Udělení cen města Kohout 2008 - Kulturní centrum  29. března 2009

Na Slavnostním večeru dne 29. 3. byly předány výroční ceny města Česká Třebová z rok 2008 Kohout. Jde o keramické práce z dílny Ladislava Šicha, které se udělují od roku 1999. Šlo tedy již o 11. ročník předávání těchto cen. První ročník  se konal v obřadní síni města, tehdy ještě ve staré radnici v I. poschodí, v dnešní zasedačce městského zastupitelstva. Od druhého ročníku je již předávání veřejnou akcí. Je to tak správně, neboť je třeba veřejnosti popularizovat osobnosti, kteří toho v loňském roce nebo v životě dosáhli a jsou vzorem pro ostatní.  V letošním roce bylo předáno celkem šest cen města. Jejich nositele  schválilo zastupitelstvo města  na návrh  městské rady. Rada si pak dala doporučit jejich nositele od kulturní a sportovní komise. Slavnostní večer ve velkém sále Kulturního centra moderoval  opět Jan Čenský, s přehledem a se znalostí věci.  Jeho výkon napomohl k dobré pohodě a úrovni večera, v připravených rozhovorech dokázala zajímavě  uvést každého z oceněných.  K dobré informovanosti přispěl také promítaný medailon předem připravený firmou Evroservis, který již několik let (od roku 2005) tvoří samozřejmou část  atmosféry předávání cen města. Na závěr  slavnostní části večera pak  předal starosta města Jaroslav Zedník Ocenění starosty města Adriano Polettimu, starostovi partnerského města Agrate Brianza, který letos v květnu končí ve funkci starosty. Italské zákony umožňují působit ve funkci starosty pouze dvě volební období a to druhé právě nyní v květnu končí. V České Třebové tak pobýval ve funkci starosty, t.j. s trikolórou složenou z barev italské vlajky naposledy. pro slavnostní večer si připravil vynikající a dlouhý projev v češtině, ve kterém  vysvětlil svoje pocity při navazování  partnerských vztahů před pěti lety na jaře roku 2004 a porovnal je s tím, co všechno dnes o České Třebové ví a zná. Velmi si cení navázané spolupráce mezi školami, kulturními spolky, sportovci. To vše odstartoval první příjezd Italů do České Třebové  ve dnech 12. - 14. března 2004. Je třeba vzpomenout, že se uskutečnil s velkým přispěním paní Heleny Lipenské, Třebovačky žijící dlouhodobě v nedalekém italském městě Seregno.   Je škoda, že zdraví nedovolilo paní Heleně lipenské, aby mohla nyní do České Třebové opět přijet. Po slavnostní části se konal koncert  Miro Žbirky se svou skupinou, který všechny přítomné oslovi a doslova nadchl. Byla to krásná tečka za  slavnostním večerem. Fotografie z ocenění:

Stanislav Fišar, ještě dnes si rád vyjede na bruslích, pamatuje krásné začátky hokeje v České Třebové za Vodou, pro rozvoj zdejšího hokeje toho hodně udělal.  Pracoval především s mládeží. Velmi si cení nově postaveného zimního stadionu, který se stal nyní prakticky domovem českotřebovských hokejistů a stále se vylepšuje. Cenu města obdržel za celoživotní přínos pro českotřebovský lední hokej.

PhDr. Jana Kostřicová, Ph.D., spisovatelka a literární kritička. Ocenění Kohout 2008 získala za  knihy vyšlé v roce 2007, Ledovcová turistika a Třebovské povídky.

Mgr. Josef Kopecký, získal cenu města Kohout 2008 za režii  hry Václava Havla Audience, kterou provedl v divadle Exil  Pardubice. Jistě také za kulturní aktivity pro mladé v českotřebovském klubu Modrý trpaslík, na kterých se podílí jako člen umělecké skupiny Triarius.

Pěvecký sbor Bendl Česká Třebová.   Cenu města převzali společně Mgr. Josef Menšík, sbormistr a korepetitorka Blanka Poukarová.  Bendl měl v loňském roce 2008 opravdu velkou sezónu, vystoupil na třech zahraničních zájezdech, a na další spoustě koncertů v České Třebové a okolí,  jsou trvalým kulturním garantem pěvecké části Hudebního festivalu Antonína Bennewitze mimo jiné s tak renomovanými tělesy jako je orchestr opery Národního divadla Praha nebo Východočeská filharmonie Hradec Králové. Navíc si v loňském roce připomenul 85. výročí od svého založení. Odkaz, daný zakladateli dnešní Bendl velmi úspěšně rozvíjí a spolu s divadelním spolkem Hýbl tvoří dvě tělesa s nejdelší souvislou kulturní historií. Členové sboru  vzali ocenění velmi vážně, obsadili v sále dlouhé řady a dali tím najevo, že si převzetí ceny velmi váží. 

 

Denis Špička, českotřebovský olympionik, je velmi skromným sportovcem,  který začal svoje působení v místním cyklistickém oddíle, aby se postupně dostal až do české špičky. Stálo ho to  spoustu hodin dřiny, odříkání, pravidelné činnosti  O to, aby se dostal až do olympijských výšin  musel soupeřit ve férovém boji  ostatními a prosadit se mohl jen proto, že byl nejlepší.  Je velkým vzorem pro další mladé. 

Břetislav Demel - in memoriam. Cenu převzala maminka Břetislava Demela. Od tragického úmrtí  Břetislava Demela v Moravanech uplyne 19. května celý rok a stále není rána, vzniklá jeho náhlým odchodem zahojená. Ukázala, že zaměstnání strojvůdce je stejně odpovědné jako nebezpečné a že musí na trati počítat s nejrůznějším nebezpečím. Břetislav Demel byl uznávaný sportovec, který pro kuželkářský oddíl hodně znamenal a měl ještě před sebou  spoustu sportovních možností. Jeho památku uctí českotřebovští kuželkáři  pořádáním memoriálu Břetislava Demela, který se bude pravidelně konat ve výroční dny Břeťova tragického úmrtí. V Moravanech bude také díky federaci Strojvůdců  odhalena při letošním  prvním výročí tragédie pamětní deska.

Ocenění starosty: Adriano Poletti

Koncert Miro Žbirky