ČD 134/2025 pátek 16. května 2025 


  Nové video Českotřebovského deníku:

  Beseda České křesanské akademie s Tomášem Petráčkem a Václavem Vackem naplnila Malou scénu

   Česká křesanská akademie v České Třebové má za sebou úspěšné přednášky a beseda s řadou zajímavých osobností. Ne jinak top bylo na úterní besedě, věnované aktuálním  problémům v současné krizi ve společnosti (ale také v církvi), ze které se oba protagonisté snažili hledat východisko. Byla to beseda a témata byla tedy právě přednesena z publika. Sám jsem měl bohužel možnost se zúčastnit jen části besedy , nemohl jsem si nechat ujít vernisហvýstavy Pavla Langhanse. I tak se domnívám, že přínos z besedy byl značný. Je totiž skutečně třeba jasně odpovědět na to jak se zachovat, když je člověk na jedné straně zklamán z vývoje v  politice a společnosti a současně  hrozí přijetí scénářů, které budou (jak se ukáže bohužel až později) pro většinu z nás nepřijatelné. Demokracie přináší problémy, které odstranit lze, ale  za cenu, kterou si přejí jen jen strany, které dnes slibují vše co mohou a jen proto, aby vyzráli na nespokojené důvěřivce. Zkusme je zvolit a pak budeme koukat, bohužel pozdě. Některé části z diskuze  považuji dobré zveřejnit i s vědomím, že to není celá podstata z úterní besedy. Snad zítra.... V každém případě stojí za to představit Tomáše Petráčka a Václava Vacka
Václav Vacek (* 11. srpna 1946 Dolní Čermná) je římskokatolický kněz, emeritní farář v Letohradě.
Narodil se v Dolní Čermné u Letohradu v rodině účetního a švadleny jako prostřední ze tří dětí. Jeho otec byl politický vězeň nacistického i komunistického režimu. Vyučil se nástrojařem. Po maturitě začal při zaměstnání studovat strojní fakultu na ČVUT. Posléze studoval na CMBF v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen v roce 1975, poté působil ve farnostech královéhradecké diecéze. Jako kaplan a administrátor působil v JičíněNáchoděČeské TřebovéPardubicíchLipolticíchHněvčevsiChlumci nad Cidlinou a Písečné. Před rokem 1989 byl součástí církevního disentu, podílel se v něm na vydávání samizdatu, byl členem sboru poradců kardinála Františka Tomáška. Velký  význam ve svém životě přikládá setkáním s osobnostmi podzemní církve, mezi které patřili Josef ZvěřinaOto MádrJiří Reinsberg. Od roku 1990 do roku 2019 byl farářem v Letohradě
TomᚠPetráček (* 18. května 1972 Hořice v Podkrkonoší)
Český katolický teolog, kněz a církevní historik. Je akademickým kaplanem a vikářem při kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové a aktivním členem redakční rady revue pro teologii a duchovní život Salve. Vyučuje na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kde zároveň působí jako vedoucí katedry Kulturních a náboženských studií. V minulosti vyučoval také na Katolické teologické fakultě UK. Je postulátorem blahořečení umučeného kněze Josefa Toufara. V roce 2000 vstoupil do kněžského semináře, kde studoval do roku 2002. Poté pokračoval ve studiích na Univerzitě ve Fribourgu ve Švýcarsku, kde v roce 2005 složil závěrečné zkoušky a obdržel titul Licentia in Sacra Theologia V letech 2006–2008 studoval na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého Olomouc doktorandské studium oboru teologie, specializace církevní dějiny. Absolvoval studijní pobyty na Friedrich-Wilhelm Universität – Bonn (1997), na l’Institute Catholique – Paříž (2002) a na Collegio Teutonico – Řím/Vatikán (2007).
V prosinci 2018 obdržel Petráček napomenutí od pražského arcibiskupa Dominika Duky za rozhovor pro Hospodářské noviny, ve kterém kritizoval kázání Petra Pihy a vymezil se i vůči prohlášení českých biskupů proti Istanbulské úmluvě. Pražské arcibiskupství tvrdilo, že ho Petráček nedostal od kardinála Dominika Duky, ale od královéhradeckého biskupa Jana Vokála. Z funkce kanovníka byl pak Petráček kardinálem Dominikem Dukou odvolán, podle Petráčkova názoru za kritiku Pihova kázání. 
Na Katolické teologické fakultě UK Petráček vyučoval novověké i moderní dějiny a především školil studenty doktorandského studia. Dne 21. srpna 2023 dostal od vedení fakulty výpověď, od listopadu 2023 mu již neprodlouží smlouvu. Podle děkana Vojtěcha Novotného byla důvodem nadbytečnost a efektivizace hospodaření. Znepokojení situací na KTF poté vyjádřila rektorka UK Milena Králíčková, podle které byl postup vedení fakulty nesprávný. Za nevhodný označila také způsob, jak fakulta o výměně školitele informovala doktorandy. Vědeckou radu KTF kvůli nesouhlasu s postupem fakulty opustili dva členové: historik Petr Kubín a Jana Zapletalová z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Děkan Novotný na svou funkci rezignoval ke konci téhož roku.
Diskuze byla upřímná, bylo znát, že diskutující měli důvěru publika. V odpovědích se TomᚠPetráček a Václav Vacek navzájem doplňovali, v tom byl také přínos, nešlo jen o jediný názor...

 ZUŠ OPEN letos pod střechou (počasí se nevyvedlo)   

Budova zušky na Tyršově náměstí prodělala zatěžkávací zkoušku. Tolik liudí,  co obvykle zaplní celý amfiteátr v Javorce, se letos  muselo vejít do skromných prostor zušky na Tyršově náměstí.  V Javorce by nešly všechny aktivity letos realizovat pro nedalekou stavební činnost a tak bylo vše připraveno do prostoru u školy u gymnázia.  A byly dokonce dvě varianty - suchá pro pěkné počasí a mokrá po počasí nestálé. Předpověď nevěštila nic dobrého a opravdu se vyplnila, bylo studené a větrné počasí a přišly i přeháňky. A tak se většina aktivit konala  právě ve školní budově. Taneční obor se musel spokojit se svými učebnami, výtvarníci  ale přece jen pracovali na odpoledním sluníčku. To hlavní se ovšem konalo v zaplněném hudebním sále, který jinak funguje jako zkušebna pro školní soubory, sbory a orchestr. To omezilo programové možnosti, např. v tom smyslu, že jsme letos na této akci nemohli poslechnout školní orchestry. Program začal ve 14 hodin a  zabral více než tři hodiny. Jeho součástí bylo také oceňování nejlepších žáků jednotlivých učitelů za práci v letošním školním roce. Celý více než tříhodinový program jsem nestihl, byly i další odpolední akce. I tak připravím z letošního ZUŠ OPEN  videoukázky. Budou dvě. Zvl᚝ zařadím ukázky vystoupení některých programových čísel a zvl᚝ oceňování nejlepších žáků (odkaz na video ZDE)za práci v letošním školním roce. ZUŠ OPEN tím ještě nekončí, v neděli 18. května se bude konat celodenní program ZUŠ OPEN Pardubického kraje a to v Klášteře na Horní Hedči u Králík. Také zde bude mít českotřebovská zuška svoje reprezentanty v podobě školního smyčcového orchestru pod vedením Bohuslava Mimry, který se letos úspěšně zúčastnil krajského kola základních uměleckých škol v Holicích, kde získal druhou cenu.  Také z tohoto vystoupení přinese Českotřebovský deník ukázku.   Zatím několik snímků:

Kraj rozdělí přes 45 milionů korun na sport a volnočasové aktivity dětí, seniorů i osob s handicapem

Pardubický kraj pokračuje v podpoře zdravého životního stylu, aktivního trávení volného času a v pomoci s rozvojem sportovní infrastruktury. Rada kraje schválila poskytnutí dotací pro rok 2025, zaměřených na sport i zájmové aktivity. Do této chvíle kraj obdržel více než 600 žádostí a podpořil jich 532.
„Zdravý životní styl a smysluplné využití volného času patří dlouhodobě k našim prioritám. Finanční podpora proto směřuje nejen na pravidelnou sportovní činnost dětí, mládeže i seniorů, významné akce, provoz klubů, reprezentaci kraje a sportovce s handicapem, ale také na rekonstrukce a výstavbu sportoviš či na energetické úspory,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro oblast sportu a volnočasových aktivit Dušan Salfický.
Podpora se týká také organizací, které pracují s dětmi a mládeží mimo sportovní prostředí – například skautských oddílů, domů dětí a mládeže, mysliveckých či hasičských spolků. Dotace mohou získat na kroužky, workshopy, soutěže nebo tábory. „Chceme, aby každé dítě v našem kraji mělo možnost najít si činnost, která ho baví – a už jde o pohyb, tvořivost, pobyt v přírodě či pomoc druhým. Právě takové aktivity přispívají k rozvoji osobnosti i mezilidských vztahů, a proto jim věnujeme zvláštní pozornost,“ doplnil Salfický.
Pardubický kraj k dnešnímu dni podpořil v těchto dotačních programech 532 žádostí v celkové výši přes 45 milionů korun. Významnou část poskytnutých dotací tvoří podpora rozvoje, modernizace a výstavby sportovní infrastruktury, která činí téměř 23 milionů korun. Sportovní organizace mohou v programech zaměřených na pořádání významných sportovních akcí a na mimořádné sportovní aktivity podávat žádosti až do konce října. Ostatní dotační tituly byly uzavřeny k poslednímu únoru letošního roku a tím skončila možnost žádat v nich o dotaci.
Součástí krajské podpory jsou také významné sportovní akce, které se v regionu konají. Mezi takové se například v letošním roce řadí mezinárodní etapový závod v silniční cyklistice Czech Tour 2025, který je součástí UCI Europe Tour. V polovině srpna můžete přijít podpořit závodníky přímo na start druhé etapy do centra Pardubic. Pardubice budou dějištěm také další světové akce, na kterou Pardubický kraj poskytuje dotaci a tou je Mistrovství světa v canicrossu, bikejoringu a scooteru, které se uskuteční 7. – 9. listopadu na dostihovém závodišti.
Pardubice mají nový kardiologický stacionář: Rozšířená jednodenní péče s komfortem business salónku
V Pardubicích byl ve čtvrtek slavnostně uveden do provozu nový kardiologický stacionář, který patří mezi nejmodernější pracoviště svého druhu v České republice. Do rozšíření provozu a modernizace prostor investovalo Kardiologické centrum AGEL celkem 21 milionů korun. Nové zařízení umožňuje pacientům během jediného dne absolvovat invazivní vyšetření a léčbu srdečních onemocnění. Architektonicky i designově zdařilé prostory jsou spojeny přímo s katetrizačními sály kardiologie, ale spíš než nemocniční prostředí připomínají letištní komfortní business salónek.
Pracoviště Kardiologického centra AGEL patřilo mezi průkopníky ambulantních katetrizací v České republice a s tímto způsobem ošetření má již téměř desetileté zkušenosti. Oblíbenost takového způsobu vyšetření mezi pacienty i odesílajícími lékaři vedla k nutnosti přestavby celého oddělení s cílem zvýšení kapacity provozu – při zachování vysokého komfortu pro nemocné. Původně pětilůžkový stacionář se nyní rozšířil na devět křesel, přičemž přibylo také pět lůžek pro krátkodobý odpočinek pacientů po zákroku. Díky tomu stacionář aktuálně zvládne přijmout až čtrnáct pacientů denně a je tak jedním z největších svého druhu v ČR.
„Plnou kapacitu stacionáře jistě využijeme v kritických obdobích roku, kdy narůstá počet akutních srdečních případů a budeme tak moci ošetřit všechny ohrožené pacienty bez prodlužování čekací doby na vyšetření. Naší hlavní prioritou nadále zůstává zajištění kvality a bezpečnosti zákroku, spolu s udržením důstojného prostředí pro pacienta, zůstává toto hledisko pro nás prioritou při plánování provozu. Otevření nového stacionáře vnímám také jako významný krok směrem k naplňování cílů Národního kardiovaskulárního programu, a jsem potěšen, že se nám to daří ještě před jeho oficiálním spuštěním říká vedoucí lékař pracoviště invazivní kardiologie Kardiologického centra AGEL MUDr. Ivo Varvařovský, Ph.D.
Nové prostory vznikly reorganizací stávajícího zázemí – některé ambulance byly přemístěny do nových prostor v blízkosti kardiocentra, čímž se uvolnila kapacita přímo pro stacionář. „Chtěli jsme vytvořit prostředí, ve kterém se pacienti budou cítit bezpečně a pohodlně, s minimálním stresem z nemocničního prostředí. Nový stacionář v sobě spojuje špičkovou medicínu a vysoký komfort. Přínos pro pacienty i celý zdravotnický systém je zásadní – zvyšujeme dostupnost vyšetření, zkracujeme čekací lhůty a zároveň přispíváme ke zlepšení kvality života pacientů v celém kraji,“ uvádí MUDr. Radek Neuwirth, Ph.D., MBA, LL.M., předseda představenstva Kardiologického centra AGEL.
Spektrum výkonů, které bude nový stacionář poskytovat, zahrnuje především koronarografie – tedy katetrizační vyšetření věnčitých tepen, kterých zde jen v uplynulém roce provedli téměř tři tisíce. Mezi další časté výkony pak patří perkutánní koronární intervence, při nichž dochází k rozšíření zúžených cév a případnému zavedení stentu, a také implantace moderních přístrojů, jako jsou defibrilátory a kardiostimulátory. Ve všech případech se jedná o výkony, které díky zkušenému týmu a zázemí centra mohou probíhat v režimu jednodenní péče – bez nutnosti hospitalizace přes noc.
Díky zvýšené kapacitě stacionáře se nyní jednodenní péče v Pardubickém kraji otevírá i pacientům se srdečními arytmiemi. „Naší prioritou je zkrátit dobu hospitalizace a minimalizovat riziko infekcí. S tímto přístupem významně zvyšujeme kvalitu života a spokojenost našich pacientů,“ doplňuje MUDr. Aleš Havlíček, vedoucí lékař arytmologického oddělení Kardiologického centra AGEL.

Kraj shání u vlády peníze na obchvat Vysokého Mýta a propojení k D35 a vypadá to dobře

O přímém napojení České Třebové a Ústí n. O., se ovšem nejednalo. Chybí k tomu vůle ?

Pokračování stavby dálnice D35 na území Pardubického kraje, ale také budování krajských přivaděčů včetně severozápadního obchvatu Vysokého Mýta a propojení D35 směrem na Choceň. To byla hlavní témata jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a náměstka hejtmana pro oblast dopravy Ladislava Valtra s ministrem dopravy Martinem Kupkou, generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic ČR Radkem Mátlem a ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňkem Hořelicou. Jednání se zúčastnili také zástupci Vysokého Mýta a Správy a údržby silnic Pardubického kraje. 
 Škoda že se nemluvilo také o dálničním připojení České Třebové a Ústí nad Orlicí. Taková reprezentativní sešlost se hned tak zase nesejde.... 
Přímé napojení na dálnici D35 před Litomyšlí totiž může přinést úspory našemu regionu a klid v Litomyšli, také podporu pro oživení podnikatelské činnosti, kterou moc potřebujeme jako region hospodářsky a sociálně ohrožený. Důvodů se najde dostatek. Když jej budeme diskutovat o detailech, tak dojdeme k tomu, že to nepůjde, protože s tím nesouhlasí Němčíce. Nechtějí, aby se přes Němčice jezdilo na dálnici! Jenže  ono se tam stejně jezdí a jezdit bude, II/358 byla přece rekonstruována jako dálniční přivaděč.  Přímé připojení na tom nic nezmění.  Je to jen ukázka další obstrukce, se kterou prostě může hnout jen silný tlak okolního regionu. Buď jsme takový tlak schopni vyvinout, nebo nikoliv, to v případě, když se každý se raději stará o své jisté a společné záměry netáhnou. Pak by bylo správné, aby se k problémy přímo vyjádřili všichni na nějakém společném jednání. Na takovém, jako bylo nedávno svoláno do Chaty Měxe Švabinského na Kozlově ohlední ohrožených regionů HSOÚ.  Pozvěme sem  tedy zástupce  Litomyšle, Němčic, Ústí nad Orlicí, zástupce Pardubického kraje a ŘSD, předložme o co se jedná. Nezapomeňme na podnikatelskou veřejnost. Zde by se měl starosta Němčic jasně vyjádřit k tomu,  co ho vede k tomu, aby stále již dlouhá léta házel všem ostatním klacky pod nohy.  A pokud by měl  třeba na Kozlov daleko, tak může být obdobné setkání právě v Kulturním domě v Němčicích.... (mm)

 Kraj nastavil pravidla pro zpracovatele archeologických nálezů, umožnila to novela zákona

 Díky zákonodárné iniciativě Pardubického kraje se do novely zákona o státní památkové péči dostala možnost krajů s účinností od 1. 1. 2025 vydat nařízení, kterým stanoví požadavky na zpracování movitých archeologických nálezů, dokumentace k nim a na způsob jejich předání. Pardubický kraj vydal toto nařízení na jednání rady tento týden. Tím završil několik let trvající úsilí o narovnání vztahů se zpracovateli nálezů.
 „Tento požadavek vycházel z našich předchozích negativních zkušeností s některými zpracovateli archeologických nálezů na území kraje, kteří s nálezy reálně disponují. Donedávna neexistovala žádná právní úprava k těmto záležitostem. Nařízení posílí práva kraje jako vlastníka archeologických nálezů,“ uvedl radní pro kulturu Roman Línek.  Kraj tímto nařízením stanoví předpokládaný základní způsob ošetření movitých archeologických nálezů, způsob jejich evidence, obsahové náležitosti základní dokumentace o předávaných movitých archeologických nálezech, lhůty pro předání informací o movitých archeologických nálezech, lhůty pro předání movitých archeologických nálezů. Krajský úřad je oprávněn průběžně, ve všech fázích zpracování oprávněnou organizací kontrolovat.
Kraj přebírá movité archeologické nálezy ve vlastnictví kraje prostřednictvím muzeí, která zřizuje, kterými jsou Východočeské muzeum v Pardubicích pro okres Pardubice, Regionální muzeum v Chrudimi pro okres Chrudim, Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě pro okres Ústí nad Orlicí a Regionální muzeum v Litomyšli pro okres Svitavy.  Nařízení kraje je obecně závazným právním předpisem vydávaným v přenesené působnosti. Pravomoc k jeho vydání přísluší radě kraje. Případné porušení nařízení kraje bude následně posuzováno jako přestupek.

 Nová českotřebovská videa - květen 2025


  •  Záměr na přestavbu parkování v lokalitě Trávník - u Pucholtů

    Záměr se jmenuje Řešení statické dopravy v lokalitě Trávník – U Pucholtů“ Česká Třebová. Zde vznikne zde 22 parkovacích míst a celý prostor bude upravenější, bude zde šikmé a kolmé stání.  Bylo by ovšem fér posoudit  kapacitu  parkování v dnešní situaci a tento počet pak od 22 budoucích míst odečíst.  Kolik se sem vejde osobních aut můžeme posoudit podle leteckých snímku na webu mapy.cz . Z toho lze pak soudit, že se kapacita zvýší tak o 7 parkovacích míst.  Kolik to bude stát se nikde nepíše, ale zase to budou jistě 3 miliony korun.  V rozpočtu města je tradičně zavedena obligátní částka 100 tisíc, za kterou se ovšem nic nepostaví. Jedno parkovací místo bude i zde velmi drahé. Nedá se nic dělat, právě zde parkovací místa hodně chybí. Jenže jde o parkování pro obyvatele Trávníku, tedy v podstatě parkování rezidentní a zdejší rezidenti neplatí nic. Kdyby byla tato investice alespoň částečně podpořena zdejšími rezidenty ve formě parkovacího rezidentního poplatku, jako jinde v tzv.(zbytečně veliké) zóně kolem dopravního terminálu, pak by dalo by se mluvit o spravedlnosti. Tady ale může mít rodina třeba tři auta včetně těch k podnikání a neplatí za ně  ani korunu. Takže navrhuji  záměr podpořit - ovšem pod podmínkou zavedení rezidentního parkování, které vynaložení tak velké částky pro obyvatele této lokality ospravedlňuje.  Podobně je třeba zavést rezidentní parkování pro parkující obyvatele tzv. čtverce. Parkují vlastně doma (ale na městském pozemku) pod okny a nemusí za to zaplatit ani korunu. Když to stejné chce soused na Vinohradech nebo v Sadové či Mlýnské ulici, musí zaplatit. Někdo musí, druhý nemusí. Co s tím městská rado uděláte? A tady na Trávníku lokalitu podporujeme každý rok z rozpočtu slušnou částkou, která zpátky ani symbolicky nijak nevrací. Zřejmě pro tyto věci chybí odvaha.... (mm)

    Nová videa Českotřebovského deníku:



  •  

    Dubnová videa Českotřebovského deníku 


     
       

      
    Úmrtí

    Miroslav Esser, 71 let, Ing. Jaroslav Keprt, 83 let, Prokopova ul.  Lidmila Slezáková, 70 let, Trávník 1998 Věra Škeříková 96 let Horní Sloupnice, Marie Horská,  90 let, Česká Třebová