Příloha ČD 12/2025 - 11.1. 2025

  Z obsahu vydání:

 Jak probíhalo budování a otevření Domova důchodců v roce 2003 

Bez velké dotace to možné nebylo. A víte, že jsme ji získali za dvě sklenice medu?

V roce 2022 byly zahájeny dvě velké stavby pro sociální oblast, podpořené velkými dotacemi. V první řadě to  byla stavba nového pavilonu A Domova pro seniory, podpořená velkou dotací státu (Evropské dotace tehdy žádné nebyly. Stavba tehdy byla stanovena ve výši do 80 milionů korun, z toho dotace tvořila skutečně rozhodující část. Pro takovou dotaci bylo třeba získat podporu v Parlamentu. To ještě bylo v době existence okresních úřadů a velkou roli zde měl tehdejší přednosta okresního úřadu Bohumil Čada, a také poslance Radko Martínka. Kraje pak vznikly v roce 2000, ale to hlavní bylo provedeno již před touto dobou. Navíc se Bohumil Čada stal prvním senátorem za náš volební obvod a podpora proto pokračovala. Česká Třebová tehdy tu stavbu nutně potřebovala, měla k dispozici jen 40 lůžek v dnes již odepisované budově. Ač procházel mnoha úpravami a opravami, přístavbou atd, byla to situace vyžadující rázné řešení - postavit vlastně nový "domov důchodců" Investici připravilo vedení města za starosty Jiřího Páska.

Teď přidám něco o o těch sklenicích medu. Svědectví poskytl František Čech, tehdejší místostarosta, který měl tuto věc na starosti a podle výsledku lze vidět, že se opravdu snažil. Tehdy ještě nebyla digitalizace na takové úrovní, že by se vše řešilo on-line a tak vše bylo na papírech a se vším bylo třeba jezdit osobně. Právě kompletně vyplněnou a rámcově odsouhlasenou žádost o dotaci  odvážel místostarosta František Čech do Prahy (jak jinak než vlakem), na nádraží se potkal  s JUDr. Miroslavem Stejskalem, který k nám na radnici  tehdy dojížděl do funkce městského právníka z Výprachtic (zde byl pak později starostou, nyní je místostarosta). Franta Čech vysvětlil, kam jede a proč a Miroslav Stejskal  ho překvapil otázkou "Co jim vezeš, aby ti to dobře dopadlo?" "Nevezu nic", povídal Čech, "myslíš že to je chyba?"   "Samozřejmě, ale řešení mám. Vezu tady dvě sklenice medu, uvidíš že to není špatné řešení," povídá Stejskal. "A skutečně  to bylo řešení velmi užitečné.  Při předání žádosti o dotaci bylo třeba osobně zkontrolovat předložené tabulky a odstranit chyby. To s pomocí pracovnice, která to měla na Ministerstvu práce a sociálních věcí na starosti a všemu rozuměla do detailu. Pomohla a nakonec i s vděčností přijala  ty dvě sklenice medu, které jsem přivezl", říkal František Čech.  Dá se tedy možná říci, že med z Výprachtic tehdy zachránil dotaci pro nás Domov důchodců....

Slavnostní  zahájení stavby a položení základního kamene (který je nyní zabudován do zdi ve vstupu do budovy) se konalo ještě v roce 2002  v době starostování Josefa Páska a jeho pravé ruky Františka Čecha. Hlavní část stavebních prací pak již přešla do roku 2003, , kdy na radnici nastoupilo nové vedení (Jaroslav Zedník, Míla Keprt a Jarmila Žáčková). v listopadu se pak konalo slavnostní otevřené dokončené, ale tehdy ještě neobydlené budovy. Také za přítomnosti  bývalého vedení města, poslance Radko Martínka, senátora Bohumila Čady a náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Libuše Müllerové. Ale na fotografiích poznáte i další osobnosti města, generálního ředitele  společnosti Korado Františka Menclíka, vrchního přednostu Lokomotivního depa ČD  ing. Slezáka, krajského radního Ing. Josefa Janečka,  posledního předsedu MěstNV Česká Třebová Ing. Slavomíra Gabrhela a také tehdy ještě jedenadvacetiletého studujícího právnické fakulty Masarykovy univerzity Martina Netolického a s ním řada dalších tehdejších zastupitelů města. Jednou z prvních návštěv pak byla také delegace z Agrate Brianza (vedl ji Adriano Poletti a tlumočila "italská Třebovačka" Helena Lipenská). S Agrate Bianza byla právě toho roku 2003 na jaře navázána partnerská spolupráce.

Dále snímky z archivní fotodokumentace slavnostního otevření. Najdete tam také naše pianino, na které jsem se učil jako student hrát. Mezitím jsme koupili piano nové a protože jsme pak měli piana dvě, tak jsem chtěl jedno darovat pro aulu domova pro seniory. Nakonec z toho byla z nějakých organizačních důvodů jen výpůjčka na deset let, ale doba výpůjčky byla do dneška pořádně překročena na nynějších 22 roků. A tak zde piano stojí v aule dodnes a je svědkem řady zde konaných slavnostních příležitostí. Bohužel by potřebovalo naladit a jistě i údržbu.... (mm)

A na závěr ještě fotografie ze stavby z jara 2003 a snímek z roku 2008