Tragický konec života třebovských
malířů betlémů - otce a syna Jankelových před 100 lety
|
Vánoční svátky nemusí být vždy naplněny radostí, pohodou a pocitem štěstí. Rodině Jankelových období Vánoc 1919 a prvního dne následujícího roku (tedy právě před 100 lety) přineslo smutek a žal. V rozmezí několika dnů se rozloučila hned se dvěma svými členy, otcem Kalem Jankelem st. a synem Karlem Jankelem ml. Oba, z navýsost skromných poměrů, byli nuceni protloukat se životem jak se dalo a je pozoruhodné, že ani každodenní zápas o živobytí pro početnou rodinu v nich neuhasil smysl pro umění, výtvarné nadání a touhu po kráse. Oba se stali význačnými tvůrci českotřebovských malovaných betlémů.
Karel Jankele st. byl nadšeným ctitelem bohyně Thálie a na místních jevištích ztvárnil řadu zejména charakterních rolí. V roce 1880 se stal při založení spolku divadelních ochotníků „Hýbl“ členem jeho prvního výboru a v pozdějších letech byl dokonce jmenován četným členem spolku. Na „prknech, jež znamenají svět“ prožil neuvěřitelných šedesát let a v jubilejním roce 1919, jenž se stal i rokem jeho úmrtí, vyjádřili členové divadelního spolku svoji úctu a uznání předáním alba v ozdobné vazbě s titulem: „Spolek div. ochotníků Hýbl svému čestnému členu K. Jankelemu k 60. výročí herecké činnosti“. Album, dnes uložené v archivu městského muzea, obsahuje celkem 40 stránek veršů, přání, poděkování a dalších zápisů jubilantových hereckých kolegů, mezi nimi např. ředitele škol K. O. Hubálka, zakladatele muzea Jana Tykače, ing. Eduarda Stříbrného, E. Z. Rybičkové a řady dalších. Karel Jankele st. od mládí obdivoval betlemářskou tvorbu svého děda Antonína Fialy a strýce Karla Fialy. Stal se jejich žákem a pokračovatelem a své nesporné výtvarné nadání zúročil jako autor nespočetné řady lepenkových figurek, tvořících samostatné betlémy nebo doplňujících betlémy jiných tvůrců. Jeho výtvory se staly záhy oblíbenými a byly žádány místními i přespolními vlastníky domácích jesliček. Jeho vlastní betlém přesahoval stavební délku osmi metrů a šťastným řízením osudu „ve zdraví“ přežil dlouhá léta od svého vzniku a je dnes uložen v městském muzeu. Počet jeho prvků dosahuje počtu téměř 1000 kusů. Malované lepenkové figury pocházejí z let 1856 - 1919. Typickým znakem Jankelova betlému je velký počet obrovských pestrých květů, rozsetých po celé ploše. Zvláště upoutají mistrovsky provedené květy macešek, u jiných malířů nevídané. Ojedinělá je rovněž postavička dámy v dobovém oblečení na bicyklu z roku 1898. Betlém budil zasloužený obdiv na světové výstavě betlémů ve švýcarském Luzernu v roce 1993, stejně jako na světových výstavách v Hradci Králové (1994 a 1996), na výstavě betlémů v Prostějově (1997), v Rychnově nad Kněžnou (1998) a Příbrami (2000). Českotřebovské veřejnosti byl Jankelův betlém představen na výstavách v letech 1947, 1969 a 1999. Jeden z Jankelových pokračovatelů, Felix Mehl, vzpomínal po letech na návštěvy u Jankelů v dobách svého dětství: „ Jako děti jsme chodili obdivovat Jankelův betlém. Protože návštěvníků Jankelovy domácnosti chodívala celá procesí a teplo se ze světnice „vyvrzalo“, musel každý příchozí přinést jako vstupné pár polínek dřeva, aby bylo čím přiložit do kamen.“ O Vánocích 1919 Karel Jankele st. svůj milovaný betlém již nedostavěl. Zemřel neočekávaně přímo na Štědrý den. Rodinnou tragédii dovršilo úmrtí jeho syna Karla Jankeleho ml. na Nový rok 1920.
O nadšení Karla Jankeleho ml. pro betlemářskou tvorbu nám podává svědectví fakt, že když byl ve věku více než čtyřiceti let nucen v letech I. světové války narukovat, ani odloučení od rodiny a domácího prostředí ve spojení s útrapami vojenské služby v Uhrách nedokázalo potlačit jeho lásku k oblíbené tvorbě a tak na rubu jedné z figurek čteme záznam, že byla namalována v době jeho nedlouhé dovolené. Konečně i skutečnost, že jeho poslední známé figury nesou datum 12., 13., 14. a 16. prosinec 1919, tedy několik dnů před úmrtím, hovoří sama za sebe. Umělecké sklony rodiny - i když v jiné oblasti - potvrzuje i druhý syn Karla Jankeleho st., Ladislav Jankele (20. 11. 1871 - 17. 1. 1896), předčasně zesnulý talentovaný básník. Je na místě vyjádřit obdiv k oběma lidovým malířům - betlemářům, kteří jen se základním vzděláním, bez jakéhokoli výtvarného školení, dokázali vytvořit tolik krásy, poezie a radosti, jež nás ještě po letech uchvacuje.
Mgr. Jan Šebela
|