ČD 125/2025 středa 7. května 2025 


Nové video Českotřebovského deníku je 20 let staré!

Jde o obnovenou premiéru soukromého filmu Luďka Petraše z února roku 2005, kdy se ve výstavní síni Kulturního centra konala  výstava rodinné dvojice švagrů - výtvarníka Jarky Bittla a fotografa a sběratele autogramů Milana Michalského. Výstava hodně navštívená  včetně zaznamenané vernisáže a také zajímavá. Dáváme tímto možnost se vrátit v čase o 20 let zpátky a znovu  se podívat na některé návštěvníky, které dnes už potkat nemůžete a  nebo na další, kteří byli před 20 lety  v poněkud lepší kondici, než jsou nyní.  Na video z vernisáže jsme přišli s Milanem Michalským při studiu podkladů pro film k jeho letošním osmdesátinám. Autorem je Luděk Petraš, kterého jsme požádali o svolení k ke zveřejnění na webové stránce Českotřebovského deníku. Luděk souhlasil a tak  si můžeme video pustit. Je krátké, šestiminutové, ale myslím, že zajímavé....
Českotřebovský deník tehdy napsal o výstavě těchto pár řádků:  Výstava v Kulturním centru bude pro návštěvníky překvapením.  Přináší nejen kouzelné  obrázky Jarky Bittla, které známe např. z obálek Českotřebovského zpravodaje, kalendáře i dalších výstav, českotřebovských salonů.  Snad každý by si představoval mít nějaký ten obrázek doma. Obrázky jsou navíc doplněny zajímavými  záznamy o setkání fotografa Milana Michalského s řadou známých a populárních osobností a´T už u nás, nebo  na setkáních cestovatelů apod. Je to velmi zajímavé, nejde o pouhou sbírku autogramů, ale o záznam o setkání, o příběh. Každá z osobností připojila mimo svůj podpis i své krédo, heslo a zásadu, kterou považovala za významnou a která dokresluje  setkání. některá z nich se už nedají zopakovat, jejich aktéři už nejsou mezi námi... Na vernisáži vystoupila s krátkým projevem Marta Demelová, která zaskočila za nemocného Jirku Musílka.  Z tehdejší vernisáže  přidám nějaké fotografie:

Záměr na přestavbu parkování v lokalitě Trávník - u Pucholtů

Záměr se jmenuje Řešení statické dopravy v lokalitě Trávník – U Pucholtů“ Česká Třebová. Stavba obsahuje změny podle nákresu. Projektová dokumentace řeší rekonstrukci a úpravu dopravního prostoru na ulici Trávník, částečně na ul. Kozlovské. Oprava krytu místní komunikace bude probíhat částečně výměnou obrusné a ložné vrstvy, v místě změny nivelety dojde k výměně konstrukčních vrstev. Při obnově krytu místní komunikace  dojde k úpravě zcela nevyhovujícího křížení ul. Trávník a Kozlovské, kde bude upraven poloměr nároží tohoto křížení na 3,0 m. Parkování v lokalitě bude možné na 12x kolmém místě pro osobní automobily, dále 10x šikmé místo pro osobní automobily. Z celkového počtu 22 parkujících míst budou dvě místa vyhrazena pro vozidla převážející osoby s omezením v pohybu. Stávající chodník je oproti stávajícímu stavu zúžen díky zřízení parkovacího pásu. Nicméně chodník stále plní minimální šíři pochozí plochy 1,50 m. Součástí stavby je i zřízení plochy na nádoby na odpad o plochy dlažby 7,50 x 1,60 m.

Precendens? Dotace města na výroční členskou schůzi pro zapsaný spolek Senioři ČR.

Ve středu 12. března se ve velkém sále  Kulturního centra konala výroční schůze  českotřebovské organizace Seniorů ČR, dříve označované Svaz seniorů. Patří mezi nejpočetnější spolky v České Třebové, má nyní 479 členů  a tak pro svou výroční schůzi potřebuje odpovídající prostory. Kulturní centrum  je využíváno také např. na oslavy Svátku seniorů v prvních říjnových dnech.  Podle předsedy krajské Rady seniorů Pardubického kraje Vladimíra Berounského je českotřebovská organizace je tou největší v celém kraji. Letos se výroční schůze spolku konala také za účasti starosty města Zdeňka Řeháka  Program byl klasický odpovídající poslání  valných hromad spolků zpráva o činnosti - Zpráva o financích spolku a program na rok letošní. Účast na schůzi byla výborná.  Jistě i proto, že v dalším programu bylo zajištěno promítání úspěšného filmu Vlny, který byl v minulém týdnu velmi úspěšný na Českých lvech.
Tolik zpráva o výročce. Vracím se k ní  znovu v souvislosti s usnesením rady města č. 343 / 2025 o tom, že město podpoří uspořádání výroční členské schůze dotací ve výši 7000 Kč. Dostal jsme takové upozornění,vlastně dotaz, zda bude podobně město přispívat i dalším spolkům, zvláště těm co řeší veřejně prospěšnou činnost. Opravdu nevím.  Zdá se mi, že formulace ve zveřejněném usnesení rady města je opravdu nešťastná, dotace by měl být poskytovány na kontrolovatelné a dle možností veřejně prospěšné  účely. Pokud se  uvedeného případu týče, tak třeba na kulturní program, tedy projekci zajímavého aktuálního filmu. Nemám vůbec nic proti tomu, aby město podporovalo činnost spolku Senioři ČR, naopak. Myslím, že si za svou aktivitu podporu zaslouží. Uvedu konkrétní příklad. V září loňského roku  se na atletickém stadionu Na Skalce konala Olympiáda seniorů a za velké účasti spolků odjinud. Řada z nich přijela ve společných dresech, jen Českotřebováci byli  oblečeni každý jinak, jako by k sobě nepatřili. Takže se přimlouvám na konkrétní dotaci určené na pořízení stejných dresů, nebo alespoň triček vyřešených tak, že se Senioři ČR z České Třebové nikde neztratí a budou reprezentovat svoje město. Třeba tak, jak byli vybaveni pořadatelé této akce. To by byl dobrý účel na dotaci pro náš aktivní spolek seniorů. Dotaci "na výročku" nelze zakázat, je to na odpovědnosti rady města.  (mm)

Co nového na stanici Horské služby ČR v Čenkovicích

Této stanici přispěl kraj v loňském roce milionem korun na pořízení nového dopravního záchranářského terénního vozidla. Pro letošní rok schválilo krajské zastupitelstvo obdobnou podporu také pro stanici na Dolní Moravě. Pardubický kraj v rámci svých finančních možností dlouhodobě podporuje obnovu technického vybavení horských záchranářů. V minulosti se jednalo mimo jiné o čtyřkolky, defibrilátory či GPS zařízení.
„Stejně jako v případě dalších složek integrovaného záchranného systému se dlouhodobě snažíme podporovat modernizaci technického vybavení Horské služby, a to v rámci obou stanic, které jsou na území našeho kraje, tedy v Čenkovicích a na Dolní Moravě. V Čenkovicích jsme v minulosti pomohli odstartovat investici do vybudování nové stanice, která byla otevřena v roce 2016, nebo jsme podpořili nákup terénní čtyřkolky a dalšího vybavení. V loňském roce jsme po dohodě s Horskou službou uvolnili milion korun na pořízení nového dopravního záchranářského terénního vozidla, které posílí akceschopnost horských záchranářů,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že obdobné podpory se v letošním roce dočká také stanice na Dolní Moravě.
Tématem jednání v Čenkovicích byla také spolupráce Horské služby se Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje. „Dlouhodobě se na našich horách potkáváme s trendem, kdy výrazně narůstá počet úrazů v letních měsících, a to s ohledem na rozšiřování různých adrenalinových aktivit a bike-trailů, kdy bohužel řada s návštěvníků přeceňuje své schopnosti a zkušenosti. Do oblasti Čenkovic spádově zajíždí posádky záchranné služby z Červené Vody nebo z Lanškrouna. Právě intenzita úrazů v této lokalitě nás v minulosti vedla k posílení posádky v Červené Vodě. S ohledem na narůstající počet výjezdů do horských středisek však budeme dále přemýšlet, jakým způsobem zajistit co nejlepší a nejrychlejší pomoc, aniž bychom omezovali akceschopnost zdravotnické záchranné služby,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Toho zástupci Horské služby informovali mimo jiné o režimu, kdy v některých horských střediscích funguje přímo zdravotnické zařízení, které u méně závažných zranění umožní okamžité ošetření, ke kterému pacienta převezou právě horští záchranáři a není tak nutné aktivovat záchrannou službu. „Horská služba také je zařazena do systému first-responderů, a tak je připravena zajistit rychlý zásah u osob v přímém ohrožení života. Fungují tedy jako předsunutá jednotka schopná poskytnout klíčové resuscitační úkony před příjezdem záchranky. Horská služba je připravena se do systému zapojovat s větší intenzitou,“ řekl hejtman Netolický.

Vodotrysk na terminálu: oprava je připravena

  Všechny vodotrysky ve městě již fungují, už přišlo jaro. Pouze jeden jediný je zatím v zimním spánku. 
Loni byl poškozen, bylo rozhodnuto o obměně a opravě.
Po zkušenostech z dosavadního provozu zde nebudou obyčejná skla, ale taková, která něco vydrží a zabrání případnému zranění. 
 
Na snímku je vidět, že dnes v úterý 6. května již bylo vše na místě nachystáno a zítra ve středu bude instalůace provedena 
Objednávka je jasná, jde to úkol pro společnost Eko Bi.

Zítra už budeme vidět, jak bude nová verze vodotrysku vypadat.

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá dotace na oživování browfieldů

Zájem o revitalizaci brownfieldů ze strany obcí a měst neklesá, právě naopak. Z aktuálního průzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) vyplývá, že toto téma aktivně řeší 89 % dotázaných starostů. Na projektovou přípravu i samotnou realizaci stavby jim ale mnohdy chybí finance. MPO proto chystá nový dotační titul, který bude požadavky starostů reflektovat.
„Řada měst a obcí v Česku má na svém území zanedbané brownfieldy, tedy plochy a budovy, které už neslouží svému účelu. Ty nejen, že je hyzdí okolí, ale často přinášejí i bezpečnostní problém. Jak však vyplývá z průzkumu našeho ministerstva, řada starostů naráží na překážky už v počáteční fázi příprav. Nejčastěji jim chybí prostředky na zpracování projektové dokumentace, posudků či studií proveditelnosti,” uvádí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
 Uváděný příklad revitalizace brownfieldu ve městě Valašské Klobouky
Tyto administrativní položky mohou přitom pro obec představovat výdaje pohybující se od 5 do 15 % z celkové ceny projektu. O dotaci čistě na pořízení projektové dokumentace má zájem 80 % dotázaných starostů. „Když se vyhlásí dotační program na revitalizaci brownfieldů, mnoho obcí se do něj nemůže zapojit, protože nemají připravené potřebné podklady. Bojí se totiž investovat do projektové přípravy pouze z obecních rozpočtů. Chceme jim proto v tomto směru vyjít vstříc a připravit pro ně dotační titul, který bude podporu projektové dokumentace zahrnovat,” zdůrazňuje vedoucí oddělení brownfieldů Jan Hana.
MPO chce budoucí dotační titul žadatelům uzpůsobit i v jiných směrech. V dotazníku se například potvrdil i další trend v oblasti revitalizace, kterým je, zejména v menších obcích, důraz na multifunkční využití brownfieldů — tedy kombinace podnikatelské činnosti s občanskou vybaveností. „Nový dotační titul bude tento trend určitě kopírovat a umožňovat starostům využít dotace na kombinované projekty umožňující vznik například restaurace s kulturním centrem či sdílené prostory pro místní podnikatele a veřejnost. Součástí projektu může být i výstavba obecních bytů. Zůstane pouze podmínka, že podnikatelské využití musí být větší než 51 % z celkové plochy brownfieldu. Tak tomu bylo i u předešlých dotačních titulů,” vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko. Součástí dotačního programu bude také pravděpodobně možnost kombinace dotace a zvýhodněného úvěru. Obci se díky tomu sníží vysoké vstupní náklady, a její finanční spoluúčast nebude proto tak vysoká.
I přesto, že většina (77 %) dotázaných starostů chce případné finance od státu využít na rekonstrukci stávajícího nevyužívaného objektu, v 19 obcích a městech plánují současné brownfieldy nahradit rozsáhlejšími podnikatelskými parky. Do konce roku 2026 mohou obce a města k tomuto záměru využít současný dotační titul Smart Parks for the Future, ze kterého budou dotačně podpořeny projekty v objemu 550 milionů korun.  S administrativními a odbornými náležitostmi, které starostové dle odpovědí v dotazníku také často vnímají jako překážku pro podání žádosti o dotaci, se mohou obrátit na agenturu CzechInvest, která jim s přípravou projektu pomůže. O vzniku nového dotačního titulu zaměřeného zejména na podporu obcí a měst ve fázi přípravy projektové dokumentace aktuálně MPO jedná a připravuje jeho detaily. Výzva k podání žádostí o podporu by měla být vyhlášena do konce května. „Zájem ze strany starostů je obrovský — nejen o podporu ve fázi projektové přípravy, ale i pro realizaci stavby, a to jak drobnějších brownfieldů, tak větších podnikatelských parků. Aktivně teď na ministerstvu pracujeme na tom, abychom jim pro brownfieldy pomohli nalézt nové využití,” doplňuje ministr Vlček.

Krajští úředníci  přijeli do práce na kole. Letos je jich rekordní počet

Do jarní výzvy „Do práce na kole“ se na Krajském úřadu Pardubického kraje letos přihlásil rekordní počet účastníků. Na začátku týdne se část z 26 zúčastněných týmů přišla v letošních tematických tričkách vyfotit na pomyslné odstartování výzvy, ve které nejde ani tak o kilometry, jako spíš o pravidelnost.

Pardubický kraj podporuje tuto výzvu už šestým rokem a účastníkům platí startovné. Mnozí si mysleli, že je to jen pro ty, kteří bydlí v krajském městě, ale není tomu tak. Zapojují se i ti, kdo jezdí podle své fyzické kondice do práce i z širšího okolí, ale také další, kteří přijedou do Pardubic vlakem a z nádraží jdou buď pěšky, nebo jedou na kole. Zásadou je nechat auto doma a ujít nebo bezmotorově ujet denně  alespoň 3 kilometry,“ uvedl radní Roman Línek, který jezdí do práce na kole z Cihelny poměrně často.

Podle vědeckých poznatků nás bezmotorová doprava do práce činí šťastnějšími, zdravějšími a také šetří životní prostředí i naše peníze. Na kole člověk zažívá skutečný pocit svobody a fyzická aktivita pomáhá odbourávat stres. „Jako sportovec mám radost, že počet zapojených lidí na našem úřadu roste, oproti loňským 65 máme letos 90 účastníků. Každý pohyb se počítá – a pokud tím navíc odlehčíme přetížené pardubické dopravě a životnímu prostředí, dává to celé ještě větší smysl,“ řekl druhý „cykloradní“ Dušan Salfický.

K tomu, aby se udržela pravidelnost pohybu, pomáhá týmovost soutěže. Když se někomu ráno nechce, netroufne si zkazit skóre celému družstvu.  Týmy si navíc volí  výstižná jména jako Cyklodraci, Jdeme na čokoládu, Holky pod dohledem, Cyklo-Kroky, Občas píchnu a další. A  pořadatelé tvrdí, že mnoho účastníků vytrvá a i v dalších měsících se věnují zdravému pohybu při cestě do práce. Podrobnosti o akci najdete na stránkách www.dopracenakole.cz

Oprava silnice I/35 mezi Mohelnicí a Podolím proběhne za úplné uzavírky.

Objízdná trasa vede přes Lanškroun a Svitavy

Od pondělí 5. 5. 2025 začala plánovaná oprava silnice I/35 mezi Mohelnicí a Podolím. Zhotoviteli byla silničním správním úřadem schválena úplná uzavírka, alternativní trasa vůči dálnici D1 bude proto během prací obousměrně uzavřena.
Harmonogram hloubkové rekonstrukce vozovkových vrstev vychází přibližně do poloviny června, objízdná trasa pro všechny kategorie vozidel povede přes Zábřeh, Štíty a Lanškroun (silnice I/44, I/11 a I/43, viz přiložená mapa). Objízdná trasa pro tranzitní dopravu je stanovena po silnicích první třídy a vede přes Svitavy, Lanškroun, Štíty a Zábřeh. Řidiči, kteří přijedou od Hradce Králové, se objížďku napojí už ve Svitavách Lačnově, a opačně z Mohelnice budou pokračovat na Zábřeh. Doprava se bude řídit již umístěným dopravním značením.
Pro linkovou autobusovou dopravu je navržena náhradní objízdná trasa, která povede přes Křemačov.
Upozornění : V případě, že řidiči budou volit alternativní cesty objíždějící uzavřený úsek, upozorňujeme, že nejkratší trasy mohou vést po velmi úzkých silnicích. Zejména úzký úsek silnice u Vranové Lhoty je pro větší dopravní zátěž absolutně nevhodný, což platí nejen pro kamionovou dopravu, ale i pro osobní automobily.
Ve směru na Olomouc je vhodnější volit cestu přes obce Chornice a Konice.
Objížďka:
Ve směru M. Třebová-Mohelnice – obousměrná – z Mohelnice po silnicích I/44 Libivá, Zábřeh, I/11 Klášterec, Olšany, Bušín, Bukovice (Písařov), I/43 Štíty, Horní Heřmanice, Albrechtice, Lanškroun, Rudoltice, Opatov, I/35 Moravská Třebová, motorest Studená Loučka.
Ve směru Řepová-Mohelnice – po silnici III/31522 Květín, I/44 do Mohelnice.
Pro veřejnou linkovou dopravu (BUS) jednosměrná – z Mohelnice po silnici II/644 Újezd, místní komunikaci a účelové komunikaci do Podolí, silnici III/03537 a místní komunikaci do Křemačova, po silnici III/31521 a účelové komunikaci na silnici I/44 zpět do Mohelnice.

 Českotřebovské videoměsíčníky letos byly již čtyři

   

Nová videa Českotřebovského deníku:


Mateřská škola Česká Třebová, U Koupaliště hledá pomocnou sílu na výpomoc do kuchyně

Nástup od května 2025 do června 2025 Pracovní doba 8:00 – 13:00  Zástup za nemoc Vhodné i pro důchodkyni    Informace na 736 518 003 nebo msukoupaliste@ceska-trebova.cz

 Letos bude první ročník Litomyšl Festu

Manželé Trojanovi ze Slavonic byli dosud organizátory filmového festivalu ve Slavonicích.  Letos se rozhodli po dohodě festival  přemístit ze Slavonic do Litomyšle. Původní Slavonice Fest tak pod novým názvem Litomyšl Fest proběhne od 30. července do 3. srpna v Litomyšli. Organizátoři představili rozsáhlou akci, která nabídne 75 filmů v šesti kino sálech. Kulturní nabídku doplní také celá řada hudebních koncertů. Kromě kina Sokol se diváci mohou těšit na projekce a další aktivity ve Smetanově domě, v tělocvičně pedagogické školy, jízdárně na zámeckém návrší, Music clubu Kotelna, v sále U Černého orla, v zámeckém parku i na Smetanově náměstí. Na Smetanově náměstí vznikne letní kino a zde proběhne také slavnostní zahájení festivalu. Pro návštěvníky, kteří sem za festivalem přijedou ze všech koutů republiky bude připraven kemp na Primátorské hrázi.
   


 

 Podívejme se na rok stará videa z dubna 2024


Dubnová videa Českotřebovského deníku 


 
 

  
Úmrtí