ČD 132/2025 středa 14. května 2025 


  Den Země v Javorce velmi vydařený

Termín oslavy Dne Země připadá na duben, ale u nás v České Třebové se již před lety začala realizovat jeho celoměstská oslava až v květnovém termínu, kdy je obvykle  krásné jarní počasí a Javorka bývá opravdu v krásných zelených odstínech.  Přesně jako letos, kdy se počasí ukázalo v tom nejlepším světle.  Nebylo žádné vedro, ale  krásné jaro a do Javorky mířily na vycházky kolektivy ze škol a školek měly opravdu proč. Byly zde nachystány zajímavé aktivity. Více o nich vypovídají přiložené fotografie. A je je jen zlomek z dnešní nabídky.  Gymnázium má vypracován zavedený systém   programu pro všechny svoje ročníky a tak jsme se se všem v Javorce nepotkali. V rámci terénních aktivit se tak studenti gymnázia (a také VDA)  zúčastní exkurze např. na čistírnu odpadních vod nebo na městskou skládku a kompostárnu. Součástí jsou pak i besedy. Jedna z nich se konala např. v Malé scéně.

 Polští skauti přijeli na pálení čarodějnic

Polští skauti, tedy harceři, se v České Třebové zúčastnili naší tradiční akce – mezinárodního pálení čarodějnic, které proběhlo 25. – 27. 4. 2025.  Po příjezdu a ubytování na naší základně „Pod Horami“ jsme zapálili oheň a opekli buřty. Při opékání jsme zjistili, jaké novinky jsou u harcerů. Polští skauti, kterých letos přijelo 22, následně ještě u ohně zůstali, jelikož na ně atmosféra žhnoucích plamenů působila velice slavnostně. Příliš večerku neoddalovali, protože druhý den nás čekal výlet.
Po ranní snídani jsme se vydali vlakem přes Kolín do Poděbrad. Zde jsme navštívili výstavu italských vozů, která probíhala na lázeňské kolonádě. V letošním roce se zde sjelo na 300 aut. Dále jsme si koupili znamenité lázeňské oplatky, ochutnali zdraví prospěšnou Poděbradku a podívali se také na zámek. Ve 14 hod. jsme měli domluvenou zážitkovou plavbu lodí po Labi, která měla velký úspěch. Posléze jsme se vydali na pouť do Libice nad Cidlinou, kde jsme si na závěr za odměnu po ujitých kilometrech mohli dopřát trochu povyražení. Následovala jen zpáteční cesta vlakem. Po večeři nás čekalo vlastní pálení čarodějnice, kde jsme u táboráku zpívali české i polské písničky. Než se šlo na kutě, naši návštěvníci využili autentické příležitosti a předali jedné sestře z jejich řad odznak, čímž ji „povýšili“ na funkci vedoucí.
V neděli ráno nás čekalo balení věcí, úklid kluboven a další část programu, při kterém jsme zavítali do českotřebovského krytého plaveckého bazénu, kde jsme se vyřádili při různých vodních hrách. Po návštěvě bazénu nás čekalo jen rozloučení a návrat polských harcerů domů do Olawy.  Doufáme, že se polským přátelům u nás líbilo a vzájemně se budeme těšit na další setkání, které nás čeká v červenci na táboře v Lubiatowu.
Pro doplnění našich družin mohou přijít kluci od 5 let. Schůzky máme každý pátek – dopředu nás prosím kontaktujte. Více o oddílu a fotografie z akce lze najít na našich stránkách http://trojka.e-skaut.cz  Akce spolupráce s harcery z Olawy a skauty ze Svitu jsou podporovány Pardubickým krajem a městem Česká Třebová, kterým tímto děkujeme.

  Cykloglacensis 2025 

Region Orlicko – Třebovsko připravuje na pátek a sobotu 16. a 17. května 2025 23. ročník mezinárodní cyklistické akce v česko-polském příhraničí CYKLO GLACENSIS 2025. Na české straně startuje devět týmů z českých měst, na straně polské osm týmů z polských startovních měst. Společným cílem je v letošním roce polský Karlów. CYKLO GLACENSIS se v letošním roce koná pod společnou záštitou Ladislava Valtra, náměstka hejtmana, a Romana Línka, radního Pardubického kraje.
„Na kole v týmu Chocně v rámci této akce dupu už několik ročníků, nevynechávám ani  letošek. Vždy si  nejen trasu, ale především tu družební atmosféru moc užívám, prozatím bez ohledu na přibývající zdravotní limity. Zde totiž nejde o žádné medaile či časy dojezdu. Je to výzva, která  každý rok všem účastníkům přináší spoustu radosti z pohybu i setkání pozitivně laděných lidí z různých měst na obou stranách státní hranice. V letošním roce mám tu čest  převzít i hlavní záštitu nad touto tradiční akcí a tím tak nést tu pomyslnou vlajku dál… Kdo to nestihne letos, může se přidat příště,“ uvedl Ladislav Valtr.  Akci dlouhodobě podporuje a pravidelně se zúčastňuje na kole Roman Línek. „Na vlastní kůži, občas i promočenou, jsem si vyzkoušel, že to stojí za to jet v dobré partě lidí pohraničím obou zemí a poznávat nejen krajinu, ale i nové přátele.  Přeji všem i letos dobrou náladu a hodně zážitků.“
Start je v pátek 16. května 2025 z náměstí v Bačetíně, Brandýse nad Orlicí, České Třebové, Chocně, Králíkách, Lanškrouně, Ústí nad Orlicí, Vysokém Mýtě a Žamberka. V každém týmu jede deset a více cyklistů a po různých trasách dojedou do cíle symbolicky v blízkosti česko-polské hranice. V letošním roce je společným cílem rekreační areál Szczeliniec v Karłówe. Karłów leží v nádherné přírodní rezervaci a je výchozím místem pro okružní prohlídkovou trasu skalního města Velké Hejšoviny ve Stolových horách.  Akci od prvního ročníku podporuje také Královéhradecký kraj. „Spolupráce Čechů a Poláků je krásným příkladem toho, že hranice je dnes opravdu jen čára na mapě. Neexistuje nic, co by nám bránilo se setkávat, přátelit a společně tvořit projekty, které obohacují obě strany. Přináší to nové pohledy, jiné – a tím velmi cenné – zkušenosti. Oblast sportu a cykloturistiky je jen jedním z mnoha konkrétních příkladů, kde se toto partnerství úspěšně rozvíjí. Královéhradecký kraj bude takové aktivity nejen dál podporovat, ale chce je i aktivně prohlubovat,“ sdělil hejtman Královéhradeckého kraje Petr Koleta.
Každý cyklista, který se připojí k propagační cyklojízdě, získá tričko s potiskem loga Cyklo Glacensis, názvem cílového místa a štítek na kolo s logem akce. V cíli je pro účastníky připraven kulturní a společenský program, je zajištěno ubytování v chatkách a stravování. Každý cyklista se účastní na vlastním kole a na vlastní zodpovědnost. Návrat je individuální v průběhu soboty - neděle. Pořadatel a organizátor Region Orlicko-Třebovsko srdečně zve.

Modernizaci silnice z Lanšperka do Dolní Dobrouče chce kraj zahájit příští rok

Jedním z projektů na modernizaci silnic v Pardubickém kraji, zařazených pro čerpání prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu je úsek silnice II/360 z Lanšperka do Dolní Dobrouče. Předpokládané náklady náročného projektu činí 217 milionů korun s předpokládanou výší dotace necelých 180 milionů korun. Pokud vše půjde podle plánů, měla by být stavba zahájena se začátkem stavební sezony roku 2026.
„Opravy silnic II/360 z Ústí nad Orlicí do Letohradu jsme rozdělili na několik etap, přičemž první část od kruhového objezdu v Ústí nad Orlicí až po železniční přejezd v Čenovíru jsme již zahájili. V příštím roce pak chceme řešit komplexní modernizaci téměř dva kilometry dlouhého úseku z Lanšperka po Dolní Dobrouč, který vykazuje značné množství poruch konstrukčních vrstev vozovky. Součástí projektu bude také novostavba gabionové zdi. Projekt je připravován do výzvy Integrovaného regionálního operačního programu. Celkové výdaje projektu jsou předpokládány ve výši 217,5 milionů korun s předpokládanou výší dotace 179,5 milionu korun. Pokud vše půjde podle našich plánů, tak bychom do konce roku rádi vyřešili výběrové řízení na zhotovitele stavby tak, abychom mohli začít stavbu se začátkem stavební sezony roku 2026,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Modernizace silnice v délce necelých dvou kilometrů je navržena ve stávajícím šířkovém uspořádání. „Vozovka bude modernizována na základě provedených průzkumných a diagnostických prací s upnutím vozovky mezi stávající silniční obruby či nezpevněnou krajnici. Součástí projektu bude i novostavba gabionové zdi o celkové délce 114 a 71 metrů. V dopravně velmi namáhaných úsecích bude vozovka zpevněna sklokeramickými sítěmi. Stejně jako v celé řadě dalších dopravních projektů budou v celé trase uloženy kabelové chráničky pro umístění vysokorychlostní sítě, která bude sloužit pro potřeby vlastníka komunikace,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Ladislav Valtr.

Kraj shání u vlády peníze na obchvat Vysokého Mýta a propojení k D35 a vypadá to dobře

Pokračování stavby dálnice D35 na území Pardubického kraje, ale také budování krajských přivaděčů včetně severozápadního obchvatu Vysokého Mýta a propojení D35 směrem na Choceň. To byla hlavní témata jednání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a náměstka hejtmana pro oblast dopravy Ladislava Valtra s ministrem dopravy Martinem Kupkou, generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic ČR Radkem Mátlem a ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyňkem Hořelicou. Jednání se zúčastnili také zástupci Vysokého Mýta a Správy a údržby silnic Pardubického kraje.
„Severozápadní obchvat Vysokého Mýta s pokračováním okolo Chocně a Běstovic je jednoznačně nejsložitějším a finančně nejnáročnějším přivaděčem na dálnici D35. Proto debatujeme se státem o podpoře této klíčové stavby, která s ohledem na rozpočtového určení daní není v našich finančních možnostech. Po dopřesnění projektu v tuto chvíli vychází první dvě etapy stavby na 890 milionů korun. Z naší strany platí závazek, že budeme schopni uvolnit 200 milionů korun nad rámec uzavřeného memoranda se státem, které bylo celkově alokováno na 2,7 miliardy korun. Z tohoto memoranda budeme schopni využít 100 milionů korun na záchranný archeologický průzkum a na projektování stavby, což jsou investice, které chceme realizovat převážně  v roce 2026. Se státem tak nyní hovoříme o podpoře ve výši 600 milionů korun rozložených do let 2027 a 2028. Tato částka by se dle příslibu pana ministra Kupky měla projevit v usnesení vlády. Domluvili jsme se pro případ navýšení realizační ceny na obecném principu financování v poměru 1 ku 3, za což chci panu ministrovi velmi poděkovat, protože po celou dobu našich jednání se jedná o velmi vstřícnou a otevřenou komunikaci,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Akce "Napojení silnice II/312 na D35 MÚK Vysoké Mýto - západ" je rozdělena do třech samostatných etap. "První etapu obchvatu Vysokého Mýta představuje 2,8 kilometru dlouhý úsek od mimoúrovňové křižovatky s D35 až po lokalitu Na Vinicích. Druhou etapou navazující na obchvat Vysokého Mýta je modernizace stávající komunikace II/357 v délce přibližně 1,5 kilometru. Třetí etapou je samotný obchvat Chocně až po napojení na silnici II/312 u Mostku. Tato třetí etapa vychází v předpokládané hodnotě 2,45 miliardy korun. Nyní máme kompletní projektovou dokumentaci k územnímu řízení a v řízení je vydání územního rozhodnutí o umístění stavby pro I. a II. etapu. Souběžně probíhá zpracování zadávací dokumentace na výběr dodavatele na záchranný archeologický výzkum - I. a II. etapa, aby mohl být zahájen neprodleně po vydání územního rozhodnutí. Stejně tak přichází na řadu i výkupy pozemků. Projektová dokumentace ve stupni dokumentace pro stavební povolení na I. a II. etapu je také k dispozici,“ shrnul aktuální stav příprav náměstek hejtmana pro oblast dopravy Ladislav Valtr.
V rámci loňského jednání ve Vysokém Mýtě bylo domluveno zpracování měření intenzit dopravy na silnici II/357. „V rámci těchto měření se ukázalo navýšení oproti předpokládanému modelu, a to až do výše šest tisíc vozidel. S postupně dokončovanými dalšími úseky dálnice D35 ve směru na východ lze tedy očekávat další navyšování intenzit dopravy,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.

Staré dětské domovy do konce příštího roku z kraje zcela zmizí

Název dětského domova zůstane v Pardubickém kraji už jen jako organizační struktura na razítku a ve zřizovací listině organizací. Dětské domovy, jak jsme je ještě nedávno znali jako nástupce prvorepublikových sirotčinců, z  kraje zcela zmizí do konce příštího roku. Dnes už přibližně dvě třetiny dětí žijí se svými vychovateli v bytech a domcích podobně jako běžné rodiny. Zbavily se nálepky na dveřích a prvoplánového označení „děti z děcáku“. Pardubickému kraji, který se transformací dětských domovů zabývá déle než 10 let, nyní výrazně pomáhají k dokončení celého plánu evropské fondy.
Po deseti letech v cílové rovince
U zrodu změn stál v roce 2015 tehdejší radní, nyní náměstek hejtmana Pavel Šotola: „Díky prvnímu grantu z norských fondů  jsme měli příležitost zpracovat transformační plány všech dětských domovů a dětských center. Krajská rada byla změnám nakloněna, ale museli jsme pro ně získat také  personál domovů a center, který léta pracoval v zaběhnutém režimu. Pracovníci zařízení se s námi zajeli podívat do jiných evropských zemí, kde už měli jiné formy péče vyzkoušené, kde to fungovalo, a vyslechli si vesměs pozitivní zkušenosti. A po sérii vzdělávání pracovníků nastala pro nás fáze hledání bytů ke koupi nebo k pronájmu, stavba domků, rekonstrukce. Naštěstí na kraji po celou dobu držíme kontinuitu v tomto směřování i při změnách v krajské radě, takže jsme se zhruba po deseti letech už opravdu přiblížili k cíli.“
Nové domky i byty z evropských fondů
Pardubický kraj zřizuje nyní pět dětských domovů. „Odbor školství řídí dva velké domovy v Dolní Čermné a Pardubicích po sedmi rodinných skupinách, středně velký je domov v Holicích s pěti skupinami  a po třech skupinách mají domovy v Poličce a Moravské Třebové,“ vypočítává radní pro školství Josef Kozel.
„Využili jsme možnosti Národního plánu obnovy, díky kterému získáme domky pro  celkem 10 rodinných skupin a navíc koupíme šest dalších bytů v bytových domech. Většina zbývajících skupin se přestěhuje do jara  2026, poslední hotový bude dvojdomek v Pardubicích do března 2026,“ vysvětluje radní pro evropské fondy Roman Línek.
Komunitní život změnil vztahy k lepšímu
Už nyní dvě třetiny dětských domovů v kraji fungují komunitně. S transformací mají dobré zkušenosti, spokojenější jsou jak pracovníci, tak děti. Vzniká větší pocit důvěry, zlepšily se vztahy. Život v rodinné skupině mimo ústav vede děti k větší zodpovědnosti a samostatnosti. Mají více soukromí a díky tomu mají mnohdy i častější kontakt se svou biologickou rodinou. Učí se fungovat i mimo skupinu, vyjít ze své bubliny. „My se nyní snažíme využívat další evropské projekty ke vzdělávání zaměstnanců domovů a k lepší spolupráci s dalšími orgány péče o dítě. Naším cílem je předcházet odebírání dětí z rodin včasnou pomocí při problémech, hledání pěstounských rodin a teprve potom uvažovat o umístění dítěte v rodinné skupině dětského domova. Záleží nám na tom, aby se do života dětí nedostávaly ústavní prvky výchovy,“ dodává Pavel Šotola.
V příštím roce vše hotovo
„V nejbližší době kraj převezme dva byty v Pardubicích, které jsou pořízené z Národního plánu obnovy pro dvě skupiny dětí z pardubického Dětského domova. Následovat budou ještě letos byty a domky v Moravské Třebové,  Lanškrouně, v Horním Jelení, Dolním Třešňovci, Poličce, Letohradu a na dalších místech  pak v příštím roce,“ konstatuje hejtman Martin Netolický.

Události dne: Vernisáž Pavla Langhanse a beseda a Tomáš Petříček & Václav Vacek

K oběma událostem se vrátím na fotoreportáži a na videu během zítřka , středy 14. května.  Fotoreportáž z vernisáže najdete ZDE

 Nová českotřebovská videa - květen 2025


  Zdechovský vyzývá Komisi k zákazu symbolů sovětského a současného ruského imperialismu

Brusel - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se obrátil dopisem na Evropskou komisi, aby připravila legislativní opatření směřující k plošnému zákazu používání symbolů sovětského režimu a současné ruské vojenské agrese, podobně jako tomu bylo v případě nacistických symbolů.
"Sovětský komunismus, jehož symbolem byl srp a kladivo, je odpovědný za smrt více než 100 milionů lidí po celém světě. Režimy založené na marxisticko-leninském dogmatu devastovaly celé národy, ničily demokratické instituce, věznily, mučily a vraždily své odpůrce. Totalitní ideologie Sovětského svazu stála na stejném základě zla a nenávisti jako nacismus. Není proto důvod, proč by měly být jejich symboly posuzovány odlišně," argumentuje ve výzvě Zdechovský.
Podle lidoveckého europoslance jsme svědky pokračující agrese Ruské federace proti Ukrajině. "Symbol Z, používaný ruskou armádou a jejími propagandisty, se stal synonymem pro vraždění, deportace civilistů, mučení a okupaci suverénního území," uvádí s tím, že tento znak, který se řadí po bok hákového kříže a sovětského srpu s kladivem, je výrazem ideologie, jež si necení lidských životů a pohrdá svobodou.
Evropská unie, jako prostor míru, lidské důstojnosti a právního státu, nemůže tolerovat šíření symbolů, které reprezentují genocidu, diktaturu a teror. V souladu s rezolucí Evropského parlamentu o evropské paměti z roku 2009 a s rezolucí z roku 2019 o důležitosti evropské paměti pro budoucnost Evropy Zdechovský vyzývá Komisi, aby:
1. předložila návrh na zákaz veřejného zobrazování a šíření symbolů Sovětského svazu a současného ruského militarismu, včetně symbolu „Z“;
2. posílila právní rámec pro boj s glorifikací totalitních režimů a vyzvali členské státy k důslednému trestnímu stíhání těchto projevů;
3. podpořila iniciativy vedoucí k odstraňování soch, památníků a jiných prvků oslavujících sovětské či ruské okupace z veřejného prostoru EU.
"Je naší historickou a morální povinností postavit se zlu v jakékoliv podobě – a to nejen slovem, ale i činem," dodává na závěr.

Na trati Dolní Lipka - Hanušovice bude posíleno spojení

Dolní Lipka – Hanušovice
-        Odjezdy v týdnu v 9:26, 13:26, 17:26
-        Odjezdy o víkendech a ve svátcích v 7:26 (jede do 28. 9.), 9:26, 11:26 (jede do 28. 9.), 13:26, 15:26 (jede do 28. 9.) a 17:26
Hanušovice – Dolní Lipka
-        Odjezdy v týdnu v 10:03, 14:03, 18:03
-        Odjezdy o víkendech a ve svátcích v 8:03 (jede do 28. 9.), 10:03, 12:03 (jede do 28. 9.), 14:03, 16:03 (jede do 28. 9.) a 18:03.

KVĚTNOVÉ AKCE ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

Záměr na přestavbu parkování v lokalitě Trávník - u Pucholtů

Záměr se jmenuje Řešení statické dopravy v lokalitě Trávník – U Pucholtů“ Česká Třebová. Zde vznikne zde 22 parkovacích míst a celý prostor bude upravenější, bude zde šikmé a kolmé stání.  Bylo by ovšem fér posoudit  kapacitu  parkování v dnešní situaci a tento počet pak od 22 budoucích míst odečíst.  Kolik se sem vejde osobních aut můžeme posoudit podle leteckých snímku na webu mapy.cz . Z toho lze pak soudit, že se kapacita zvýší tak o 7 parkovacích míst.  Kolik to bude stát se nikde nepíše, ale zase to budou jistě 3 miliony korun.  V rozpočtu města je tradičně zavedena obligátní částka 100 tisíc, za kterou se ovšem nic nepostaví. Jedno parkovací místo bude i zde velmi drahé. Nedá se nic dělat, právě zde parkovací místa hodně chybí. Jenže jde o parkování pro obyvatele Trávníku, tedy v podstatě parkování rezidentní a zdejší rezidenti neplatí nic. Kdyby byla tato investice alespoň částečně podpořena zdejšími rezidenty ve formě parkovacího rezidentního poplatku, jako jinde v tzv.(zbytečně veliké) zóně kolem dopravního terminálu, pak by dalo by se mluvit o spravedlnosti. Tady ale může mít rodina třeba tři auta včetně těch k podnikání a neplatí za ně  ani korunu. Takže navrhuji  záměr podpořit - ovšem pod podmínkou zavedení rezidentního parkování, které vynaložení tak velké částky pro obyvatele této lokality ospravedlňuje.  Podobně je třeba zavést rezidentní parkování pro parkující obyvatele tzv. čtverce. Parkují vlastně doma (ale na městském pozemku) pod okny a nemusí za to zaplatit ani korunu. Když to stejné chce soused na Vinohradech nebo v Sadové či Mlýnské ulici, musí zaplatit. Někdo musí, druhý nemusí. Co s tím městská rado uděláte? A tady na Trávníku lokalitu podporujeme každý rok z rozpočtu slušnou částkou, která zpátky ani symbolicky nijak nevrací. Zřejmě pro tyto věci chybí odvaha.... (mm)

Den dobrovolnictví Pardubického kraje míří do Chocně na Ostrov

Daruj kousek sebe! To je hlavní motto Dne dobrovolnictví Pardubického kraje. Den plný inspirativních aktivit zaměřených na pomoc druhým se uskuteční na Ostrově v Chocni ve středu 14. května 2025 od 9 do 17 hodin.  Je to tradiční akce v Pardubickém kraji.
Den dobrovolnictví Pardubického kraje je již tradiční akcí, kterou chceme veřejnosti přiblížit význam dobrovolnictví. A zároveň ukázat, že dobrovolníkem může být opravdu každý,“ řekl Pavel Šotola, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor, pod jehož záštitou se Den dobrovolnictví Pardubického kraje koná. Těšit se můžete na prezentaci dobrovolnických center Pardubického kraje, výstavu fotografií o dobrovolnictví, představení programu DofE, dobrovolnictví v zahraničí či na farmách i na dobročinné projekty, jako jsou třeba Vozík na cestách či Marůdci.
Bohatý doprovodný program
Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, tvořivé dílny či koutek pro rodiny s dětmi. Pestré kulturní menu láká na koncert muzikoterapeutického souboru Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Mlima Jua, pěvecké vystoupení Základní umělecké školy (ZUŠ) Choceň a mažoretky z Domu dětí a mládeže (DDM) Choceň.  Vstup na akci je zdarma. Organizátory Dne dobrovolnictví Pardubického kraje jsou Pardubický kraj, Regionální dobrovolnické centrum Pardubického kraje provozované Koalicí nevládek Pardubicka, Kamínek – centrum pro rodinu a město Choceň.  Akce je podporována Ministerstvem vnitra ČR v rámci Programu podpory fungování Regionálních dobrovolnických center. Vstup je zdarma.

 Českotřebovské videoměsíčníky letos byly již čtyři

   

Nová videa Českotřebovského deníku:



 

Dubnová videa Českotřebovského deníku 


 
   

  
Úmrtí

Mirolav Esser, 71 let, Ing. Jaroslav Keprt, 83 let, Prokopova ul.  Lidmila Slezáková, 70 let, Trávník 1998 Věra Škeříková 96 let Horní Sloupnice, Marie Horská,  90 let, Česká Třebová