Českotřebovský deník 357/2024 

                                                      Sobota 28.12. 2024


 
 

Aby se historie neztrácela

Život běží stále dopředu a o to, co bylo dříve se stará málokdo. Události z historie jsou sice zachycené v napsaných článcích, na řadě fotografií, v kronikách, také v dobovém tisku. Kroniky, fotky i další dokumenty se ale také z velké části ztrácí a  když se někdo začne starat, tak se zjistí, že nejsou k nalezení.  Vzniká tím velká škoda, kterou sice není možné vyjádřit v penězích, ale je to z velké části ztráta nenahraditelná.  Proto se mají kroniky uschovat a zajistit o ně péči. Mohou být někdy později cenným materiálem, ze kterého  budou čerpat  další generace.
Myslím, že je třeba na tento problému stále upozorňovat a péči, která je zapotřebí zajistit.  Jde často o materiály, které byly pečlivě setříděny, zachyceny kronikářem nebo autorem napsaných pamětí, aby pak třeba nešťastnou náhodou nebo někdy i z nedbalosti přišly vniveč.
Připomenu např.  nenahraditelnou ztrátu partitury českotřebovské Zedínkovy opery Obrázky z Hor, která nepřežila "úschovu" v drátěné kleci na nástroje  při rekonstrukci Kulturního centra, ztrátu kronik českotřebovské  Lidové školy umění, zatím jsou k nenalezení také staré díly kroniky sboru Bendl. Oldřich Tomeš vedl spoustu let pečlivě kroniku českotřebovského Kruhu přátel hudby a českotřebovských hudebních  čtvrtků od roku 1943, kde jsou zaznamenány všechny koncerty a svědectví vystupujících, ale do dneška se zachovala jen menší část a to díky obezřetnosti ředitele Kulturního centra doc. František Preislera, který zajistil fotografickou repliku kroniky. Ostatní zůstalo v rodině, která to nechtěla dát z ruky jako rodinný majetek,  i když byla situace jiná. Nyní mám starost o materiály které jako historii místního letectví shromáždil Josef Gregor a část z toho získal Vladimír Hrdina a chtěl to poskytnout městskému muzeu. Nedávno zemřel a tak věřím, že  se tak stejně stane.  Historie českotřebovského letectví si zaslouží nové zpracování a je třeba, aby velmi pečlivě zpracované materiály Josefa Gregora se podařil zajistit v městském muzeu.  Muzeum nyní zdánlivě jako by tuto starost nemělo jako prioritu, výzvy na shromažďování  historických pramenů nejsou publikovány  a myslím, že to je chyba. Nevím totiž o jiné instituci, která by měla tuto starost převzít.  Píše si jistě městská kronika, ale což i další napsaná svědectví o současné době nestojí za  zachování, jsou přece napsaná často s větší znalostí problémů než kterou má městský kronikář.
Ale i každý spolek má svou historii a své historické začátky. A jejich úschova záleží mnohdy na  rodinných poměrech, vše bývalo schováváno po rodinách.  Jsou např. doklady o začátcích činnosti spolku zahrádkářů a chovatelů drobného zvířectva, chovatelů poštovních holubů, svoje dokumenty má Sokol, také sbor dobrovolných hasičů a také Klub českých turistů. Není správné tyto dokumenty těmto spolkům zabavovat, ale pořídit nějakou fotodokumentaci, a soustředit ji  ve správných rukou, nejlépe opět v  městském muzeu. Také pečovat o seznam odkazů (a soustavně jej aktualizovat) na kterých lze historické dokumenty se vztahem k našemu městu vyhledávat. To vše nelze dělat bez spolupráce s veřejností. Na koho se obrací badatelé jako první - na muzeum. Čekají zde velkou pomoc a hodně zdrojů pro svá bádání.  Od toho má muzeum také badatelnu.
Výběr událostí z městské kroniky České Třebové za rok 1948
Městským kronikářem byl velmi dlouhou dobu v letech 1948 - 1959 také můj otec Emil Mikolecký. Vím, jak v této době, kdy se o historii města málokdo staral, dával dohromady poválečné události, které v té době v žádné kronice nebyly. Česká Třebová totiž bohužel nemá v historii soustavně vedenou městskou kroniku, ale má ji třeba Kozlov, nebo Lhotka, v opise také Svinná. Zajímavé kapitoly z historie má v kronice popsána obec Parník v době první republiky. Existují historické zápisy ze Semanína, z Rybníka i ze Skuhrova. Protože jsou součástí historického dění na Českotřebovsku, měli bychom se snažit tyto materiály v opisech soustředit. Existuje také státní archiv, samozřejmě.  Jeho existence a úkoly na tom výše napsaném ale nic nezmění. Po městě organizujeme  vycházky s městským muzeem, nikoliv s okresním archivem. Máme tedy zájem na tom, aby co nejvíce informací z historie města a okolí bylo soustředěno v našem dosahu a městské muzeum se pro to jistě dobře hodí. Vím dobře, že se zde historii věnují s láskou a zápalem, v tomto textu mi jde o to, abychom, nic zbytečně nevyhodili, co by mohlo později právě v muzeu chybět. A posoudit to mohou práce nejlépe odborníci na lokální historii a ti jsou bezesporu v našem městském muzeu. Mají těch úkolů daleko více, vím. Já pamatuju na léta, kdy městské muzeum nemělo žádné vlastní prostory, aby mohlo řádně existovat, natož aby mohlo vystavovat.  V té době byla jediná možnost působení - shromažďovat historické  materiály a informace a realizovat osvětovou činnost.  Tehdy to bylo v tzv. "občanských výborech", nyní formou seminářů v samostatné výstavní budově městského muzea. Ale cíl je přece stejný. 
Dodnes mám díky mému tatínkovi velkou část napsaných kronik zejména z padesátých let v kopii a když si v nich čtu, tak vidím, co všechno je třeba pro současnost znovu oprášit. Jaká to byla doba a jaký to byl rozdíl proti dnešku. Mnoho lidí tuto dobu nezažilo a proto se dívá na svět jinýma očima. Protože dnes se za sebou do historie moc neohlížíme. A to jsou k dispozici i různá svědectví a dokonce kroniky o poválečné době do odsunu Němců atd. a stálo by za to je fundovaně zpracovat a porovnat svědectví z více zdrojů.  To vše znovu stojí za zachycení a zpracování, a především o bezpečnou úschovu pro další studium.  Milan Mikolecký

Připomeňme si některá videa Českotřebovského deníku zachycující osobnosti našeho města....


  33. Akademie gymnázia: veselá a podnětná.  (Kostky byly vrženy)

 
V úterý 17. prosince se konala tradiční studentská akademie. Studenti si připravili scénky na téma Kostky jsou vrženy. Předvedená vystoupení byla nápaditá, úsměvná i vedoucí k zamyšlení.  Součástí akademie bylo také vystoupení hudební skupiny Peladores a předání cen studentům, kteří v minulém školním roce úspěšně reprezentovali školu v předmětových soutěžích a olympiádách.  Všem studentům děkujeme za hezkou prezentaci gymnázia. J. Wątroba
Fotoreportáž je v samostatném souboru ZDE     Fotoprezentace ze snímků je  připravena  ZDE  I. polovina akademie je zaznamenána na I. dílu videa ZDE. Na II. polovině se pracuje, jde o sestřih z více kamer.

Hokejbalisté opět o Vánocích nezaháleli

XXVI. Vánoční turnaj zná vítěze:  (J)Elita... 2. Parník, 3. Růžová prasátka 4. Hasiči 5. Nuly 6. Květinky
Středeční mrazivé ráno 25. prosince bylo opět ve znamení dalšího  již XXXIV. ročníku vánočního turnaje. Podle vysoké hodno  čísla ročníku je zřejmé, že se nehrál pouze  na hokejbalovém hřišti v Benátkách, ale daleko dříve na jiných sportovních plochách ve městě. Vánočního turnaje se letos  zúčastnilo šest týmů. Podle zpráv z hokejbalového webu  chyběli Čahouni, které schvátila "vánoční rýmečka". Hrálo se standardně na dvě skupiny a pak semifinále a finále. Letošní ročník přinesl překvapení, dozrávající dravé mládí  "E(je)lita"  poprvé ve své historii ve finále porazila matadory zastoupený Parník. Na třetí příčce končí ambiciózní Růžová prasátka.  Na webu hokejbalistů je možné najít také fotografii vítězného týmu (snímek vlevo) a v archivu Českotřebovského deníku jsem vyhrabal  další historické fotky ze stejného turnaje hraného na Vánoce 2007, tedy před 17 lety, také v Benátkách

Další série videí z cyklu TOULAVÝ DENÍK

Topulavý deník je součást Českotřebovského deníku - seriál obvykle krátkých videí které rozšiřují záběr Českotřebovského deníku a vznikly na cestách a vyjížďkách především po našem regionu. je to projekt  Libora Vašiny, který právě nyní v době nemoci nemůže natáčet, ale může zpracovávat dříve natočené záběry ze svých letních cest. Uvádíme některé z právě dokončených dílů, ale  také videa stejného žánru z dřívější doby. Ono nezaškodí, když se krátce rozhlédneme také po našem okolí....
 

V Ústí měli na Vánoce opět živý betlém
Živý betlém je vÚstí nad Orlicí  tradicí druhého svátku vánočního, tedy na Štěpána. Ten den připravila  stejně jako třeba v loňském roce Římskokatolická farnost Ústí nad Orlicí oblíbený živý betlém. Program začal krátkým vystoupením před kostelem. Následně se účastníci přesunuli před místní faru, kde se odehrávalo hlavní vystoupení, dokreslující betlémskou atmosféru. Místní farníci představili narozeného Ježíška, kterému se přišli všichni přítomní poklonit. Program doplnilo vystoupení žáků tanečního oboru Základní umělecké školy Jaroslava Kociana.  Živý betlém se vydařil a k faře přilákal mnoho diváků.

Přehled návštěvnosti příspěvků za posledních 60 dnů (pode počtu shlédnutí na FB Českotřebovského deníku) 
Rozsvícení vánočního stromu 5483
Zemřel František Menclík 4210
Ukázková lekce vodního aerobiku  3790
Kajetánek - koncert k 30. výročí sboru 3415
Parnické Vánoce 3061
Větrné elektrárny Skuhrov 2978
Turnaj ve hře Prší Hliníky 2817
DSC GYM Galavečer most 2684
Za Vladimírem Hrdinou 2680
Vykolejení  Regionovy 2796
Kvalita života v České Třebové 1889
Tituly pro Taneční školu 1804
Plyšáci kam se podíváš 1744
Otevření multifunkčního hřiště v Borku  1719
Rybova Česká mše vánoční 1637
Trampský večer  v Malé scéně 1590
Vánoční koncert základní umělecké školy 1497....atd...
(FB Českotřebovského deníku má 1770 sledujících)

Žádosti o krajské dotace se budou přijímat v únoru, opět elektronicky

V roce 2024 si žadatelé o krajské dotace poprvé zvykali na elektronické podávání přes nový Dotační portál. Tato forma se osvědčila a bude pokračovat i v dalších letech. Na začátku příštího roku, 2. ledna 2025, vyhlásí Pardubický kraj nově schválené dotační programy na rok 2025. Příjem žádostí bude možný od 1. do 28. února 2025.
„Struktura dotací je v základu stejná jako v minulých letech, i když v některých dotačních programech došlo k dílčím změnám, které reflektují zkušenosti z minulých let, ale i požadavky, se kterými se setkáváme v obcích, při rozhovorech s občany, zástupci  kulturních organizací, sportovními oddíly a dalšími subjekty. Nově bude možné žádat například o podporu hospodaření v lesích s podprogramem na zlepšení stavu polních cest a podporu myslivosti včetně příspěvku na pořízení dronů na vyhledávání srnčat před senosečí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jsem rád, že se nám v loňském roce podařilo spustit krajský dotační portál, který budeme samozřejmě i nadále vylepšovat tak, aby byl pro žadatele co nejpřívětivější. Naši pracovníci jsou připraveni žadatelům, kteří nemají s tímto způsobem podávání žádosti zkušenost, vždy ochotně poradit a navést,“ řekl hejtman s tím, že všechny dotační programy na rok 2025 najdou zájemci na úřední desce Pardubického kraje a na webových stránkách Dotačního portálu Pardubického kraje od 2. ledna 2025.
Novinky pro rok 2025 shrnuje radní pro regionální rozvoj Roman Línek: „Svůj nový program zaměřený na zdraví včel budou mít včelaři. Novinky jsou i v podpoře cestovního ruchu nebo v podpoře jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí Pardubického kraje. Ty se mohou například nově ucházet o příspěvek na získání řidičského oprávnění skupiny C a prohloubení znalostí a dovedností v řízení cisternových automobilních stříkaček a dopravních automobilů.“
Dotační programy zahrnují oblasti jako je regionální rozvoj, regionální podnikatelské aktivity, ekologická výchova, péče o životní prostředí, lesní hospodářství včetně myslivosti, podpora včelařů, pořádání výstav chovatelských organizací, vodní hospodářství, kultura a památková péče, cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity, zdravotnictví, spolupráce se zahraničními regiony, příspěvky a záštity kanceláře hejtmana, integrovaný záchranný systém, bezpečnost, krizové řízení, požární ochrana, ochrana obyvatelstva, příprava občanů k obraně státu, sociální věci a neziskový sektor,  aktivity na podporu rodiny, bezpečnost silničního provozu a cyklodopravy a obnova venkova.
Pardubický kraj se zaměřuje na další rozvoj energetické soběstačnosti.

Plánuje výstavbu nových fotovoltaických elektráren i modernizaci budov. Nedávno úspěšně uzavřel smlouvu na dodávku elektřiny pro následující roky.
Pardubický kraj zorganizoval školení pro energetické manažery svých příspěvkových organizací, během kterého si zopakovali důležité zásady energetického managementu a vzájemně si vyměnili praktické informace, týkající se chodu svých zařízení.
Kraj od roku 2013 na svém majetku koncepčně zabezpečuje snížení spotřeb energií a nákladů na jejich pořízení a usiluje o využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Výsledkem této činnosti je od roku 2016 akreditace certifikovanou osobou systému energetického managementu dle celosvětově platné normy ISO 50001, kterou Pardubický kraj získal jako první kraj v České republice.
Systém hospodaření s energiemi se týká spotřeby ve všech objektech v majetku Pardubického kraje a na dodržování schválených směrnic v jednotlivých organizacích dohlíží Odbor majetkový, stavebního řádu a investic, který aktualizuje akční plány, sleduje legislativu a zajišťuje interní audity, případně řeší i nápravná a preventivní opatření.
Nejdůležitější je zpětná vazba na kraj
„Jedním z nejdůležitějších úkolů tohoto školení je fungování zpětné vazby na kraj,“ řekla Petra Šimečková, krajská radní zodpovědná za majetek, a dodala: „Zásadní pro uplatňování systému managementu hospodaření s energií je lidský faktor, tedy spolupráce se všemi 104 organizacemi, které se o budovy v majetku kraje starají.“
Všechny nutné informace jsou evidovány v energetickém modulu FAMA+ společnosti Tesco SW a. s., jejíž zástupci na místě vysvětlili, jak jejich aplikace funguje. Jedná se o evidenci faktur, odečty a evidenci spotřeb apod. V systému je zavedeno celkem 828 odběrných míst a manažeři jejím prostřednictvím hlídají optimalizaci nákladů, nastavení sazeb, způsobilost jističů, kontrolují rezervované kapacity, případně hledají další energetické příležitosti. Těmi může být výměna oken nebo osvětlení, tepelná izolace rozvodů, vypínání cirkulace teplé vody a podobně. „Manažerům jsem nabídla možnost uspořádat pro ně školení, jak se systémem FAMA efektivně pracovat. O termínech je budeme informovat,“ doplnila Petra Šimečková.
V tuto chvíli kraj také připravuje obnovu průkazů energetické náročnosti budov. Všechny průkazy, jejichž platnost skončila nebo bude končit, musí být obnoveny nejpozději v polovině příštího roku. „Do budoucnosti máme v plánu zpracovat všechny průkazy elektronicky, takže budeme žádat všechny naše organizace o spolupráci,“ řekl František Brendl, předseda Výboru pro energetiku, IT a e-Government.
Výhledy do blízké budoucnosti
Krajský energetický manažer Milan Vich představil také výhledy do blízké budoucnosti. Nadále se budou realizovat obnovitelné zdroje energie – v roce 2025 to bude cca dvacet fotovoltaických elektráren (FTVE), jedna vodní elektrárna, zvažuje se i možnost využití větru. Do konce příštího roku by měla být dokončena realizace projektů EPC IX a EPC X, během nichž vznikne 13 FTVE elektráren, proběhne rekonstrukce 15 kotelen, bude vyměněno 11 tisíc světel apod. Pro Nemocnice Pardubického kraje a. s. se připravují projekty EPC XI a EPC XII, na jejich přípravu bude kraj žádat o dotaci z programu ELENA.
V polovině prosince získal Pardubický kraj v aukci dodavatele na dodávky elektrické energie na roky 2026 a 2027. Vítězem se stala společnost Pražská plynárenská a. s., násobný koeficient marže je 1,097. Konkrétní nákup energie bude uskutečněn dle vývoje cen na burze formou postupného nákupu. V lednu 2025 proběhne podobným způsobem také výběr dodavatele plynu na následující dva roky.

Program DDM Kamarád - leden 2025

Program městské knihovny na leden 2025

Program městského muzea  na leden  2025


Adventní videa Českotřebovského  deníku  
¨

Kulturní akce  na Českotřebovsku
       

Video Českotřebovského deníku: Velkou událostí byl Národní den železnice  2024

     


Úmrtí v listopadu a v prosinci -  aktualizace 23/12:  
Jaroslav Svatoš, 72 let, Anenská Studánka 52 Jaroslava Lunáková 912 let, Česká Třebová, Kubelkova 1760 Věra Fišerová, 86 let, Nové náměstí 1752,   František Menclík, 81 let, Přívrat 44, Jaroslav Kecík, 55 let, Semanín,  Eva Řehořová, 91 let, Česká třebová, Václav Severa, 84 let, Kozlov.  Jaroslava Vytlačilová, 86 let, Česká Třebová, Masarykova 1400, Milan Pávíček, 79 let, ČT Křib 1805,  Miluše Lochmanová, 89 let, Česká Třebová, Adéla Dostálová, 82 let, Česká Třebová, Kubelkova 401, Jaromír Kovář, 89 let, Česká Třebová, Na Výšině 1874, Jana Borůvková, 83 let, Riegrova 339 Česká Třebová, Karel Pešorna, Česká Třebová 73 let, Hana Švestková, 76 let,  Jelenice 1799 Č. Třebová, Luboš Vytlačil, 61 let, Semanín, Jiří Luža 86 let, Masarykova 1400 Česká Třebová, Josef Starý, 58 let, Česká Třebová Křib, Vladimír Hrdina, 64 let, Moravská ulice Česká Třebová (nekrolog ZDE), Miroslav Tomeš, 79 let, U stadionu 580 Česká Třebová,   Více v rubrice Úmrtí ZDE)

  

 Viděli jste nedávno publikovaná videa Českotřebovského deníku?