Českotřebovák Milan Stehura v realizačním týmubasketbalového klubu Tuři Svitavy
Abyste mohl pracovat ve své funkci musíte mít co nejvíce kontaktů v médiích, působit na webu, sociálních sítích, musíte mít také výřečnost, slovní zásobu, pohotovost, navíc musíte být odborníkem přes basketbal. Máte pro svou práci nějaký vzor? Stále se učím a snažím se vzít si z od významných mluvčích to, co vidím jako důležité. Vzorů je tedy dost, také ve velkých sportovních klubech, není jeden jediný K mé práci patří také organizovat a připravovat podmínky pro média, pro televizní natáčení, zajišťovat co nejširší informovanost pro novináře. Basketbal je mediálně vděčný sport s velkým spádem a početnou diváckou základnou. Tuři Svitavy v posledních sezónách dokázali vzestup, proto byla má práce o to snadnější. Ke své funkci ve svitavském basketbalovém týmu jste se určitě nedostal jen tak náhodou. Jaký máte vztah k basketbalu? Od malička jsem Třebovák a moje basketbalové začátky v žákovském věku jsou spojeny s působení v českotřebovském basketbalovém klubu. Potom jsem přešel v roce 2012 v dorosteneckém věku do basketbalu Svitavy, kde byly díky hale Na Střelnici dobré podmínky a možnosti. S klubem jsem spolupracoval stále těsněji a od roku 2016 jsem nastoupil do funkce tiskového mluvčího.
To je opravdu nepopíratelná skutečnost. V prvních sezónách naší účasti v NBL jsme jen bojovali o play-off, postup do čtvrtfinále se poprvé podařil v roce 2016 a letošní sezóna byla v historii svitavského basketbalu nejlepší v historii. V českém poháru - jehož finálový turnaj jsme u nás Na Střelnici pořádali, jsme obsadili třetí místo a získali první bronzové medaile pro Svitavské Tury v historii. Daří se nám také v letošním ročníku NBL, ve čtvrtfinále jsme vyřadili BK Děčín a v semifinále jsme bohužel narazili na favorita Basketbal Nymburk, s velkým finančním i hráčským potenciálem. Bojovali jsme čestně o třetí místo, BK Pardubice se nakonec ukázaly jako lepší tým, hrály také dvakrát doma. (fotografie: první svitavská medaile z Českého poháru 2018). Tuři Svitavy jsou pro celý region takovým zázrakem. Ukazují, že i v menším městě lze pěstovat sport na vrcholové úrovni, pokud k tomu jsou podmínky. To může být i pro nás v České Třebové inspirací. Svitavský klub má předně dobré sponzorské zázemí, které se daří díle rozvíjet a rozšiřovat. Předpokladem jsou ovšem úspěchy v mistrovské soutěži a ty jsou podmíněny jednak dobrou trenérskou prací a kvalitním hráčským kolektivem. Hlavním trenérem Turů je Luboš Růžička a důležité je i napsat, že asistent trenéra Lukáš Pivoda je současně šéftrenérem mládeže v našem klubu, což je velmi důležité pro motivaci basketbalistů v mládežnických týmech. Spoustu práce odvádí i hlavní manažer klubu Ing. Pavel Špaček, který zajišťuje hráčskou kvalitu a není to vůbec jednoduché. Rozpočty klubů v NBL jsou těžko měřitelné. Těžko se můžeme poměřovat např. s možnostmi Basketbalu Nymburk, jehož rozpočet bude jistě násobkem našich možností. V současném týmu Turů tak působí čtyři zahraniční hráči, Američané, snažíme se získat nejlepší české hráče se zkušeností z euroligy, ale máme i vlastní odchovance. Na soupisce Turů máme např. snad nejtalentovanějšího 17tiletého basketbalistu Luboše Kadlece (203 cm) z Tachova, který také někdy hostuje i za jiné české přední týmy. Základ týmu Tuři Svitavy tvoří 12 kvalitních basketbalistů.
Se slovenským týmem ze Svitu se Tuři znají a vzájemně se zejména v přípravě potkávají ať již u nás nebo na Slovensku. Proto si myslím, že takové utkání našich celků, třeba i v České Třebové, rozhodně není vyloučené. Je to otázka domluvy a vhodného termínu.
|
Ptal se Milan Mikolecký |