„MÁNIE JOSEFA PORTMANA“ |
Jsem přesvědčen, že jednou a hlavně ojedinělou z nich, jak praví pořadatel, bude „velkoryse koncipovaná výstava zaměřená na životní i profesní osudy litomyšlského rodáka, učitele, knihovníka, tiskaře, bibliofila a sběratele Josefa Portmana, který celý svůj život zasvětil krásným knihám“ a sběratelství výtvarného umění. Základ vystavených exponátů bude tvořit soubor děl, která Portman odkázal městu Litomyšl. Věřím, že toto jádro bude obohaceno ještě zápůjčkami od jiných vlastníků. Škoda, že výstava neproběhla už v roce Portmanových výročí (1983 – 1968). Ale to jen tak na okraj. Hlavně že slibuje neobyčejný zážitek a širší poznání Portmanova díla a jeho snažení. Mám mnoho důvodů Vám doporučit navštívit výstavu „Mánie Josefa Portmana“ otevřenou v Litomyšli v Domě u Rytířů – Městské galerii, a to od 16. června do 8. září t.r. PhDr Josef Zavřel synovec Josefa Portmana
Popis k reprodukci: Jan Konůpek: Josef Portman (litografie) Posmrtné připomínky Josefa Portmana
Dům Josefa Portmana v
Litomyšli, nazývaný
Portmoneum, patří k turistickým atrakcím města. Je v něm
umístěno muzeum
Josefa Váchala (1884-1969), který budovu vyzdobil svými malbami.
V roce 2008 uspořádalo
Regionální muzeum Litomyšl výstavu Josef Portman, knihtiskař
litomyšlský
Přes sedmdesát fotografií
Josefa Portmana (většinou skupinové, při pobytech v Osickém údolí)
zveřejnilo online Regionální muzeum Litomyšl. ZajímavostO svérázném humoru Josefa Portmana svědčí, že odkázal tisíc korun místnímu pěveckému souboru v tom případě, že soubor nebude zpívat na jeho pohřbu. Svůj odkaz zvýšil o dalších tisíc korun po účasti na jednom takovém pohřbu.
Kdo byl Josef Portman - tiskař litomyšlský Josef Portman se narodil v devadesátých letech 19. století. Byl učitel, městský důchodní a také knihtiskař. Právě posledně jmenovaná činnost stojí za pozornost a především na ni je zaměřena výstava Josef Portman, knihtiskař litomyšlský. Knihtiskařství bylo Portmanovým koníčkem. Hana Klimešová, kurátorka výstavy, vysvětluje, jak se k této poněkud neobvyklé zálibě dostal.
Josef Portman bývá nejčastěji zmiňován v souvislosti s Josefem Váchalem, autorem známého Krvavého románu, i jejich spolupráce začala podobným způsobem, jako u ostatních umělců. "Portman se o Váchalovi dozvěděl už na gymnáziu a velmi jeho práce obdivoval. Usmyslel si, že sesbírá celou jeho sbírku, chtěl vytvořit jakési Váchalovo muzeum. Začal ho bombardovat dopisy, aby mu poslal všechny knížky, které vytiskne, všechny grafické listy, které vydá, že si na to uspoří a že chce mít všechny jeho práce. Váchala to samozřejmě dlouho nebavilo, přesto ale s Portmanem kamarádil. Přátelili se spolu poměrně dlouze, ale asi v roce 1927 se spolu pohádali a pak už ty vztahy byly velmi chladné." Ví se, proč se pohádali? "Není to úplně zřejmé. Ale jako hlavní důvod, co se dá z korespondence vyčíst, tak to bylo to, že Portman použil do výtisku Mechtildy Magdeburské štočky Josefa Váchala, aniž by se ho zeptal, což tedy Váchala velmi urazilo." V době, kdy se ještě přátelili, si nechal Portman vymalovat Josefem Váchalem dům, který je znám jako Portmoneum a dnes v něm sídlí Váchalovo muzeum, jak si to Portman kdysi přál. nPortman: Josef Portman (1893–1968)
|