ČD 48/2025 - pondělí 17. února 2025

Nové video Českotřebovského deníku: Českotřebovská pirueta 2025 - 7. ročník

 

 Krasobruslařský klub Česká Třebová uspořádal 15. února již sedmý ročník závodu s názvem Českotřebovská pirueta.  Závod je zařazen stejně jako v minulých letech do seriálu s názvem Pohár Českého krasobruslařského svazu. Přihlásilo na 120 závodníků z celé republiky od nejmladší kategorie až po dospělé. Svá želízka v ohni měl také domácí klub. Byl to závod celodenní, zdejší zimní stadion patřil krasobruslařům od rána do večera, ale také další den kdy se konaly mezioddílové přebory. Český krasobruslařský svaz na závod delegoval rozhodčí a pomohl s technickým zajištěním. Po organizační stránce vše fungovalo bezvadně. V programu bylo také zařazeno exhibiční vystoupení, které vyplnilo polední přestávku   I když závodníci z našeho klubu zatím  na stupně vítězů nevystoupili, tak se mohli představit veřejnosti a porovnat své výkony s nejlepšími. Proto je Českotřebovská pirueta pro město, ale i region velkým přínosem. Uvádíme Přehled výsledků kategorií, ve kterých  startovali také závodníci Krasobruslařského klubu Česká Třebová. Na fotografii vpravo vítězka Kategorie Žačky Sofie Tibitanzlová BK České Budějovice .
2. sloupec mladší žačky

Kuželkáři porazili venku Lokomotivu Liberec a upevnili vedení v tabulce III. ligy 

Po dvou remízových výsledcích  se s napětím čekalo, jak dopadne souboj dvou Lokomotiv - Liberecká Lokomotiva byla hostitelem a českotřebovská zde hostovala.  Výkony dobré, na drahách byl výsledek 3 : 3, ale celkový počet dosažených bodů jasně mluvil pro českotřebovský tým.  Domácím se nepovedlo nasazení hráče do první dvojice, zde hodně ztratili a nedohnali to ani tím, že své nejlepší hráče nasadili proti českotřebovské třetí dvojici.  Zde sice vyhráli, ale zase ne o tolik, aby to bylo na body pro družstvo.  Výsledek je tedy lichotivý. Navíc dvoubodový náskok před týmem Jiří Poděbrady, který Lokomotivě šlapal na paty delší čas na paty. V tomto kole totiž dokonce prohráli s posledním týmem tabulky (Kolínem). příští 15. kolo se hraje za týden 22. února doma v kuželně u Národního domu v České Třebové. Lokomotiva bude hostit tým Sparta Kutná Hora, který je nyní aktuálně na 6. místě tabulky.

Oblastní liga ledního hokeje: v semifinále Skuteč, Lokomotiva, Rebels Polička a Litomyšl B

    Lokomotiva ČT - Sp. Polička B  1:0 1:0 4:2 Série 2 : 0
Branky a nahrávky: 16:08 Kukla Adam (Novotný Jan), 21:29 Šimončič (Jemelka, Fiala), 41:23 Havránek Tomáš (Šimončič, Novotný Jan), 49:33 Novotný Jan (Kukla, Havránek Tomáš), 50:42 Novotný Jan (Jemelka, Holub), 53:11 Palán (Holub) - 42:58 Šváb, 53:51 Tobiáš (Havlík)  Vyloučení: 3:4, využití: 2:0, oslabení: 0:0 
TJ Lokomotiva Česká Třebová: Češka (Ehrenberher Radek) - Jemelka, Havránek Tadeáš, Čejka, Novotný Radim, Zavoral, Havránek Tomáš - Král, Fiala, Holub, Kukla Adam, Šimončič, Novotný Jan, Chudý, Lepša, Slezák, Palán  HC Spartak Polička B: Ehrenberger Jan - Augustin, Bělský, Cihlář Jakub, Cihlář Jan, Elis Dominik, Hamerník, Havlík Adam, Holec, Jirouš, Kukla Tomáš, Lidmila, Šváb, Tobiáš  Diváci: 336 
Čtvrfinálové  dvojice:   HC Baroni Opočno – HC Skuteč;  Polička B - LOKO Č. Třebová; HC Čestice – Rebels Polička; HC Choceň B – HC Litomyšl B   Vybarvené týmy postupují

Informace ze setránky Flotbalového klubu Orlicko Třebovsko 


60 let od úmrtí Josefa GZÍLA mladšího (20.8. 1892 – 15.2. 1965), obchodníka, sběratele a mecenáše výtvarného umění

Narodil se v České Třebové v rodině Josefa Gzíla staršího, majitele obchodu s jižním ovocem, zeleninou a drůbeží. Tehdy Gzílovi bydleli v domě čp. 14. V roce 1895 se rodina přestěhovala do nedalekého, nově zakoupeného domu čp. 11. Oba domy se nacházejí v dnešní Klácelově ulici.
Josef Gzíl mladší se po 1. světové válce začal věnovat rozvoji obchodu s ovocem a zeleninou, který převzal po svém otci. Spolu se svým švagrem Václavem Krásou provozoval ve svém domě velkoobchod s ovocem a zeleninou. V České Třebové se také oženil. Jeho manželkou se stala slečna Milada Fialová, dcera mlynáře Víta Fialy z Podbranského mlýna čp. 83 v Podbranské ulici. V období 2. světové války se manželé Gzílovi starali o chlapce Františka Pácla, jehož rodiče byli vězněni v koncentračním táboře. S ukončením války jej vrátili matce. Po únoru 1948 dobře prosperující obchod zaniká. Navíc majitelé domu smějí užívat pouze jeho horní patro. Přízemí zabral socialistický podnik Pardubický obchod s ovocem a zeleninou, který se významně podílel na devastaci cenné stavby.
Josef Gzíl mladší byl velkým milovníkem výtvarného umění a sběratelem obrazů, kreseb a grafických listů. Za svůj život nashromáždil desítky velice cenných obrazů (Obrovský, Nechleba, Mařák, bratři Mánesové, Purkyně, Chittussi, Švabinský …). Ve druhé polovině padesátých let byl J. Gzíl nouzí donucen několik svých obrazů prodat. Na základě udání byl obžalován a posléze odsouzen ze spáchání trestného činu spekulace. Byl mu také odebrán veškerý majetek včetně obrazů ve prospěch státu. Po restituci majetku darovala celou sbírku obrazů a polovinou domu čp. 11 Městskému muzeu v České Třebové vdova po Josefu Gzílovi paní Milada Gzílová.

PLÁN ČINNOSTI ZO ČSOP PODORLICKO PRO ROK 2025

ÚNOR 
Výroční členská schůze
18.2 přednáška Hrdinové a bídáci , 25.2. přednáška Do džungle za orangutany
 
BŘEZEN
Přednášky: 4.3. R. Krautschneider, 18.3. Obojživelníci  a mokřady – vyhlášení soutěže
Exkurze Mokřady – Farský les 15.3.
Ukliďme svět – 22.3.
Kontrola a údržba trvalých zábran u Přívratu
DUBEN
Přednášky 1.4. Čmeláci, 15.4. Křídlatka
13.4. „ Hledání jara na stezce“
22. -28.4. Den země a Den skautů
KVĚTEN
Výstava obojživelníci 1. 5. až 9.6.
13.5. Den Země Javorka
16.5. Úklidová party
ČERVEN
9. – 14.6. Výstava kaktusů a sukulentů
9. – 13.6. Výstava léčivek

 

ČERVENEC A SRPEN
Mapování orchidejí a křídlatek
Sekání orchidejových luk
Údržba naučných stezek
Příměstský tábor Veselá věda 18. – 29.8.
 
ZÁŘÍ
Mapování orchidejí a křídlatek
Přednášky
Kontrola a údržba trvalých zábran u Přívratu
ŘÍJEN
Mykologická výstava 10.až 12. 10.2025
přednáška
Houbová vycházka
LISTOPAD
přednášky – Grundová
soutěž Chráněná území PK
Výtvarná výstava Rok obojživelníků  
PROSINEC
Štrůdlování a punč

 

 
 

 

Nová videa o České Třebové

 

 

 
       

Rodinné centrum Jablíčko v Jablonném nad Orlicí láká i na Smyslohrátky

Pardubický kraj pro rodinu. To je název dotačního programu, z něhož Pardubický kraj v rámci podprogramu Podpora rodinného života spolufinancuje také provoz Rodinného centra Jablíčko v Jablonném nad Orlicí.
Prostor, kde mohou rodiny smysluplně trávit čas
„Podpora rodinných center, jako je Jablíčko, je důležitá pro každodenní život rodin. Tato centra poskytují rodičům i jejich dětem prostor, kde mohou smysluplně trávit společný čas, zapojit se do různých aktivit a vzájemně se podporovat. V dnešní době, kdy je často těžké najít rovnováhu mezi prací, rodinným životem a volným časem, jsou taková místa velmi cenná,“ uvedl náměstek  hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Rodinné centrum Jablíčko provozuje spolek JERMS. „Jsme především mámy. Víme, jak moc je důležité si pomáhat a stýkat se s lidmi, maminkami a dětmi. Snažíme se vytvářet zajímavé programy, kurzy a akce. A to tak, abychom mohly do Jablonného nad Orlicí a blízkého okolí přinést něco, co spoustu maminek na mateřské vyhledává – kontakt s ostatními. A to nejen pro své děti,“ přiblížila hlavní náplň Kristýna Kaplanová, předsedkyně Rodinného centra Jablíčko, které se může pochlubit širokou nabídkou aktivit.
Herna, tvoření pro nejmenší i Smyslohrátky . Kromě volné zábavy v herně, kde děti mohou rozvíjet svou kreativitu, pohybové dovednosti a interakci s ostatními, centrum pořádá i další  prospěšné aktivity.  Jedním z oblíbených programů je tvoření pro nejmenší. Zde se soustředí na rozvoj jemné motoriky a kreativního myšlení dětí. „Učí se držet tužku, stříhat, lepit a vylepšovat  své základní dovednosti,“ sdělila členka rady rodinného centra Petra Foglová, která má tvořící herny v Jablíčku momentálně „pod palcem“. Velký zájem je i o Smyslohrátky. „Představují typy her nebo aktivit, které stimulují smysly dítěte. Jde o zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Smyslové hraní je jedním z klíčových stavebních kamenů v raném vývoji dětí. Smyslohrátky podporují kreativitu, představivost a hledání vlastního řešení situace. Rozvíjí jemnou motoriku dítěte, koncentraci a koordinaci,“ řekla místopředsedkyně rodinného centra a lektorka Smyslohrátek Barbora Doupalová.
Vzdělávací kurzy i komunitní akce  Zájemci se v rodinném centru mohou účastnit i vzdělávacích kurzů. A to včetně angličtiny pro děti i dospělé nebo přípravy na přijímací zkoušky z matematiky. Ta je vhodná pro žáky základních škol, kteří se hlásí na střední školy.  Jablíčko se aktivně podílí též na organizování či spolupořádání komunitních akcí. Jednou z nich je Jablonský masopust. Ten se bude konat v sobotu 15. února 2025. Jablíčko bude zajišťovat dětský program, který nabídne nejrůznější soutěže, hry, hudbu a občerstvení. „Tato akce je příležitostí pro rodiny, aby se setkaly a užily si společný čas v příjemné atmosféře,“ poznamenala předsedkyně rodinného centra Kristýna Kaplanová.
„Naším cílem je vytvořit v Jablíčku prostor, kde se rodiny cítí vítány a kde se mohou společně bavit, učit a podporovat se navzájem. S každým novým programem se snažíme přinášet něco nového a přispívat k tomu, aby se rodinný život v Jablonném nad Orlicí rozvíjel,“ dodala Kristýna Kaplanová.

Sociální podnik města Chrudim je na správné cestě. I když není jednoduchá

Pardubický kraj dlouhodobě podporuje zaměstnávání osob se zdravotním hendikepem. Tito lidé hledají práci většinou daleko hůř než ti zdraví. Pak si ale zpravidla víc váží možnosti pracovat a bývají v zaměstnání zodpovědní, svědomití a méně nemocní. Takovou zkušenost mají i v Sociálním podniku města Chrudim, který navštívil náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Zaměstnávání zdravotně postižených má smysl  „Zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) má nejen hluboký lidský, ale i ekonomický smysl. Každý člověk má právo na důstojnou práci a možnost se plně zapojit do společnosti. Pro firmy to znamená individuální přístup k různorodým a motivovaným pracovníkům, kteří přinášejí nové perspektivy a přístupy. Navíc, díky různým podporám může být zaměstnávání těchto osob výhodné i pro zaměstnavatele. V Pardubickém kraji se na podporu těchto lidí zaměřujeme dlouhodobě a věříme, že každý člověk má co nabídnout,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Díky práci mají také novou životní náplň  Se slovy náměstka hejtmana souhlasí i ředitel Sociálního podniku města Chrudim Martin Netolický. „Lidé se zdravotním postižením získají díky práci u nás novou životní náplň. Pokud si zaměstnání udrží, mají i jinou kvalitu života. Potom jsou šťastní a cítí, že jsou též prospěšní. Jsme moc rádi, že to pozitivně vnímají i občané a představitelé města. Bez jejich výrazné podpory bychom nemohli úspěšně fungovat,“ poznamenal šéf Sociálního podniku města Chrudim, který byl založen 1. dubna roku 2020. „Jeho vznik tehdy nebyl tak hladký, ale vedení města si ho prosadilo. Jsme rádi, že tuto důvěru můžeme městu splácet tím, že dbáme na to, aby byl efektivní, ekonomicky udržitelný a naplňoval cíle, které jsme si stanovili,“ dodal ředitel prospěšné organizace.
Ruční čistění města má pozitivní odezvu  Sociální podnik řadu zaměstnanců využívá například na ruční čištění města včetně ekologického ručního odplevelení. „Každý z nich má svůj rajon, o který se stará. Těší nás pozitivní ohlasy, že Chrudim je čistší než dříve,“ podotkl Martin Netolický.  Podobné služby nabízí i obcím z okolí. „Momentálně spolupracujeme například s městem Třemošnice, kam vysíláme dva naše pracovníky na úklid kolem nádraží a radnice. Ceny máme symbolické. Zároveň se snažíme o to, aby v dané lokalitě pracovali lidé, kteří k ní mají nějaký vztah či vazbu,“ vysvětlil šéf chrudimského sociálního podniku. Ten zájemcům nabízí i třídění odpadu, roznos a výlep letáků, ale také třeba úklidové, pomocné a hlídací práce. Rozvíjet je možné rovněž recepční služby a výpomoc v šatně v době pořádání nejrůznějších akcí. „Potenciál v rozvoji našich služeb je velký. Důležité je, abychom měli dostatek pracovníků,“ zdůraznil Martin Netolický.  
Ne vždy je vše zalito jen sluncem  Ne vždy je zaměstnávání OZP zalito jen sluncem. Často je spojeno i s různými komplikacemi a starostmi. „Tito lidé mají své problémy. Je potřeba se jim věnovat, mluvit s nimi a pomáhat jim jejich těžkosti řešit. Bez kvalitní koordinátorky, která je s nimi v dennodenním kontaktu, by to nešlo. Hodně lidí má dluhy nebo exekuce. Někteří v minulosti propadli gamblerství nebo mají těžké zdravotní diagnózy. Je důležité, aby se jim šila práce na míru a bral v potaz jejich hendikep. Většina z nich má nějaké omezení. Nejsou schopni pracovat jako zdraví zaměstnanci. Někdy to není jednoduché, ale když je vzájemná ochota si pomoct ze strany zaměstnavatele i zaměstnance, může tento model velmi dobře fungovat,“ konstatoval ředitel Sociálního podniku města Chrudim, který v současné době využívá například příspěvků na zřízení chráněného pracovního místa pro OZP a příspěvků na podporu zaměstnávání OZP na chráněném pracovním místě.
Možná inspirace pro další obce a města v kraji  „Mám radost z toho, že se Sociální podnik města Chrudim vydal na správnou cestu. I když není jednoduchá, dokazuje, že sociální podnik založený obcí nebo městem může zdárně fungovat. Je skvělým příkladem toho, jak lze propojit sociální odpovědnost s podnikatelským přístupem a zároveň pomáhat znevýhodněným skupinám obyvatel. Věřím, že může být inspirací pro další města a obce nejen v Pardubickém kraji, ale po celé republice. Ostatně i podobné projekty na Slovensku potvrzují, že takové aktivity mají smysl a mohou se stát pilířem sociálního podnikání v regionu,“ dodal náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.
Chcete vědět víc informací o sociálním podnikání?  Pokud vás zajímá sociální podnikání v Pardubickém kraji, najděte si webovou stránku Pardubického kraje www.pardubickykraj.cz/socialni-podnikani. Více informací o Sociálním podniku města Chrudim získáte na webu www.spchrudim.cz.

 Videa Českotřebovského deníku - LEDEN 2025

 

Skutečský festival je jako ruka plná karet

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč slaví 20. narozeniny. Organizátoři jeho program připodobňují k ruce plné karet. Rozmanitý program je možné navštívit od 16. března do 11. května letošního roku.
„Naším záměrem je, aby si z festivalového programu mohl vybrat opravdu každý. Proto to přirovnání k ruce plné karet, z nich můžete náhodně vytáhnout nižší karty v podobě menších komorních koncertů i esa, mezi která patří velké hudební projekty uváděné v prostorách zimního stadionu. V ruce držíme i karty představující operu, operetu, balet nebo vokální koncerty. Trumfy nás mohou přenést do kostelů nebo dokonce na hrad,“ popisuje karetní metaforu Lenka Frídlová z pořadatelského týmu.
Klasické hudby jako takové se stále ještě řada lidí poněkud obává. Skutečský festival nabízí řadu možností, jak objevit kouzlo této hudební kategorie. Doporučuje například koncert The CELLO Boys, kteří melodie slavných klasiků vkládají do hitů rockových kapel nebo koncert Janek Ledecký Symphonic, kde známé populární písničky zazní s doprovodem symfonického orchestru a podporou kapely Ivana Hlase. Na své si však přijdou i milovníci klasických žánrů, kteří zcela jistě ocení českou premiéru opery Adam a Eva podle oratoria Josefa Myslivečka z libereckého divadla F. X. Šaldy.
Celý program, čítající 13 koncertů a představení, je zveřejněn na www.hudebniskutec.cz. Karty jsou rozdány, přijďte si zahrát.


Úmrtí v lednu a únoru 2025  - aktualizace 10.2. 2025:   

Jan Janíček, 59 let, Česká Třebová, Kolářová Eva, 89 let, Rybník 105 Česká Třebová  Vlasta Paarová, 93 let, Dr. E. Beneše 621 Česká Třebová Božena Hušková, 82 let, Česká Třebová Jan Landa, 83 let, Na Výšině 1877 Ćeská Třebová Janderová Jana, 78 let, Sadová 302 Česká Třebová  Rousková Jana, 81 let, Česká Třebová   Více v rubrice Úmrtí ZDE