ČD 51/2025 - čtvrtek 20. února 2025

NOVÉ VIDEO ČESKOTŘEBOVSKÉHO DENÍKU:  HRDINOVÉ A BÍDÁCI NAŠÍ PŘÍRODY V EKOCENTRU PODORLICKO

Jaro znamená návrat do přírody, která se brzo začne probouzet.  Ochránci přírody k tomu připravují každoročně  cyklus přednášek, na které zvou osvědčené odborníky.  S potěšením mohou konstatovat, že zájem veřejnosti o přírodu o její ochranu pokračuje.  Přednášející Mgr. Jakub Vrána ze svitavského muzea byl dobrou volbou a nebyl v českotřebovském ekocentru poprvé.  Měl pečlivě připravenou prezentaci a zajímavé téma.  Přednáška je z části na videu, ale není to cílem. Cílem je ukázat že českotřebovské ZO ČSOP Podorlicko pokračuje  ve své smysluplné činnosti a má podporu veřejnosti. Přednáška pokračovala ukázkami z videa a představením dalších druhů, se kterými se můžeme setkat v nedaleké přírodě v blízkém regionu Českotřebovska, Svitavska a Litomyšlska.  Cílem filmu je ukázat, že se na akcích Českého svazu ochránců přírody řeší zajímavá témata za účasti povolaných odborníků. Také na další měsíc je  připravena další přednáška zaměřená na obojživelníky a mokřady a také tematická exkurze. Odkaz na video  https://youtu.be/3h3Ccx2EcX4


PhDr. JOSEF ZAVŘEL UVEDEN DO GALERIE OSOBNOSTÍ MĚSTA

 
Loni 8. března 2024 se v obřadní síni českotřebovské radnice konala slavnost předání čestného občanství českotřebovskému rodákovi žijícímu v Praze, panu PhDr. Josefu Zavřelovi. Předání se konalo za přítomnosti kompletního vedení města Česká Třebová, také širší rodiny Dr. Zavřela a také navrhovatelů Mgr. Magdalény Peterkové, Mgr. Josefa Menšíka a Mgr. Milana Mikoleckého na nejvyšší ocenění, které naše město uděluje. Starosta města Zdeněk Řehák poděkoval  za veškerou svou iniciativu a aktivitu směřujícímu k našemu městu a jeho institucím, rodákům a tradicím. Zásluhy PhDr. Josefa Zavřela shrnula předsedkyně kulturní komise Mgr. Magdaléna Peterková, která s Dr. Zavřelem již delší dobu spolupracuje. Po předání diplomu osvědčujícího udělení čestného občanství poděkoval za svou osobu oceněný Josef Zavřel, který se vyznal k celoživotnímu blízkému vztahu k městu Česká Třebová, odkud se v roce 1945 s rodiči odstěhoval, aby se sem pravidelně vracel. Měl trvale blízký vztah k našemu městu inicioval několik podporujících akci pro zdejší instituce, které vyvrcholily v posledních letech v udělování stipendia pro nejlepší absolventy školy. "Uděleného ocenění si velmi vážím, jsem rád, že mě Česká Třebová přijala udělením čestného občanství zase mezi sebe. Jsem šťasten z toho, že sem se svém vysokém věku opět stal Českotřebovákem, za kterého jsem se považoval celý život".  Autoři nového videa Milan Mikolecký a Libor Vašina jsou přesvědčeni, že si PhDr. Josef Zavřel právem zaslouží být v Galerii významných osob našeho města. To je tase nejvyšší ocenění, které uděluje Českotřebovský deník.  Odkaz na video ZDE. UVÁDÍME I DALŠÍ VIDEA O Dr. JOSEFU ZAVŘELOVI Z LET 2024 A 2023
Počítače z VDA slouží v Koločavě na Zakarpatské Ukrajině
V rámci dlouholetých vztahů mezi Pardubickým krajem a Zakarpatskou oblastí se v minulosti podařilo na Koločavě, která je známá mimo jiné z děl spisovatele Ivana Olbrachta, opravit místní polikliniku či střechu na mateřské škole. Pacientům z okolí také již několik let slouží sanitka vyřazená z majetku krajské záchranky. Dnes zástupci kraje předali koločavským školám 20 počítačů a monitorů, které již v rámci pravidelné obměny neměly uplatnění na Střední škole technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové.
„Pomocí Koločavě začala v roce 2013 naše spolupráce se Zakarpatskou oblastí. Situace v horských regionech byla složitá vždy i před válkou, a proto se na ně v rámci naší pomoci zaměřujeme. Na Koločavě jsme pomohli opravit polikliniku, dovybavili ji přístroji nebo sanitním vozem vyřazeným v rámci naší krajské záchranky. Velkým problémem je nyní stav hlavní školy z roku 1976 pro tisíc dětí, kde je nutné řešit střechu, okna, systém vytápění a tělocvičnu. Rozpočet přesahuje 54 milionů hřiven, což jsou dva roční rozpočty celé obce, která má přes devět tisíc obyvatel. Z rozpočtu však na investice nezbývá téměř nic. Budeme proto jednat s vedením oblastní rady o možné podpoře také z jejich strany,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Zástupci kraje v rámci výběru projektů vhodných k podpoře v roce 2025 přivezli do dvou koločavských škol 20 počítačů do učeben informatiky ze Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. „V rámci pravidelné obměny techniky na našich školách máme k dispozici počítače několik let staré, které již nepotřebujeme, ale na Koločavě mohou dobře sloužit, protože se místní děti učí na počítačích dvacet let starých, které už často nespustí potřebné vzdělávací programy,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Vyhlášeno pátrání: někdo odhazuje nepořádek na nábřeží Míru.

Vážení spoluobčané, touto formou Vás prosím o spolupráci při hledání osoby, která od listopadu s pravidelností jedenkrát za 14dní odhodí v brzkých ranních hodinách odpadky na veřejnou komunikaci v ulici nábřeží Míru (vedle bývalé sauny u řeky). Nejdříve se odpadky rozjezdily a roztahaly po ulici, některé jsem osobně uklidil a ostatní rozebraly kočky, ptáci a hlodavci, kterých je v okolí Křibu dostatek. Fotka mrtvého potkana na Křibu ze 17.2. Bez Vaší pomoci nejsme schopni pachatele najít. Za znečištění veřejného prostranství jistě zaslouží potrestat. Možno oznámit na městskou policii. Děkuji, že Vám to není lhostejné. S přáním klidného dne Petr Skopal 
Přidané fotografie žaluji - přemnožené potkany tu nechceme. 
POZVÁNKA NA Semifinále OBLASTNÍ LIGY LEDNÍHO HOKEJE :
Sobota 22.02.        19.00 HC Litomyšl – HC Skuteč (ZS Litomyšl)
Sobota 22.02.  16:15       IHC St. Rebels Polička – Loko Česká Třebová (ZS Polička)
Odvety:
Neděle 02.03.         17:00 HC Skuteč – HC Litomyšl B         (ZS Skuteč)
Neděle 02.03.  17:30       Loko Česká Třebová – IHC St. Rebels (ZS Č. Třebová)
Semifinále se hraje systémem jako čtvrtfinále – na body. V případě rovnosti po dvou zápasech se prodlužuje, eventuálně následují nájezdy.


Projekt Domov místo ústavu přenastavuje staré zvyklosti

S transformací péče ohrožené děti začal Pardubický kraj před více než deseti lety. Od té doby se již více jak polovina dětí z  dětských domovů přestěhovala do bytů  nebo domků, kde mají prostředí  více podobné životu v rodině. Ostatní stěhování ještě čeká, a to postupně  během tohoto a příštího roku. Podobně už bydlí také děti v krizové péči zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). Děti s kombinovaným postižením bydlí v domcích v Medlešicích a Žamberku. Pracovníkům všech těchto zařízení   bude  pomáhat právě zahájený projekt Domov místo ústavu.
„Pardubický kraj získal na tento tříletý projekt evropskou dotaci z program OPZ + v celkové výši přes 19 milionů korun. Projekt se dotýká přibližně 170 dětí a dospívajících a všech odborných pracovníků v devíti zařízeních. Do transformace je zapojeno pět dětských domovů, dva domovy pro osoby se zdravotním postižením a dvě dětská centra, která jsou zřizovateli ZDVOP,“ konstatoval náměstek hejtmana pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Projekt vznikal odzdola
Projekt vzešel ze spolupráce odborů sociálního, školského a zdravotního. Je na něm cenné především to, že vznikal přímo na základě potřeb jednotlivých zařízení, jejich pracovníků, ředitelů i vychovatelů, lidí, kteří tvoří síť služeb pro ohrožené děti, ze zjištění koordinátora transformace a také, což je novinka, ze zkušeností fokusní skupiny dětí. „Právě od dětí a dospívajících jsme získali velkou škálu podnětů – co je pro ně důležité, co očekávají od transformovaných domácností, jaký je jejich pohled na spolupráci s pracovníky OSPOD a další věci, které by nás předtím  nenapadly. Směr vedení péče založený na analýze potřeb a  důrazu na individuální přístup vede k vyšší spokojenosti dětí a snižování dopadů traumatu u dětí,“ řekl koordinátor transformace Matěj Karas.
Vzájemná spolupráce pomůže dětem
Jedním z cílů projektu je také více propojit instituce, které se ohroženými dětmi zabývají. Dnes mají děti několik plánů od různých institucí, které mají vést k zajištění jejich bezpečí a naplňování jejich potřeb, jenže ty plány nejsou v souladu. „Zařízení před příchodem dítěte často neznají jeho reálné potřeby a nemohou se na jeho příchod dobře připravit.  Zároveň, pokud s rodinou dítěte spolupracuje nějaká služba s cílem zlepšit její situaci a případně umožnit návrat dítěte, je nutné, aby obě strany spolupracovaly a průběžně vyhodnocovaly, jak se jejich plány daří naplňovat. Aktivní zapojení dítěte musí být samozřejmostí,“ vysvětlila Petra Bílá, vedoucí krajského orgánu sociálně-právní ochrany dětí.
Jak řešit složité osudy dětí?
Projekt má také podpořit  zaměstnance zařízení pro ohrožené děti možností proškolit se ve specializovaných oblastech, které se týkají práce s ohroženými dětmi. To jim pomůže v  práci zejména v oblasti podpory dětí s náročným chováním, s vývojovým traumatem nebo v práci s dětmi se zdravotním postižením.
Ústav i v domácnosti? To nechceme
Cílem transformace je minimalizovat prvky instituce v chodu nově vznikajících dětských domácností. Neměly by proto vznikat nové malé instituce. „To samozřejmě nechceme, tím bychom popřeli celý smysl transformace. A právě v tom má pomoci i tento projektTransformované domácnosti musí fungovat jako plnohodnotné  prostředí, kde děti dostanou koordinovanou péči odborníků, podporu a emocionální stabilitu potřebnou k překonání traumat z minulosti,“ uvedl radní pro školství Pardubického kraje Josef Kozel, pod kterého spadají dětské domovy.
Aby byli spokojení i vychovatelé
„Je pravdou, že projekt klade na pracovníky zařízení pro děti velké, a to hlavně časové nároky, ale zároveň by jim měl přinést větší jistotu pro práci s dětmi díky sdílení informací o jejich potřebách, vyššímu porozumění jejich historii a dostupné odborné pomoci.  Už nyní víme z rozhovorů s pracovníky transformovaných domácností, že to přináší úlevu oběma stranám, snižuje to pnutí, vytváří prostor pro lepší důvěru mezi dětmi a pečovateli a tím i stabilizuje pracovní kolektivy,“ řekl vedoucí odboru školství Martin Kiss.  Projekt potrvá do konce roku 2028. „Do té doby chceme dosáhnout toho, aby náš systém péče o ohrožené děti byl připravený definovat individuální potřeby dětí, ale také na ně adekvátně odpovídat. Aby každý, kdo bude opouštět transformovanou domácnost, měl stejné šance na plnohodnotný život jako jakýkoliv jiný mladý člověk. Další očekávanou změnou bude vytvoření prostředí pro efektivní komunikaci a spolupráci mezi všemi zainteresovanými stranami, včetně dětí a mladistvých, jejich rodin, personálu a externích odborníků,“ dodal Pavel Šotola.

 

Neziskové organizace z Pardubického kraje se s Tomášem Jirečkem učily vyprávět příběhy

Vyprávění příběhů. To bylo hlavní téma vzdělávacího kurzu pro neziskové organizace, který uspořádala Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem.
Efektivně komunikovat i umět vyprávět svůj příběh
„Velmi oceňuji téma vzdělávacího kurzu pro neziskové organizace, který se zaměřil na vyprávění příběhů. Příběhy mají obrovskou sílu, dokážou přitáhnout pozornost a předat důležité hodnoty. Pro neziskové organizace je důležité nejen efektivně komunikovat, ale také umět vyprávět vlastní příběh a inspirovat tak veřejnost,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Účastnící kurzu se dozvěděli řadu užitečných informací o obrazotvornosti, struktuře příběhu a nástrojích vypravěče. „Zkoumali jsme spolu, jak tyto dovednosti budou moct použít ve své praxi. Užili jsme si teorii, prožitky i spoustu legrace,“ uvedl lektor kurzu Tomáš Jireček, jehož potěšila i atmosféra, která se v prostorách Koalice nevládek Pardubicka podařila vytvořit. „Taková parta se nepotká často,“ pochvaloval si lektor aplikované a divadelní improvizace, herec a dramaterapeut v jedné osobě.
O vyprávění příběhů přemýšlí novým způsobem
Plno pozitivních dojmů si z kurzu odnesla Monika Vílímová, zakladatelka spolku Spokojení LIŠÁCI, jehož cílem je podporovat děti a jejich okolí na cestě ke spokojenému životu. „Celé setkání se konalo ve velmi přátelském duchu a v bezpečném prostředí, kde jsme mohli otevřeně sdílet příběhy. Největší aha moment pro mě přišel ve chvíli, kdy jsme se zabývali tím, jak vyprávět příběhy jinak. Tak, aby jim lidé chtěli naslouchat. Příběhy, které zaujmou, vtáhnou do děje a přitáhnou pozornost,“ shrnula Monika Vilímová, která o vyprávění příběhů nyní začíná přemýšlet novým způsobem. „Je to řemeslo, které vyžaduje trénink a praxi. Kurz považuji za velmi přínosný, obzvlášť v dnešní době, kdy je svět přesycený informacemi a příběhy,“ dodala zakladatelka spolku Spokojení LIŠÁCI.  
Pozitivní zpětná vazba od účastníků potěšila
„Jsme moc rádi, že jsme na kurz vyprávění příběhů obdrželi pozitivní zpětnou vazbu. Je to důkaz toho, jak silný a inspirativní může být příběh jako nástroj pro efektivní komunikaci. Tomáš Jireček je navíc lektorem, který v sobě dokáže kombinovat profesionální přístup, hluboké porozumění tématu i silnou empatii s účastníky. To je vždy velmi cenné,“ sdělila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová a dodala, že i další vzdělávací kurz pro neziskové organizace v Pardubickém kraji bude mít velmi zajímavé téma a lektora. Tentokrát půjde o time management s Hanou Janikovou. Ta má mnohaleté zkušenosti jak s lektorováním, tak s řízením neziskové organizace Rodinné Integrační Centrum. To pomáhá rodinám dětí s poruchou autistického spektra. „Tento kurz se zaměří na efektivní řízení času. Má za cíl jeho účastníky naučit, jak plánovat a jak si umět stanovit priority. A to tak, aby dosáhli maximální produktivity a minimalizovali stres,“ přiblížila koordinátorka informačního centra Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Barbora Jouzová.
Kde najít informace o dalších kurzech?
Podrobnější informace o vzdělávacích kurzech pro neziskové organizace včetně možnosti přihlášení najdete na webu https://www.konep.cz/aktivity/vzdelavani-neziskovek/.

 

Nová videa o České Třebové

 

Modernizace silnice mezi Mladkovem a Jablonným nad Orlicí by mohla začít již v létě

Pardubický kraj dlouhodobě připravuje modernizace silnic II. tříd za výrazné finanční podpory z fondů EU. Nyní krajští radní schválili zahájení soutěže na výběr dodavatele další významné komunikace, a to silnice II/311 Mladkov – Jablonné nad Orlicí, která bude financovaná z programu INTERREG Česko-Polsko.
Přeshraniční spolupráce s polskými partnery přinese komfortnějšímu propojení našeho kraje s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Pardubický kraj i jeho polský partner si od této spolupráce slibují zvýšení atraktivity obou dotčených oblastí nejenom pro turistický ruch, ale i pro přeshraniční pracovníky. „V loňské stavební sezóně se nám podařilo z fondů EU modernizovat další komunikace a mosty II. tříd a v tomto trendu budeme pokračovat i letos. Je to další krok ke zlepšení komfortu a bezpečnosti dopravy na klíčových krajských komunikacích. Řidiči se tedy mohou těšit na kvalitní silnici, která bude bezpečná nejen pro ně, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl první náměstek hejtmana Dušan Salfický, v jehož gesci jsou investice.
„Kvalitně opravená komunikace je základem pro všechny obyvatele regionu a jsem rád, že práce začnou už v letošní stavební sezóně. Zatím nejsme schopni predikovat bližší termín zahájení stavby, nicméně doufáme, že by k tomu mohlo dojít na začátku letních prázdnin,“ řekl Ladislav Valtr, náměstek pro dopravu a dopravní obslužnost. Modernizace bude ve všech ohledech náročná. Úsek, který projde výraznou proměnou, je dlouhý  přes 9,58 kilometrů. „Budou upraveny jak intravilány obce Těchonín včetně části Celné, městyse Mladkov a menší části města Jablonné nad Orlicí, tak extravilány,“ vysvětlil Valtr. Zároveň dojde k rekonstrukci pěti mostů, modernizaci odvodnění komunikace, dopravního značení, dopravně-bezpečnostních zařízení, autobusových zastávek a ošetření silniční vegetace. Cílem je zvýšit bezpečnost provozu i chodců a modernizovat vozovku tak, aby splňovala nároky na intenzitu dopravního zatížení, která na této komunikaci je.
„Na řešení  silnice mezi Mladkovem a Jablonným nad Orlicí pracujeme intenzivně již delší dobu a jsem rád, že se nyní blížíme k modernizaci tak důležité páteřní komunikace v příhraniční oblasti. Předpokládané náklady na realizaci činí přibližně 189 milionů korun včetně daně, věříme však, že dle našich zkušeností se současnou situací na stavebním trhu dojde k výrazné úspoře finančních prostředků,“ uvedl hejtman Martin Netolický a dodal: „Stavba má být dokončena nejpozději za 15 měsíců od předání staveniště zhotoviteli, nicméně stejně jako v celé řadě dalších výběrových řízeních je opět jedním z hodnotících kritérií také délka realizace stavby,“ řekl hejtman Martin Netolický. Pardubický kraj je velmi úspěšný v získávání finančních prostředků z eurofondů, což se potvrdilo i v tomto případě. „Je skvělé, že se nám podařilo připravit tento projekt ke spolufinancování v programu INTERREG Česko-Polsko. Výše dotace může dosáhnout až 151 milionů korun včetně daně, a to je samozřejmě dobrá zpráva pro krajský rozpočet,“ řekl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Roman Línek.

       

 Předsednictvo Spolku Gymnázia Česká Třebová Vás zve na valnou hromadu,

 která se bude konat v úterý 4. 3. 2025 od 16:30 ve sborovně budovy Gymnázia

Program:     

zpráva o činnosti Spolku v roce 2024 - zpráva o hospodaření Spolku za rok 2024 

návrh plánu činnosti Spolku na rok 2025 - návrh rozpočtu Spolku na rok 2025 - diskuze, různé

Těšíme se na setkání se všemi příznivci gymnázia.

Daniela Fricová, předsedkyně Spolku



Úmrtí v únoru 2025  - aktualizace 18.2. 2025: 

Jan Jiskra, 66 let, Česká Třebová, Lhotka 201. Marta Kalousová, 76 let, Zhoř, Pavel Svatoš, 80 let, Česká Třebová, Jan Janíček, 59 let, Česká Třebová, Kolářová Eva, 89 let, Rybník 105 Česká Třebová  Vlasta Paarová, 93 let, Dr. E. Beneše 621 Česká Třebová Božena Hušková, 82 let, Česká Třebová Jan Landa, 83 let, Na Výšině 1877 Ćeská Třebová Janderová Jana, 78 let, Sadová 302 Česká Třebová  Rousková Jana, 81 let, Česká Třebová   Více v rubrice Úmrtí ZDE