce směřované na děti – na zámku v Opočně, respektive v zámeckém parku, se 24. 5. koná edukativně zábavný den pro děti plný soutěží, Pohádkový park na Sychrově, kdy děti obchází stanoviště a plní úkoly, proběhne o víkendu 24.-25. května. Víkend 31. května až 1. června bude patřit dětem i na Bezdězu – připravena jsou šermířská klání. 1. června bude na zámku v Náchodě otevřen prohlídkový okruh „Zámek hravě“. Děti s průvodcem projdou několik místností v zámku, ve kterých se přenesou do druhé poloviny 18. století a hravým způsobem se jim představí, jak se na zámku v dobách minulých žilo.  Na 1. a 22. červen jsou naplánovány hrané prohlídky pro rodiny s dětmi na zámku Slatiňany a na 8. červen Rodinné odpoledne v zámecké zahradě, v termínu 3. až 5. 6. a 7. 6 ožije ratibořický zámek a Babiččino údolí postavami z románu Babička. Pohádkový den na Zákupech proběhne 14. června.
    Stálá nabídka objektů pro rodiny s dětmi (či školy) zde: https://www.npu.cz/cs/ups-sychrov/pro-deti
    Začátek června se ponese ve znamení Víkendu otevřených zahrad (8.-9. 6.). Do této akce se premiérově zapojí správa zámku Hrádku u Nechanic – na 8. června jsou připraveny tři komentované prohlídky zámeckého parku. Prohlídky opočenského zámeckého parku i s doprovodným programem proběhnou 8. a 9. června, 7. a 8. června bude zpřístupněna Bredovská zahrada u zámku Lemberk, vždy v 11 a ve 14 hodin s možností komentované prohlídky.

     Nová českotřebvská videa - květen 2025


  • Děti často nejsou připraveny na život s jeho obtížemi,

    z výchovy se vytratilo – nejdřív povinnosti, potom zábava


    Pardubický kraj pozval už podruhé odborníky z oblasti sociální, školské, zdravotní a z neziskového sektoru na konferenci o rodině.  Společně si tak v Kongresovém centru Palác Pardubice připomenuli Mezinárodní den rodiny. Zajímavá témata ze své praxe přednesli psychologové, terapeuti a výzkumníci Jiří Halda, Jeroným Klimeš, Petr Casanova, Martina Viktorie Kopecká, Karel Rýdl a Adriana Sychrová.
    „Navázali jsme na loňský první ročník konference, který měl velký ohlas. Také letošní program vzbudil velký zájem a kapacitu sálu jsme zaplnili hned při oznámení přednášejících. Je vidět, že témata rodiny, rodičovství a výchovy dětí skýtají velkou škálu možných pohledů a zkušeností, o kterých je dobré se bavit a hledat v nich inspiraci. Budeme v této nové tradici rádi pokračovat i v dalších letech,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.
    Děti jednoho dne přestanou být roztomilé 
    Jak jste si mě vychovali, takového mě máte, říká stará moudrost. A děti, jejichž rodiče s nimi přicházejí k terapeutům, to potvrzují. Většinou znají svá práva, ale ne povinnosti, neznají hodnotu práce a věcí, které jim rodiče kupují, nemají nastavená pravidla a chybí jim kompetence. Právě nastavení pravidel je podle speciálního pedagoga Jiřího Haldy velmi důležité od raného věku, ale rodičům chybí důslednost i ochota pravidla dodržovat spolu s dětmi. Poučka - nejdřív povinnost a potom zábava - se vytratila v novém životním stylu, a proto rodiče často nejsou schopni dostát svému hlavnímu úkolu – připravit dítě na život a úspěšné přežití a v důsledku toho tolik mladých lidí trpí různými psychickými problémy.
    Vyplatí se do rodinného života investovat?
    Výsledky dotazníkového výzkumu mezi pardubickými vysokoškoláky představili zástupci místní univerzity. Vyplývá z nich, že mladí lidé vidí rodinu jako projekt s nejistým výsledkem a poměrně náročnou investicí času, financí a energie. Svět je podle nich nevyzpytatelný, děti jsou tak trochu luxusem a z jejich uvažování se zcela vytrácí pojem romantická láska i důležitost sexu. Mnoho z nich si nechává zadní vrátka, alternativní možnosti, někteří si dokáží představit rodinu i bez partnera/partnerky. Na druhou stranu na správného partnera mají velmi vysoké nároky. Podle výzkumníků Karla Rýdla a Adrieny Sychrové se potřeby edukace brzy změní – z bývalého „jak neotěhotnět“ na „jak otěhotnět“. Velký vliv na tuto generaci mají oblíbení influenceři a zároveň se cítí opomíjeni politickými reprezentacemi.
    Sebeubližování není racionální, ale citové chování
    Mnoho dětí, ale také mladých lidí, řeší své psychické problémy tím, že si ubližují fyzicky. Tato bolest je pro ně snesitelnější, než ta psychická. Podle Jeroným Klimeše to může být způsobené na jedné straně depresemi, ale problémy části mladých lidí vyplývají i z nastavení společnosti, která se orientuje jen na příjemné zážitky. Lidé se snaží vyhnout všemu nepříjemnému, chybí jim zkušenost nedostatku, neúspěchu a jak ho přijmout a poučit se z něj. Proto se uchylují k vyhýbavým strategiím a k úhybným manévrům.
    Terapeuti nejsou opravna dětí
    Od všech terapeutů nakonec zaznělo – děti jsou v pohodě, ale rodiče jsou rozbití. A proto mnohé nepotěší, když po návštěvě terapeutů nedostanou opravené dítě, ale úkoly, jak doma budovat správné prostředí pro vývoj dítěte.

    PROGRAM ZO ČSOP PODORLICKO NA ČERVEN 2025


    Sobota 7. června 2025  STUDÁNKY A MOKŘADY V ÚDOLÍ SKUHROVSKÉHO POTOKA
    Sraz účastníků v 9, 30 hod u tenisových kurtů - hřiště Rybní. Vycházka v údolí Skuhrovského potoka, připomenutí historie jednotlivých studánek a pozorování života v mokřadech.  Pořádá ZO ČSOP Podorlicko  Akce se koná v rámci projektu „ Naše mokřady v době klimatické změny“  Vstupné dobrovolné
     
    Pondělí až čtvrtek 9. – 12. června 2025 v Ekocentru Podorlicko   VÝSTAVA „ ŽIVÉ LÉČIVKY“
    Výstava bude otevřena denně od 9,00 do 17,00  Pro žáky je připraven kvíz.   Vstupné dobrovolné.
     
    Pondělí až sobota 9. – 14. června 2025 v Ekocentru Podorlicko   VÝSTAVA „KAKTUSY A SUKULENTY“.
    Výstava bude otevřena denně od 9,00 do 17,00, v sobotu do 16,00  Během výstavy bude zajištěn odborný výklad a poradenství k pěstování.  Pro žáky je připravena soutěž.  Vstupné: dospělí 30 Kč, žáci 10 Kč.  Prodej kaktusů a bylinek.  Pořádá ZO ČSOP Podorlicko.       
     
    Pátek 13. 6. od 18,00 v Ekocentru Podorlicko   PŘEDNÁŠKA „KAKTUSY MEXIKA“ 
    Přednášející zahradník Ing. Luděk Urban se podělí o své zkušenosti z cesty do Mexika uskutečněné v roce 2024.  Vstupné dobrovolné  Pořádá ZO ČSOP Podorlicko

      
    Úmrtí

     

  •