ČD 41/2025 - pondělí 10. února 2025

 Jaký byl 55. Lidový ples

V sobotu 8. února se v restauraci Na Horách konal již 55. lidový ples. Tato tradiční společenská akce nabídla účastníkům pestrý a zábavný program. Tedy především hudbu a tanec. O živý hudební doprovod se znovu postaral skvělý taneční orchestr Combo 2 z Litomyšle. Na chvíli zazněla ale i reprodukovaná hudba. Nejprve, když se na parketu objevilo mladé taneční duo dvou extraligových tanečnic z taneční školy Šárky Prossové. Později pak také se světelným doprovodem působivé předtančení Country kapely Kameničná.
Program svým milým slovem doprovázela Zuzana Kupková, která mezi hosty přivítala mimo jiné také europoslance Tomáše Zdechovského.  Ten pak spolu se zastupiteli města paní Magdalénou Peterkovou a Martinem Voleským pomohl vylosovat a předat nejhodnotnější ceny plesové tomboly, jako byl zájezd do Štrasburku, vyhlídkový let od pana Řeháka nebo pobytový voucher od senátora Patra Fialy . 
¨Text Jindřich Strejček, fotografie Martin Šebela, který připravuje z plesu kompletní fotoreportáž
 

 Vydařený pořad České křesťanské akademie:  Duchovní symbolika v hudbě v podání Jiřiny Marešové

Místní skupina České křesťanské akademie je stále aktivnější. Po velmi vydařené besedě s plzeňským biskupem Tomášem Holubem pokračuje v další činnosti. Od letošního roku má nového předsedu Ing. Jiřího Prokopa, pod jehož vedením již zorganizovala novoroční vycházku k semanínské kapličce. 9 února se zájemci o činnost české křesťanské akademie sešli ve Vyskočilově vile, kde má svou modlitebnu Církev československá husitská. Připravený sál byl zaplněn do posledního místa, posluchači vyslechli hudební pořad přední české varhanice Jiřiny Marešové na téma Duchovní symbolika v hudbě. Jiřina Marešová je špičkový interpret varhanní a cembalové literatury. Jako jedna z mála českých varhaníků se specializuje na varhanní improvizaci. Vyučuje na Akademii múzických umění a hraje na českých i mezinárodních varhanních festivalech.  Před pozornými posluchači v českotřebovské Vyskočilově vile se představila jako vnímavá přednášející se schopností i laikům vysvětlovat tajemství hudby srozumitelným způsobem. Své  téma doplňovala ukázkami  hry na historických varhanních positivech, které samy o sobě pak byly předmětem obdivu přítomných. Českotřebovský deník nechyběl a tak budeme mít příležitost shlédnout a poslechnout ukázky z této pro Třebováky mimořádné akce hodné zaznamenání. 
Předseda České křesťanské akademie Ing. Jiří Prokop  na závěr také  seznámil přítomné s dalšími připravovanými akce ČKA. 9. dubna to bude zajímavá beseda s odborníkem zaměřená do oblasti výchovy mládeže zabíhající  do stále aktuálnějšího tématu informační technologie a mládež a na sobotu 1. května je připraven společný výlet za Janem Ámosem Komenským do Brandýsa nad Orlicí.  Z nedělního hudebního pořadu uvádím zatím několik fotografií, zítra bude video. (mm)
 

Setkání představitelů města se zástupci bankovního sektoru, firem a podnikatelů se uskuteční 12. února v Malé scéně.

 Setkání v letech 2020, 2022, 2023 a 2024 si můžeme přiblížit na videu 

     
Tragedii Honzy Janíčka připomíná i Mladá fronta Dnes, také Orlický deník.  Bude chybět rodině a zejména hudebníkům, ale nám všem . Sbíráme vše co pomůže doplnit jeho odkaz...

Před 10 lety: výstava soutěžních návrhů na úpravu Nového náměstí a přilehlých ulic a nevyřešený osud tzv. Hotelového domu

Na  výstavě bylo v roce 2015 14  soutěžních návrhů na úpravu Nového náměstí a přilehlých ulic. Některé se zdály být  velmi zdařilé a občané je oceňovali.  Na vernisáži výstavy současně padaly dotazy na to, kdy a jak bude upraven bývalý  hotelový dům čp. 1906. Někteří dokonce projevovali obavu, že náměstí bude upraveno, ale tento dům zde zůstane ve stavu v jakém je a bude dělat velkou ostudu a  znehodnotí celé další okolí. Město mělo má s  využitím tohoto objektu postaveného v roce 1980 vlastně v akci Z skutečně velké starosti. Jde o devitipodlažní objekt, který sloužil jako ubytovna ČD a také k bydlení, i když bytový fond v pravém slova smyslu nešlo. Jeho nájemníci již zde v roce 2015 nebydleli, dům se připravoval na rekonstrukci, nyla již připravená projektová dokumentace. Podoba pláště z projektu  je zřejmá z přiložené fotografie a známe ji s malými změnami z dneška.   Hlavním problémem bylo financování této akce.  Dům byl ve vlastnictví ČD. Hrozilo, že objekt zakoupí firma a využije jako ubytovnu pro "toho, koho sežene", což by v centru města a na náměstí,  které se připravovala náročná revitalizace bylo velmi špatně.  Město proto objekt zakoupilo v roce 2013 prostřednictvím městské společnosti TEZA, která si na tuto akci musela vzít 20ti milionový úvěr, další prostředky ve výši 1,5 mil. Kč poskytl městský rozpočet.. Úvěr se nyní splácí, ale z objektu bohužel není žádný užitek. Při zakoupení byl původní předpoklad, že se na rekonstrukci budou podílet bývalí nájemníci, další prostředky se seženou s pomocí dotačních titulů. V přízemním podlaží měly být nebytové prostory, např. lékařské ordinace. Určitý zájem o pronájem existoval. V dalších podlažích měly být byty. V té době ale bylo ve městě bytů dostatek, ani developeři žádné nové nechystají. Není velká poptávka. Největší zájem je o malé byty pro seniory s pečovatelskou službou. Dotační titul pro tento účel sice existuje, ale pro tento objekt je není použitelný. Dům má devět podlaží a hasiči  mají své přísné předpisy - dům pro bydlení seniorů může být nejvýše pětipodlažní.   Takže se hledal jiný způsob. Nakonec se našel v prodeji domu i s připraveným projektem revitalizace. Vznikla rezidence Belveder.  Trvalo to sice dlouho, ale podařilo se. Pro revitalizaci dostal nový investor výjimku v tom smyslu, že nemusel zajistit pro každý byt parkovací místo. Snad naposledy. Ovšem lze říci, že to jistou logiku mělo, neboť tento dům již přece obydlený byl. Navíc ta potřeba jeho úpravy byla opravdu velká.
A REVITALIZACE NOVÉHO NÁMĚSTÍ? Dopadlo to nakonec zcela jinak než se očekávalo.  Hotelový dům = Rezidence Belveder je opravena a obydlena a sousední Nové náměstí zůstává stále omšelé, jeho revitalizace je dodnes ve hvězdách. Je sice součástí Strategického plánu města do roku 2035, ale to  budeme muset zase dalších deset let čekat?  Podívejme se na některé 10 let staré návrhy na rekonstrukci Nového náměstí. Obrázků je hodně, proto přidám ještě odkaz na článek o výstavě z roku 2015. Najdete jej ZDE

Nedožitých 100 let Jaroslava HOSNEDLA (4.2. 1925 – 2.10. 1983), středoškolského profesora

Dětství prožil ve Velkém Boru u Horažďovic, gymnázium vystudoval ve Strakonicích a Filozofickou fakultu na UK v Praze. Po studiích začal učit na pedagogické škole v Pardubicích, do České Třebové přišel za zaměstnáním v roce 1953. Znali jsme jej nejen jako gymnazijního pedagoga a profesora SPŠŽ. V místním divadelním souboru Hýbl působil ve funkci režiséra a dramaturga, byl také divadelním lektorem, recenzentem a kritikem. K divadlu přivedl řadu mladých českotřebovských talentů. Nezanedbatelná byla i jeho práce vedoucího rozhlasového kroužku, který zajišťoval vysílání ze studia rozhlasu po drátě v České Třebové a v padesátých letech také vydával v redakční spolupráci s Emilem Mikoleckým časopis Hlas Osvětové besedy. Ten vycházel v České Třebové v letech 1955 až 1958. V době normalizace byl označen za představitele pravicového oportunismu a jeho osud byl zpečetěn. Krátce ještě učil na SPŠŽ v České Třebové, na Střední zemědělské škole v Lanškrouně a na Gymnáziu v Litomyšli. V roce 1974 byl ze školských služeb propuštěn a byl zaměstnán v n.p. Strojtex 05 Česká Třebová, kde pracoval postupně jako expedient, knihovník a archivář. Ještě v této době se však zajímal o ochotnické divadlo  a místní historii, sám publikoval  svou vlastní verzi výkladu českotřebovského městského znaku.
 

Nová videa o České Třebové


Silničáři už najezdili více než 236 tisíc kilometrů

 Tři měsíce zimní údržby mají za sebou krajští silničáři. Do konce ledna najezdili více než 236 tisíc kilometrů, vysypali 7125 tun soli, 7362 tun inertního materiálu a spotřebovali 3,3 miliony litrů solanky.
Nejnáročnějšími byly pro Správu a údržbu silnic Pardubického kraje dny od 6. do 8. prosince, od 2. do 4. ledna a od 10. do 12. ledna. „Některé dny přinesly větší sněhové srážky a k tomu silný vítr, kdy jsme zajistili sjízdnost, ale vlivem silného větru se sníh vracel zpět. Vyjíždět ale musíme pokaždé, kdy jsou teploty kolem nuly, protože je potřeba zkontrolovat stav silnic a v případě, že jsou nějaké srážky, je třeba komunikace ošetřit. Takových dnů bylo během období zimní údržby mnoho a s tím souvisí spotřeba posypového materiálu,“ sdělil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.
Péči silničářů si komunikace žádají i v případě ranních mlh. Ty představují riziko vzniku nebezpečných námraz i spadu jinovatky ze stromů. „Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost i přes zdánlivě mírnější průběh zimního počasí,“ upozorňuje Vašák.
Silničáři mají na všech patnácti cestmistrovstvích dostatek zásob posypového materiálu pro další průběh zimy a postupně jej doplňují.
Nejen zimní údržba
V zimních měsících se silničáři nevěnují pouze zajištění sjízdnosti, ale i dalším činnostem, které je nutné provádět při údržbě silniční sítě. „Jedná se zejména o údržbu stromů, kácení starých a nebezpečných stromů, prořez keřů, které brání bezpečnému provozu na komunikaci, údržbě dopravního značení, systémům odvodnění či úklidovým pracím na silničních pozemcích. Na sběr a likvidaci odpadků z příkopů vynakládáme ročně přibližně čtyři miliony korun, které by zcela jistě bylo možné vynaložit účelněji. Bohužel je to činnost, která nás zatěžuje na úkor jiných položek údržby silničního majetku,“ uvedl Zdeněk Vašák.
Zázemí usnadňuje zimní údržbu
Na sklonku minulého roku získali silničáři nové prostory například v litomyšlském či svitavském cestmistrovství. „V roce 2024 jsme investovali do rozvoje zázemí a do techniky pro naše silničáře více než 100 milionů korun. Postavili jsme nové garáže v Litomyšli za zhruba 24 miliony korun a sklady na hořlavé látky ve Svitavách za méně než šest milionů. Investovali jsme také v Hlinsku. V letošním roce plánujeme pokračovat v investicích nejen do oprav silnic, ale také právě do zlepšení zázemí a obnovy strojů našich silničářů, kterým chci za jejich náročnou práci poděkovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Ladislav Valtr.

 

       

Pořady Kulturního centra v únoru 2025


 
 

  Zastupitelstvo města Česká Třebová se sejde v pondělí 17. února

 Snad hlavním bodem jednání  bude  projednání a schválení úvěrového rámce, který umožní stavbu Domova pro seniory. S tím je spojena změna rozpočtu, který se tím podstatně zvýší....

 Dětská centra v Pardubickém kraji přecházejí i legislativně na nový model péče  

Ředitelky Dětských center Veská a Svitavy zažádaly Pardubický kraj o změnu zřizovacích listin těchto příspěvkových organizací tak, aby byla v souladu s novelou zákona, který upravuje péči o děti do tří let věku. Nutno však dodat, že zdravé děti do tří let v těchto zařízeních v Pardubickém kraji nejsou již řadu let.
„Pardubický kraj zrušil kojenecké ústavy už před více než deseti lety, proto o žádné náhlé situaci v tuto chvíli nemluvíme. Změna ve zřizovacích listinách je důležitá z celostátního hlediska, neboť umožní transformaci těchto center na komplexní zařízení zaměřená na péči o děti se závažným zdravotním postižením nebo znevýhodněním a o jejich rodiny,“ upřesňuje hejtman Martin Netolický. To potvrzuje také ředitelka Dětského centra Veská, Markéta Tauberová. „Naším cílem je zajistit, aby děti, které nám byly svěřeny, dostávaly péči, která odpovídá jejich individuálním potřebám. Změna legislativy nám dává příležitost posunout se k modelu, který lépe reflektuje současné potřeby dětí a jejich rodin,“ uvádí Tauberová. „Věříme, že s podporou Pardubického kraje budeme schopni lépe reagovat na specifické potřeby našich dětí a zajistit jim kvalitní služby.“ „Poptávka je především po  specializovaných službách nepřetržité ošetřovatelské péče pro děti s nejzávažnějším zdravotním postižením. Snažíme se, aby rodina s naší podporou mohla o své těžce nemocné dítě co nejdéle pečovat v domácím prostředí a dlouhodobě udržovat dostupnost a nastavení těchto služeb,“ popisuje ředitelka DC Svitavy Drahomíra Votřelová.
 Očekávané změny v roce 2025
„V roce 2025 očekáváme legislativní podporu nově utvářených Center komplexní péče, která zohlední i poskytování zdravotní respitní péče o děti. Je nezbytné také upřesnit podmínky úhrady zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění. Doposud nebyla zdravotní péče o dlouhodobě nemocné děti v našich centrech hrazena z tohoto pojištění. Obě centra poskytují a mají registrované jednotlivé zdravotní služby, včetně dlouhodobé lůžkové zdravotní péče pro děti v paliativní péči a fyzioterapie ambulantní a v domácí péči pacienta. Tento rok již bude možné vykazovat tuto péči a mít ji hrazenu z veřejného zdravotního pojištění,“ popisuje náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Štefka.
Dětská centra poskytují také:  zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP), péči o děti v dětské skupině  sociální službu sociální rehabilitace rodinám v obtížné životní situaci

 Videa Českotřebovského deníku - LEDEN 2025

 

 Pardubický kraj podporuje bezpečnost silničního provozu a dětí 

Na osmi dětských dopravních hřištích v Pardubickém kraji se uskutečnila výuka, kde se tisíce dětí seznámily s pravidly silničního provozu. Kromě toho vznikla mobilní aplikace s detektivní hrou s dopravní tematikou a proběhla soutěž mladých cyklistů.
Pardubický kraj se pravidelně podílí na zajištění prevence v oblasti bezpečnosti silničního provozu, pro letošní rok poskytuje individuální dotaci ve výši 400 tisíc korun ústavu Prevencí pro život, z. ú. Jednotlivé aktivity této organizace souvisí s prevencí bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a kromě krajských financí se do nich v roce 2025 zapojují i prostředky z rozpočtu Ministerstva dopravy ČR ve výši necelých dvou milionů korun. Program se zaměřuje na rizikové skupiny a prostředky jsou rozděleny do šesti kategorií, jako je například dopravní výchova dětí, nákup motivačních materiálů, soutěže, pořádání odborných seminářů a školení pedagogů na dětských dopravních hřištích, nebo bezpečnostně preventivní akce pro děti a širokou veřejnost. "Prevence není nikdy dost, hlavně v případě, kdy jde o děti,“ řekl Ladislav Valtr, náměstek hejtmana a radní pro dopravu, který doplnil: „V ukončeném turnusu probíhala dopravní výchova na osmi dětských dopravních hřištích napříč celým Pardubickým krajem. Děti se během výuky seznámily s rolí chodce a cyklisty v silničním provozu, základním dopravním značením a zjednodušenou formou i s pravidly silničního provozu. V nižších ročnících se vyučuje formou hry s názornými pomůckami a obrázky.“ Do výuky se zapojilo celkem 5732 žáků z 99 mateřských a základních škol.
Městská dopravní hra, projektová soutěž i soutěž mladých cyklistů
Za finanční podpory Pardubického kraje, města Pardubice a Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR vznikla také mobilní aplikace s názvem Pardubická dopravní záhada. Jedná se o venkovní detektivní hru s dopravní tematikou, která je propojená s reálným prostředím Pardubic. „Na konci čtyřkilometrové cesty, po 12 zastávkách s otázkami z dopravy, si účastníci mohou v Informačním centru Pardubic vyzvednout svoji odměnu v podobě reflexního prvku. Hra má dvě úrovně obtížnosti, takže ji může hrát jak dítě, tak dospělý,“ vysvětlila pravidla hry Radka Binhaková, koordinátorka BESIP pro Pardubický kraj.
Jako součást kampaně pokračovala i projektová soutěž o elektrokoloběžku, do které se přihlásilo 37 studentů se svými projekty zaměřenými na zvýšení bezpečnosti v Pardubicích, nebo dopravní soutěž mladých cyklistů, do které se v Pardubickém kraji zapojilo 240 žáků z 29 základních škol.
Poznámka: Českotřebovské dopravní hřiště je už deset let jen na papíře a v plánech, nyní vlastně odložených. Jen proto, že jsme měli nereálné představy. Za peníze, které dáváme do  módního bikesharingu jsme mohli mít dopravní hřiště vyřešeno. Byla by to investice pro děti a ta by měla mít přednost. Potřeba naučit děti jezdit na kole bezpečně  je součástí dopravní výchovy na školách. A tak největší město okresu dopravní hřiště nemá.

Skutečský festival je jako ruka plná karet

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč slaví 20. narozeniny. Organizátoři jeho program připodobňují k ruce plné karet. Rozmanitý program je možné navštívit od 16. března do 11. května letošního roku.
„Naším záměrem je, aby si z festivalového programu mohl vybrat opravdu každý. Proto to přirovnání k ruce plné karet, z nich můžete náhodně vytáhnout nižší karty v podobě menších komorních koncertů i esa, mezi která patří velké hudební projekty uváděné v prostorách zimního stadionu. V ruce držíme i karty představující operu, operetu, balet nebo vokální koncerty. Trumfy nás mohou přenést do kostelů nebo dokonce na hrad,“ popisuje karetní metaforu Lenka Frídlová z pořadatelského týmu.
Klasické hudby jako takové se stále ještě řada lidí poněkud obává. Skutečský festival nabízí řadu možností, jak objevit kouzlo této hudební kategorie. Doporučuje například koncert The CELLO Boys, kteří melodie slavných klasiků vkládají do hitů rockových kapel nebo koncert Janek Ledecký Symphonic, kde známé populární písničky zazní s doprovodem symfonického orchestru a podporou kapely Ivana Hlase. Na své si však přijdou i milovníci klasických žánrů, kteří zcela jistě ocení českou premiéru opery Adam a Eva podle oratoria Josefa Myslivečka z libereckého divadla F. X. Šaldy.
Celý program, čítající 13 koncertů a představení, je zveřejněn na www.hudebniskutec.cz. Karty jsou rozdány, přijďte si zahrát.

 

Budovu bývalého finančního úřadu v Moravské Třebové chce kraj předělat na ubytování pro studenty

Pod zkratkou ÚZSVM se skrývá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, tedy organizace, která spravuje vybraný nemovitý i movitý majetek státu a zajišťuje jeho účelné a hospodárné využití nebo prodej. S ředitelkou úřadu Kateřinou Arajmu a ředitelem územního pracoviště v Hradci Králové Michalem Votřelem o převodu objektu bývalého finančního úřadu v Moravské Třebové. V něm by Pardubický kraj rád vytvořil ubytování pro žáky svých středních škol, a to nyní primárně pro Gymnázium a letecké lyceum Moravská Třebová.
„S ohledem na spádovost leteckého oboru, který jsme vytvořili před několika lety při gymnáziu v Moravské Třebové, roste také poptávka po ubytovacích kapacitách. Ty stávající ani při adaptaci objektů, které máme jako kraj ve městě k dispozici, nestačí, což by bránilo v dalším rozvoji školy. Proto jsme se obrátili na ÚZSVM s žádostí o bezúplatný převod budovy bývalého finančního úřadu. Tento objekt je z našeho pohledu momentálně tím nejvhodnějším pro adaptaci na ubytovací kapacity pro naše žáky, a to nejen po finanční stránce, ale také po stránce časové, Jelikož bychom rádi nové ubytovací kapacity připravili již od školního roku 2026/2027,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Nyní připravíme oficiální žádost na ÚZSVM, avšak jsem přesvědčený, že v tomto případě je jasně definovaný veřejný zájem pro bezúplatný převod, který má své jasné podmínky, a to například nemožnost nakládaní s nemovitostí po dobu 15 let, či omezené možnosti jejího komerčního využití. To jsou všechno parametry, které plně akceptujeme. Osobně jsem rád, že úřad přistupuje k žádostem územních samosprávných celků vždy s rozvahou a detailně vyhodnocuje veřejný zájem v rámci převodů,“ řekl hejtman.
Ten s vedením ÚZSVM hovořil také o novele zákona o majetku České republiky, která zjednoduší a zpřehlední proces převodů nepotřebného nemovitého majetku mezi státem a územními samosprávnými celky. Nová právní úprava zajistí obcím a krajům informovanost o plánovaném zcizení nepotřebného majetku na jejich území a rovněž jim v případě zájmu usnadní jeho převod.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových byl zřízen k 1. 7. 2002, zákonem č. 201/2002 Sb. ÚZSVM je organizační složkou státu spadající do resortu Ministerstva financí. Svou činnost vykonává prostřednictvím 8 územních pracovišť, 32 regionálních pracovišť a 6 samostatných oddělení územních pracovišť. Ústředí sídlí v Praze. Mezi hlavní agendy ÚZSVM patří zastupování státu v majetkových právních jednáních, hospodaření s vymezeným státním majetkem a dislokační agenda. ÚZSVM zastupuje stát před soudy, rozhodčími orgány, správními úřady a jinými orgány ve věcech týkajících se majetku státu. ÚZSVM spravuje vybraný nemovitý i movitý majetek státu a zajišťuje jeho účelné a hospodárné využití nebo prodej. ÚZSVM optimalizuje rozmístění státních institucí na území ČR, zejména přesunem z komerčních nájmů do státních budov. K analýzám možných úspor používá Centrální registr administrativních budov (CRAB).

Úmrtí v lednu a únoru 2025  - aktualizace 8.2. 2025:   

Jan Janíček, 59 let, Česká Třebová
Vlasta Paarová, 93 let, Dr. E. Beneše 621 Česká Třebová
Božena Hušková, 82 let, Česká Třebová
Jan Landa, 83 let, Na Výšině 1877 Ćeská Třebová
Janderová Jana, 78 let, Sadová 302 Česká Třebová
Rousková Jana, 81 let, Česká Třebová
Beranová Milada, 84 let,  Ústecká ul. Česká Třebová
Pastyřík Miloš, 74 let, Masarykova 1400 Česká Třebová
Vytlačil Václav, 78 let, Čechova 403 Česká Třebová
Umová Anna, 66 let, Habrmanova 1660 Česká Třebová
Rousková Jana, 81 let, Česká Třebová
Slezák Miloslav, 64 let, Česká Třebová, Grégrova 40
Broulík Bohuslav, 74 let, Česká Třebová U Stadionu 570
Rybka Vladimír 85 let, Česká Třebová, Dukelská 407, 
Bohuslav Matyáš, 67 let, Česká Třebová, Brožíkova 945,
Pavlína Hejlová, 59 let, ČT Lhotka 199.
 Více v rubrtice Úmrtí ZDE